Domů
Plynárenství
Jamal otevírá Rusku brány na rostoucí světový trh s LNG, cílem je získat až pětinový podíl
Jamal LNG. Zdroj: http://yamallng.ru

Jamal otevírá Rusku brány na rostoucí světový trh s LNG, cílem je získat až pětinový podíl

Ruský prezident Vladimir Putin označil LNG projekt Jamal společnosti Novatek jako extrémně důležitý krok pro Rusko. Dokončení projektu zajistilo Rusku přístup na světový trh s LNG, na kterém chce země získat 15-20% podíl. Dle CEO Novateku je tohoto cíle možné dosáhnout do roku 2020.

Jamal LNG (v angličtině Yamal LNG) je projekt za 27 miliard USD (575 miliard CZK) zahrnující těžbu zemního plynu, jeho zkapalňování a následnou přepravu. Financován byl čínskými bankami a z 20 % je vlastněn francouzským Totalem a činskou CNPC.

Projekt se skládá ze zařízení na produkci zkapalněného zemního plynu (LNG) s výrobní kapacitou přibližně 16,5 milionů tun za rok, jako zdroj plynu je využíváno Južno-Tambejskoje plynové pole. Potvrzené a další pravděpodobné zásoby polí podle standardů PRMS se odhadují na 926 miliard kubických metrů. V rámci projektu je vybudována rozsáhlá dopravní infrastruktura včetně námořního přístavu a letiště Sabetta.

„Samozřejmě se jedná o složitý projekt a v této místnosti jsou velmi dobří lidé, dobří odborníci, kteří mi na začátku procesu tvrdili: ‚Nedělejte to‘. Ale ti, kteří se na tomto projektu podíleli, riskovali a toto riziko se ukázalo být oprávněné – a dosáhlo výsledků,“ řekl Putin vedoucím představitelům ruských energetických společností, včetně Alexeje Millera z Gazpromu a Igor Sečina z Rosněfti, kteří byli vyzváni, aby přiletěli do Jamalu na zahajovací ceremoniál.

Jamal LNG se nachází v arktické oblasti Ruska. Zdroj: yamallng.ru

Zprovoznění zařízení Jamal LNG, které je nejsevernějším LNG projektem na světě, proběhlo včas a v rámci rozpočtu. Novatek přitom musel čelit sankcím od západních zemí a extrémním povětrnostním podmínkám.

„Jamal LNG je dalším potvrzením statusu Ruska jako jedné z předních světových energetických sil. Samozřejmě, že počet takových slibných projektů je třeba zvýšit,“ uvedl Putin na zahajovacím ceremoniálu.

Jamal LNG. Zdroj: yamallng.ru

Celosvětová poptávka po LNG se za posledních deset let zhruba zdvojnásobila na 258 milionů tun v loňském roce. Rozmach LNG začal ohrožovat dominanci Ruska na evropském trhu s plynem. Výhodou LNG je zejména jeho snadná přeprava bez nutnosti budování nákladných plynovodů.

Rusko nyní cílí na na získání 15-20% podílu světového trhu s LNG, kterému v současnosti dominují USA, Katar a Austrálie. Generální ředitel Novateku, Leonid Michelson, se domnívá, že tento cíl je dosažitelný do roku 2020.

„Od dnešního dne se počet lidí, kteří o nás nikdy neslyšeli, dramaticky sníží. Ruský plyn se bude obchodovat na globální scéně,“ uvedl Michelson.

V příštích několika letech se plánuje další projekt v oblasti – Arctic LNG 2. O účasti na tomto projektu jednají současní vlastníci podílu v Jamal LNG, Total a CNPC.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se