Domů
Teplárenství
Kotlíkové dotace: Žadatelům bude usnadněn přechod na plyn
Kotlíkové dotace

Kotlíkové dotace: Žadatelům bude usnadněn přechod na plyn

Díky nové podobě kotlíkových dotací pro rok 2016 mají žadatelé možnost pokrýt nejen náklady na nový plynový kotel, ale i náklady s přechodem na plyn související. Žadatelé mohou dostat až 127 500 Kč. Na nové dotace na plynový kotel zareagovaly plynárenské společnosti, které nabízí komplexní služby včetně administrativy.

Nové služby připravily plynárenské společnosti RWE, Pražská plynárenská a E.ON, které se shodují na tom, že je nutné podpořit v lokálních topeništích přechod od tuhých paliv k plynu. Aby zájemcům přechod k plynovému kotli usnadnily, nabízí komplexní balíček služeb, v rámci kterého vyřídí veškerou administrativu, výměnu kotle a zajistí kotlíkovou dotaci.

Pro plynárenské společnosti je přechod na plynové kotle pozitivní i proto, že zpravidla nebude nutné posilovat distribuční soustavu. V ČR je totiž evidováno přes 330 000 „mrtvých“ plynových přípojek, které je možné pro tyto účely využít a oživit. Díky vyššímu využití distribuční soustavy plynu by navíc mohlo dojít ke snížení poplatků za distribuci.

„Tuhá paliva do lokálních topenišť nepatří.“
Jan Valenta, předseda Rady ČPS

Podle Martina Chalupského ze společnosti RWE se jedná o mimořádnou příležitost zejména pro ty, kteří se obávají komplikované administrativy. Společnosti nyní nabízí, že vyřídí ekologickou likvidaci, ekologický audit, veškerá povolení a v plánu je také překlenovací financování.

Kotlíkové dotace pro rok 2016

V rámci kotlíkové dotace mohou zájemci o nový kotel dostat od státu podporu až ve výší 127 500 Kč. Tato podpora navíc nově pokrývá i náklady s přechodem na plyn související, kterými jsou například vybudování plynové přípojky, vyvložkování komína a další.

Dotace by měla pokrýt až 85 % celkových nákladů (počítá se s maximálními náklady 150 000 Kč). Mimo to připravilo Ministerstvo životního prostředí seznam prioritních měst a obcí se zhoršenou kvalitou ovzduší, které mohou dostat dalších 5 %. Na zvýšenou kotlíkovou dotaci se tak mohou těšit obyvatelé vybraných obcí ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a dalších.

Během příštích let se rozdá na kotlíkových dotacích celkem 9 mld. Kč.

Hlavním důvodem pro změnu paliva pro vytápěni je mimo jiné zlepšení ovzduší na vesnicích, kde se velice často topí nekvalitním palivem. Další přidanou hodnotou jsou vyšší energetické úspory, protože plynové kotle mají vyšší účinnost. Podle zprávy NKÚ je nutné do roku 2020 snížit spotřebu energie o 49 PJ.

Zástupce Pražské plynárenské se mimo jiné s předsedou ČPS Janem Valentou shodl, že by bylo vhodné zavést systém sankcí, který by penalizoval obyvatele využívající nekvalitní paliva. Bližší informace však neuvedli.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se