Domů
Plynárenství
Lavrov: Nord Stream 2 i přes současné překážky dokončíme
Pokládání plynovodu Nord Stream 2

Lavrov: Nord Stream 2 i přes současné překážky dokončíme

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil, že Rusko ani přes poslední překážky neplánuje upustit od výstavby plynovodu Nord Stream 2. Druhé větvi plynovodu spojujícího Rusko a Německo v minulém týdnu ztížil budoucí provoz německý regulátor BNetzA, který odmítl žádost o výjimku z evropské energetické legislativy.

Druhá větev plynovodu Nord Stream, díky které má být od počátku příštího roku navýšena roční kapacita přímé přepravní trasy do Německa o dalších 55 mld. metrů krychlových zemního plynu, je opakovaně terčem kritiky a opatření, která mají zkomplikovat jeho provoz nebo uvedení do provozu.

I přes všechny překážky je ovšem pravděpodobné, že Nord Stream 2 bude dokončen, jelikož politickou podporu stále neztratil. Pro agenturu Interfax totiž ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že plynovod bude dokončen, nicméně s určitým zpožděním.

Jak americké sankce, tak povinnost přijmout pravidla evropské legislativy, vyústí pouze v dražší cenu zemního plynu, který bude plynovodem Nord Stream 2 přepravován do Evropy, prohlásil Lavrov.

Nord Stream 2 terčem kritiky hlavně z USA

První podstatnější komplikace přišly v okamžiku, kdy plynovodu chybělo k dokončení pouze 6 % celkové délky. Spojené státy americké totiž uvalily sankce na společnosti, které jsou provozovateli speciálních plavidel a které jsou využity k pokládání vybraných podmořských plynovodů.

V návaznosti na to se švýcarská společnost Allseas, která plynovod Nord Stream 2 pokládala, urychleně stáhla z Baltského moře a zanechala za sebou téměř dokončený projekt.

Druhým potenciálním problémem je odmítnutí žádosti o udělení výjimky z některých pravidel energetické legislativy Evropské unie. Žádost společnosti Nord Stream  2 AG odmítl německý regulátor v minulém týdnu, jelikož nesouhlasil s tvrzením společnosti Nord Stream 2, že v rozhodné době pro udělení výjimky již byl plynovod dokončen.

Výjimka by zmírnila omezení využívání plynovodu, což by společnosti umožnilo vyhnout se povinnostem, jakými jsou zaručení přístupu třetím stranám, unbundling či zavedení transparentních tarifů za přepravu plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
St
21. květen 2020, 12:29

Doufám, že ten plynovod co nejrychleji dokončí. Čím více způsobu jak do Evropy dostat plyn tím lépe. To, že se to Američanům nelíbí, tak to je jejich problém. Chápu, že by byli nejraději, kdyby celá Evropa beze zbytku přešla na jejich kapalný plyn.

Lukas
21. květen 2020, 13:06

Tak ako sa americanom a zapadu nepaci demokraticky plyn tak sa Rusom nepaci imperialisticky plyn. Je to len obchodna vojna a taha sa zbyrocne do toho moc politiky.

Ja som radasej za ten Rusky plyn, ten z USA bol vzdy drahsi aj ked teraz sa koli krize ceny stlacili a vychadza to takmer rovnako ale uz len pre ten sedliacky rozum a ekologiu je co lepsie? To co pritecie po trubke alebo to co sa musi skvapalnovat, nakladat na lod a ta sa plavi tisice km cez oceany a naspät do usa alebo k terminalu sa plavi prazdna, isto cestou spät neberie naklad zemiakov, alebo elektroniky.

Lukas
21. květen 2020, 13:08

Pardon, na zaciatku som myslel ne/demokraticky plyn

St
21. květen 2020, 17:39

V pohodě :-) Máte naprostou pravdu, že z pohledu ekologie je lepší plynovod než přeprava loděmi, které nemají žádné filtry či katalyzátory jak automobily. Jinak je samozřejmé, že žádný dodavatel nemá rád konkurenci. Leda by se s ní domluvil. Což v případě Rusů a Američanů asi by šlo dost špatně.

Dušan
21. květen 2020, 13:09

Mať dobrú cenu je možné len vtedy ak je viac dodávateľov. Kvapalný plyn je to, čo umožňuje otvoriť trh relatívne jednoducho - s rúrami je to samozrejme komplikovanejšie.

Jan Veselý
21. květen 2020, 13:22

To je ten hlavní princip. Dodavatelé se musí rvát mezi sebou. Pak jsou dobré ceny.

Martin Hajek
21. květen 2020, 13:34

Má to jednu důležitou podmínku, že je odběratel solventní.

frank
21. květen 2020, 15:12

Německý regulátor se chová podle platného zákona EU, s USA to nemá žádnou souvislost. Ono není od věci si vzpomenout, jak Rusko před pár roky argumentovalo, že prostě pošle všechen plyn do Číny, pokud " evropa nebude rozumná". Nedávno se kýžený plynovod spustil a Rusko zjistilo, že Čína je velmi tvrdý vyjednavač-odběratel :) a rádo postaví další plynovody do EU

Dušan
21. květen 2020, 20:24

Vždy som považoval úvahy o "otočení rúr" za smiešne naivné ...

A to sa plne potvrdilo. Čína si drží "odstup" od Ruska a určite nedovolí hrať Rusku vyrovnanú partiu v obchodnom partnerstve. Rusko je len "obyčajný" dodávateľ a Čína s ním jedná presne tak isto ako s každým iným - vo svoj prospech samozrejme.

K tomu prišiel pád cien energetických surovín a tým Rusko stratilo poslednú kartu aby s ním Čína ako tak "slušne" jednala.

Treba si uvedomiť, že i tá celá "Sila Sibire" svojou možnou kapacitou len nahrádza zníženia spotreby na Ukrajine (berieme, že zvyšok plynu je i tak ruský).

Ukrajinu to mnohí považujú za "zapadákov" ... ale faktom je, že pred rokom 2014 to bol veľmi lukratívny partner, ktorý síce "trucoval"....i neplatil (mimochodom, na rozdiel od dnešných dosť naivných ex-post predstáv, boli ceny pre Rusko extrémne lukratívne, omnoho vyššie ako mali susedia - to bol jeden z dôvodov prečo Ukrajina na to ani nemohla mať) .... a tak to bol pre Rusko super biznis. Ukrajinský výpadok spotreby tak Rusko zasiahol ťažko, hlavne v kombinácii s pádom cien ropy o plynu.

St
22. květen 2020, 09:32

Je smutné, že Evropa vehnala Rusko do područí Číny, které je mnohem tvrdší a bezohlednější obchodní partner jako my. Jen se podívejme jak vypadá Sibiř pod náporem Čínských dřevařů.

Nyní Rusko mění své suroviny za Čínské výrobky a snaží se být co nejvíce nezávislé. V některých komoditách se mu to už povedlo a např. v obilninách se Rusko stalo z čistého dovozce jejich exportér. K velké nelibosti našich (myšleno) evropských zemědělců.

Ukrajina dlouhou dobu lavírovala mezi východem a západem a snažila se z toho vytřískat maximum. Nakonec to dopadlo jak to dopadlo. Západní část si rozebere Evropa a východní Rusko.

Škoda jen, že jsme si nebyli schopni připojit k sobě Podkarpatskou Rus.

energetik II
22. květen 2020, 11:00

TO : St

Také si myslím, že EU nemůže vydělat na tom, když Rusko vehnala do náruče Číny svojí politikou. Rusko má v Evropě nejvíce obyvatel, Rusko - 146 mil, druhé Německo - 83 mil. a celé ruské zemí má 17 mil. km čtverečních = o 75 % více jak třeba USA nebo trojnásobek "zbytku" Evropy. Vypudit takový stát z oblasti spolupráce nemůže nic přinést, naopak vytvoření těsného dvojbloku Rusko + Čína může být nebezpečné pro všechny.

Carlos
22. květen 2020, 12:13

Rusko se tam svým chováním dostalo samo. Někdy ke konci 90. mohlo vstoupit do NATO, mohlo tam snad i mít nějakou speciální pozici, mohlo si dát přihlášku do EU, místo toho zkusilo udělat jakousi ne moc dobrou kopii v podobě SNS a dál si hraje hru co hrálo od konce občanské války. Za stav Ruska je plně odpovědná jeho věrchuška, která promarnila historickou možnost vrátit se do Evropy. a tak se ji teď snaží zničit aby ta bída nebyla tak okatá.

St
22. květen 2020, 15:29

To: energetik II

Máte naprostou pravdu. Ten dvojblok nám nic dobrého nepřinese. Protože Čína je opravdu bezohledný a nebezpečný drak a kdyby mohl, tak s chutí schlamstne celé Rusko s jeho nesmírným přírodním bohatstvím.

Však se podívejme jak Číňané hospodaří v Africe. Není jim tam nic svaté. Na druhé straně jsou šikovní, jak si byli schopni v tak nestabilním prostředí jako je Afrika zajistit stabilní přísun surovin i pracovní síly.

St
22. květen 2020, 15:34

To: Carlos

Nějak si nepamatuji, že by Rusko někam vehementně zval.

A pokud myslíte, že pro Rusy byla skvělá éra vlády Borise Jelcina, tak se hluboce pletete. Byl sice miláček Západu, ale díky tomu, že mu šel zcela na ruku. Což není případ současného establishmentu, který mj. splatil veškerý státní dluh. A prosazuje svou politiku. Která se z pochopitelných důvodů některým na Západě nelíbí.

Jinak se Vás zeptám. Kdyby jste měl dům na něčím pozemku a ten někdo ten pozemek chtěl předat Vašemu úhlavnímu nepříteli. Co by jste dělal, kdyby jste měl možnost ten pozemek získat?

energetik II
22. květen 2020, 16:05

TO : Carlos

On by ten možný vstup Ruska do NATO Rusku přinesl úplné podřízení jeho státní politiky zájmům USA , Rusko by kleslo někam na úroveň Belgie, Řecka či Bulharska. Nejsem přesvědčen o tom, že by tohle chtěl národ , který ve své historii porazil Osmanskou říši na Balkáně, deklasoval Napoleona i Hitlera , Rus má na víc, než na to, aby mu nějaký pošahaný rezavý Trumpík velel z Washingtonu.

Pokud jde o Krym a přístav Sevastopol, tak ten má pro Rusy takový význam, jako pro nás Hora Říp . Při jeho obraně před Turky, západní koalicí i Hitlerem tam padlo gigantické množství Rusů, kteří tam mají své hřbitovy. Před kyjevském pučem na Majdanu 2014 už byla dopředu podepsaná lejstra k předání Sevastopolu jako základny námořnictva USA v Černém moři. Jsem rád, že tam stále kotví lodi ruské flotily, to ona tam má doufám že věčné, domovské právo.

frank
22. květen 2020, 16:34

Rus má na víc než na NATO :) Skoro neskutečné co jste vypotil, sputnik by to platil zlatem, teď jen dodat ten důkaz o těch smlouvách kvák, je to ták " :( Nu je vidět, že zrádcům naší vlasti stačí k životu i to prosté panslovanské fanouškovství a hluboký předklon směrem k Moskvě....

Mimochodem Rusové jsou na Krymu skoro o 80 let kratší dobu než Angličané na Gibraltaru :)

energetik II
22. květen 2020, 18:30

TO : frank

O tom, kdo co podporuje a kdo je zrádce by se dalo diskutovat. Třeba ve světle agresí USA a NATO z posledních 21 let.

a/ 1999 - Rozbombardování Bělehradu a Srbska zločinci z USA. Naše vláda povolila přelety bombardérů B-52 z Anglie nad Bělehrad s nákladem bomb, které tam pak zabíjely srbské civilisty.

b/ 2001- Naši poskoci poslali naše vojáky do prašivé agresivní války USA v Afganistánu. Poražené USA odtamtud se staženým ohonem nyní trapně vycouvávají.

c/ 2003 - Barbarský útok žoldáků USA na Irák pod vykonstruovanými vylhanými důvody vlády USA o existenci zbraní ZHN, které neexistovaly. Naši lokajové tam opět vyslali naše poskoky, aby se "utužila jednota se zločinci z USA".

d/ 2011 -Barbarský letecký útok NATO na Lybii , nejbohatší stát v Africe za vlády Kaddáfího. Díky NATO Kaddáfí zavražděn, nyní je tam nebetyčný chaos, svrab a neštovice daleko větší, jak za Kaddfího.

P.S. To co dělají tzv. "Demokratické státy", nemusí mít vždy zrovna pěkný výsledek. Například v letech 1933-39 zavinily USA ,Francie a Británie vznik II. světové války. Jak ?? Tím , že nedbaly naplnění Versaileské smlouvy, kterou spolu podepsaly. Hitler, který roku 1933 neměl ani armádu ani loďstvo ani těžké zbraně vložil do zbrojení 90 miliard říšských Marek ,postupně zavedl znovu brannou povinnost, obnovil loďstvo, včetně takových kolosů jako Bismarck, tankové vojsko, letectvo ... za tichého přihlížení jmenovaných signatářů z Versailles. Za katastrofální ztráty Druhé světové můžou : Francie, Británie, USA.

Carlos
22. květen 2020, 19:24

Loudile, ta lejstra máte kde?! Doložte jejich existenci. S kým měly být uzavřené?

A když na to dojde, je tam dost místa na to mít tam třeba základny každé mocnosti, jestli je ještě Černé moře tak významné. Džibutsko má taky 5 cizích základen a bez problému.

Pokud myslíte že NATO funguje tak že se dělá jen to co si vymyslí USA, tak se pletete. NATO totiž funguje na principu Konsensu. Ze stránek NATO:

Consensus decision-making means that there is no voting at NATO. Instead, discussions take place until all 29 member nations can come to an acceptable solution — and then it is deemed a NATO decision. Oftentimes that means some member nations "agree to disagree." The job of leading the consensus decision-making process falls to the NATO secretary general

Zkrácený překlad: Rozhodování za základě konsensu znamená že se v NATO nehlasuje, místo toho se diskutuje dokud všech 29 členů nedojde k přijatelnému závěru.

A propos Sovětský Svaz chtěl do NATO v 54. roce - amo. cz/wp-content/uploads/2016/01/PSS-What-is-NATO. pdf str. 18

Takže kdyby Rusko vstoupilo do NATO, tak rozhodně nebude muset poslouchat USA. Tak se zklidněte.

Loudile, Luftwaffe a Wehrmacht cvičily ve Francii a USA? No něco mi říká že ne a že to bylo v SSSR pod rudým carem.

frank
22. květen 2020, 21:31

tak on je to starý bolševik loudil a jeho mimikry ? :) Člověk který zde již mnohokrát prokázal základní neznalost dějin, ekonomiky a současného energetického trhu .... hm také mě to mohlo napadnout.

Carlos
22. květen 2020, 22:17

To se provalilo už dávno... :)

Jinak je škoda že se tu s ním nechytl ještě nikdy Parabellum (jestli víte kdo to je), už jsem jej tu párkrát viděl. To by bylo maso.

energetik II
22. květen 2020, 21:43

TO : Carlos

Pokud SSSR chtěl skutečně 1954 do NATO, tak škoda že tam nevstoupil ! Mohl bych pak pobaveně sledovat, jak se r. 1960 stává Kuba socialistickou a jak na podzim 1962 hrozí jaderný konflikt mezi USA a SSSR , dvěma hlavními členy NATO kvůli Kubě, pak bych se kochal tím, jak žoldáci USA vraždí ve Vietnamu statisíce civilistů a v boji proti nim Vietnamcům vydatně pomáhá další člen NATO = SSSR, který Vietnamce zásobuje zbraněmi. Dál by asi členství SSSR v NATO pořádně zamotalo hlavu našim disidentům , když k nám SSSR r.1968 vtrhnul s "internacionální pomocí". = opravdu bych chtěl v NATO vidět člena, který věří v ideje socialismu a je odhodlán je šířit po světě.

SSSR nepodepisoval smlouvu z Versailles , tedy obviňovat ho z pomoci Německu ve znovuvyzbrojení je směšné. Jak to, že vůbec nějaký Wehrmacht a Luftwaffe mohly vzniknout ? Nebýt znovuobnovené branné povinnosti v Německu , jak by asi tankisté Wehrmachtu a piloti Luftwaffe mohli někde cvičit a mít své tanky a letouny ??

Ten váš KONSENSUS V NATO je zajímavý. Roku 1974 vypukla válka mezi dvěma členy NATO = Řecko, Turecko o Kypr. Jaký byl ten KONSENZUS ? Roku 2003, když se G.W.Bush rozhodl na základě vylhaných důkazů v noci přepadnout Irák , tak Francie s Německem /Schroder/ byly proti. 20.ledna 2003 prohlásil ministr zahraničí Francie :"Francie je přesvědčena, že vojenská intervence v Iráku je to nejhorší možné řešení". O dva měsíce později USA, nedbaje záporného stanoviska Francie, Irák vojensky napadly.Zdá se mi, že v této věci USA nějaký KONSENSUS asi neměly !

frank
22. květen 2020, 22:13

tak ve světle "války" na Kypru 1974 si já pamatuji, že v rámci Varšavské smlouvy vypukla válka o ČSSR v roce 1968, nebo že vypukla válka o Madarsko roku 1956, obojí bylo zákeřné přepadení armádou SSSR.

Dokonce si pamatuji, jak za panství SSSR vypukla válka mezi Arménií a Azerbájdžánem. ( 30 000 obětí)

Také si pamatuji jak SSSR přepadlo Afghánistán a nechalo elitní jednotky přepadnou sídlo vlády a vyvraždit rodinu tehdejší hlavy tamního státu.

No a když už jsme u těch komunistických válek, snad si soudruhu ještě pamatujete, když Čína vtrhla do Vietnamu ?

Carlos
22. květen 2020, 22:32

A nebo jak se servali na Ussuri. A nebo jak Vietnamci zatočili s Rudými Khméry.

Carlos
22. květen 2020, 22:15

Loudile, pokud umíte základy angličtiny, tak si to najdete asi na tři kliky.

Víte ono by se třeba na Kubě nic nedělo. Ale mohl jste za to reálně sledovat jak Československé chemikálie ničí zdraví Vietnamců, složka pro Agenta Orange se vyráběla ve Spolaně. (lze dohledat)

Nevím od kdy se odvedencům říká žoldáci.

Sovětský svaz sice smlouvu nepodepsal, on měl asi jiné starosti tou dobou, nicméně by při elementární práci tajné služby věděl co je Hitler zač. Jinak víte že Luftwaffe byla ze začátku maskovaná jako spolek letců na větroních? Jak si představujete že měla Dohoda zabránit remilitarizaci Německa? Napadnout je? Mimochodem problém vznikl už tím že neposlouchali Focha.

Asi se v NATO nedohodli co s Kyprem a jestli chcete, možná si stanovisko v NATO k té válce najdete.

Konaly USA jako USA, nebo konalo NATO? To že je někdo v NATO neznamená že nemůže konat sám za sebe.

energetik II
23. květen 2020, 07:32

TO : Carlos

Zabránit remilitarizaci Německa se dalo velmi snadno. Když se Hitler chopil moci, tak mělo Německo jen jakési pořádkové policejní jednotky vyzbrojené ručními zbraněmi = pistole, pušky, nic víc, nemělo armádu ani tanky, letectvo,...atd. Dohoda tedy vůbec nemusela celé Německo okupovat, stačilo třeba při prvním porušení dohod ze strany Hitlera zavést námořní blokádu německých přístavů , případně je i obsadit, tedy hlavně loděnice, kde se Hitler chystal vyrábět lodě a ponorky . V období 1933- 35 bylo Německo v počátcích zbrojení, slaboučké jako čaj. Tehdy ještě bylo možné ho silou k něčemu nutit. V r. 1939 už jen těžko. A proto pak měla Druhá světová těch 50 milionů obětí.

St
22. květen 2020, 20:42

Ještě bych dodal, že od roku 1783 do roku 1954 byl Krym nedílnou součástí Ruska. Snad nikdo nebude Rusy kritizovat za to, že odtud vyhnali Osmany. Navíc v roce 1991 proběhlo referendum, kdy Krymské ASSR se rozhodla připojit k Ruské federaci. Po rozpadu SSSR měl Krym značnou autonomii. Jen bych dodal, že většina obyvatel vždy tíhla více k Rusku jak k Ukrajině a Ukrajinsky stejně jako celý východ dnešní Ukrajiny včetně Kyjeva mluví rusky.

frank
22. květen 2020, 21:29

alespon ta fakta kdyby se v blábolech uváděla správně :)

Krymská ASSR byla zrušena v roce 1944 , chvíli po osvobození od nácků, naprostou většinu tehdejších obyvatel Krymské ASSR , tedy Tatarů, Arménů, Bulharů a Řeků Rusové deportovali. Až do 12. února roku 1991 žádná Krysmká ASSR neexistovala a byla " obnovena" ruskými přistěhovalci, kteří nahradili původní obyvatelstvo jako pokus o připojení k Rusku. Ps Původní obyvatelstvo se pomalu začalo vracet až roku 1988 po " rehabilitaci", ale již nestačilo dosáhnout na stavy přistěhovalých z Ruska. Takže prostudovat si fakta a nenechat se tak chytit na očividných lžích ...

energetik II
22. květen 2020, 21:59

TO : Frank

Ano, fakta jsou potřebná. Když Wehrmacht a SS dorazili na Krym , tak se k nim místní Tataři a další národnosti vřele hrnuli , nechávali se naverbovat do řad nacistů a pomáhali vraždit vojáky SSSR. Tedy navlas totožné, jako problém našich Sudet. Když po Mnichovu dorazil Wehrmacht do Sudet, tak místní Hitlera bouřlivě vítali, vyháněli Čechy, udávali je Gestapu a poté působili v řadách Gestapa, Wehrmachtu a SS. Po porážce Hitlera byli odsunuti díky Benešovým dekretům - stejně jako krymští Tataři. Prostě Beneš ani Stalin nechtěli mít tu "vosinu v zádeli" , která je v těžkých časech zradila ! Já bych udělal to samé , být v této situaci. U nás v ČSR prostě odsunuté Němce nahradili přistěhovalí Češi, Slováci, Romové,... na Krymu odsunuté Tatary nahradili zase Rusové a Ukrajinci.

frank
22. květen 2020, 22:18

Tak to ale byl běžný problémem SSSR , že značná část obyvatel napřed vnímala nácky jako menší zlo a to jen díky tomu co tam do roku 1941 bolševici předvedli. V žádné zemi na kterou velkoněmecká říše zautočila nebylo tolik zrádců a přeběhlíků jako v SSSR. Cosi to vypovídá o té zemi, že ?

Jediná klika nás všech byla v tom, že obě tyto říše zla se nakonec, po letech věrného spojenectví, daly do sebe....

St
22. květen 2020, 22:16

Omlouvám se za překlep. Máte pravdu, že Krymská autonomní sovětská republika existovala od roku 1921 do roku 1941 resp. 44. Měl jsem na mysli autonomní republiku Krym. Každopádně Krym byl vždy více Ruský jak Ukrajinský. To jistě nemůže pane Frank popřít. Stejně jako to, že většina obyvatel tam mluví ruštinou.

frank
22. květen 2020, 22:23

vždycky mě těší, když na mě mluví jeden člověk pod několika nicky, je to výraz argumentačního zoufalství a použití taktiky nas mnogo je pro ni charakteristické:) Mimochodem Autonomní republika Krym je totéž jako Krymská autonomní sovětská republika , hotové zoufalství co předvádíte ,Nosov by zaplakal, Neználek hadr...

St
23. květen 2020, 11:01

Pane Frank nějak se Vám to celé pomotalo. Ale budiž. Prostě a zkrátka Krym je Ruský a nikdo s tím nic neudělá. Ono svět není černobílý. Hodný Američan a zlý Rus. Ono už jsme něco takového měli. Kdy dobré bylo sovětské a zlo americké. Chce to jen používat hlavu a nebrat všechno vážně. Svět je krásně barevný.

Hezký den a pohodu všem.

energetik II
23. květen 2020, 10:36

TO : frank

Já bych i nadále mluvil pod "Loudilem", byl jsem ale zabanován pod tímto jménem, mluvím proto pod jiným. To je ten jediný důvod.

Naší největší klikou bylo to, že SSSR měl Stalina a byl podobně fanatickou totalitou jako Hitler. Jinak byl s námi ámen. Když Hitler vyrazil v květnu 1940 přes Benelux do Francie , tak byl v Paříži za pár dní, obsadil Holandsko ,Belgii, Lucembursko, Francii a Angláni před Wehrmachtem v zoufalství skákali po hlavě do kanálu La Manche na jehož březích nechali svou veškerou těžkou výzbroj Němcům. Když se Wehrmacht přiblížil k Paříži, tak Frantíci prosili Hitlera,, aby Paříž nebombardoval, že se vzdávají a vyvěsili bílé fangle do oken.

Celkové německé ztráty při obsazování těchto 4 zemí a porážce armád Francie a Anglie byly 45 000 mrtvých. V jediné bitvě o Stalingrad měl pak Hitler 100 000 mrtvých a 100 000 zajatých, kteří v zajetí pak zemřeli , tedy Stalingrad stál Hitlera 200 000 mrtvých celkem = 4 násobek počtů mrtvých v celém západním tažení. Podobně to vypadalo i při bitvě o Moskvu a u Kurska.

P.S. Já děkuji SSSR a Stalinovi , že byli v letech 1941-45 takoví jací byli. Kdyby bývali v r. 1941 Hitlera nezastavili, tak už by nás nikdo neosvobodil. A že jsme tu měli po roce 1945 socialismus ? Za to opět mohla vojenská slabost Západu , který dokázal otevřít druhou frontu až v červnu 1944, když už Stalin byl v německém Východním Prusku, zatímco se západní vojáci se ještě brodili v kanálu La Manche.

A ještě k těm přeběhlíkům a udavačům. Ani my jsme se za Protektorátu zrovna nevyznamenali ! Jediný příklad. Atentát na Heydricha, kdy své kamarády zradil Karel Čurda, rovněž příslušník odboje vycvičený v Anglii.

St
23. květen 2020, 11:08

Jen bych Vás pane energetik II trošku poopravil. Socialismus u nás byl proto, protože volby u nás vyhrála komunistická strana. Původně Stalin nepočítal, že Československo se stane jeho vazalskou zemí. Stačilo mu, že si od nás ukradl Podkarpatskou Rus. A to všichni spojenci se holedbali, že zaručují Československu obnovu v jeho předválečných hranicích. Takže za socialismus si můžeme jen a jen samy. To, že to šlo jinak dokazuje příklad Rakouska, které bylo také částečně obsazeno Rudou Armádou.

Jinak se druhá fronta otevírala v době, kdy už bylo jasné, že OSA nemá šanci na výhru. Rudá Armáda drtila Wermacht a Američané zle zatápěli Japoncům. Nechci tvrdit, že otevření druhé fronty nebylo potřebné a radikálně nezkrátilo dobu trvání druhé světové války, ale tady jde vidět jak vychcaný byl západ.

Carlos
23. květen 2020, 12:05

Jo po tom co tu jak černá ruka řádily sovětské tajné služby.

A s otevřením druhé fronty se čekalo na přání Stalina a šlo se z Normandie místo toho aby se šlo z Itálie což mohlo osvobození střední Evropy urychlit.

St
23. květen 2020, 12:48

Tajné služby řádili všude nejen u nás a nejen sovětské. Jistě se shodneme na tom, že volby v roce 1946 byly demokratické, které vyhrála KSČ, pro kterou hlasovali více než dva miliony lidí. Bohužel demokratické strany nebyli schopny se domluvit a účinně spolupracovat. Takže to nakonec dopadlo, jak to dopadlo. Nechci tím říci, že tomu Sověti nepomáhali, právě naopak. Jen neházejme své viny na někoho jiného.

Co se týče druhé fronty, Stalin mnohokrát žádal spojence, aby ji co nejdříve otevřeli. Jen těm se do toho moc nechtělo. Proč to je jasné. Byl pro ně výhodnější, když si za ně budou pálit prsty Sověti, než, aby za cenu nesmírných lidských i materiálních obětí bojovali s nacistickým Německem a jeho spojenci.

Stačí se podívat na to jaké ztráty měli spojenci na takové Sicílii. Kdy za 38 dní bojů se většina italské armády vzdala. Navíc ke konci války Němci se bez problémů vzdávali na Západní frontě, kdežto na východní bojovali do posledního dechu a dělali všechno možné aby přežili a nepadli do zajetí.

energetik II
23. květen 2020, 12:56

TO : Carlos

Poprvé tedy slyším, že Stalin naléhal na co nejpozdější otevření Druhé fronty. Historici tvrdí něco zcela jiného. Rozhodně by bylo pro Stalina mnohem výhodnější, kdyby ji Západ otevřel třeba už v létě 1942 ,když se Wehrmacht stále hrnul na Východ ke Stalingradu a na Kavkaz.

Z Anglie je to do německého průmyslového Porůří mnohem blíže než z jihu italské "boty" , kdy by spojenci museli navíc překonat Alpy a Rakousko.

Socialismus v ČSR začal až 25.února 1948 , takže pokud u nás řádily nějaké tajné služby cizích států , je to jen věc předúnorové demokratické vlády.

Carlos
23. květen 2020, 13:34

Nechtěl ji z ji z Itálie, pokud je i známo. Pokud by šli z jihu Itálie efektivně kapitulovala ve 43. Jenže od října 43 do června 44 se tam fronta nepohnula. To je půl roku, celkem dost. Pokud by měli zajištěnu celou Itálii, mohli proniknout přes Chorvatsko atd.

Ve 42. se 2. fronta jistým způsobem otevřela v severní Africe.

Proč myslíte že se Němci vzdávali spojencům a bojovali se Sověty? Protože zatímco u spojenců se dalo čekat slušné zacházení s vězni, od Stalinistického SSSR mohli čekat osud horší než smrt.

Tomáš Krátký
23. květen 2020, 14:36

Carlos: Je určitě pravda, že Němci se sovětského zajetí báli. Pro úplnost by se ale slušelo dodat, že na východní frontě pouze sklízeli zvěrstva, která zaseli...

St
23. květen 2020, 15:47

Pane Carlos a vy se divíte, že Sověti nejednali s Němci v rukavičkám. Myslím, že pokud by jste prožil co prožili oni, tak by jste byl naprosto stejný. A děkujme bohu či osudu, že Němci v čele s Adolfem nevyhráli. Ani jeden by jsme si tu nemohli povídat. Doporučuji si nastudovat něco o tom, jak nacisté smýšleli o Slovanech a hlavně jaké s nimi měli plány. A vůbec to není zábavné čtení. Oni nebyli v tomto ohledu žádní hlupáci a všechno měli promyšleno do posledního detailu. Tak se nedivte Rusům, že bojovali do posledního dechu, že díky nesmírnému hrdinství a obětem celého sovětského lidu to nakonec všechno dobře dopadlo.

energetik II
23. květen 2020, 13:30

TO : St

Pan Chris McNab napsal velmi dobrou knihu : "Třetí říše 1923-45 , která byla z angličtiny přeložena r.2010. Na straně 137 uvádí počty padlých vojáků Wehrmachtu na jednotlivých bojištích, jsou poučné :

1. Polsko 1939 - 13 000 padlých

2. Francie 1940 - 43 000

3. Itálie 1943-45 - 60 000

4. Druhá fronta 1944-45 - 128 000

5. Východní fronta 1941-45 - přes 2 000 000

I s připočtením tažení na Balkáně, v Severní Africe a Dánsku, Norsku dokázali Západní spojenci zabít dohromady 300 000 Němců v období 1939-45 , SSSR pobil od r. 1941 = o 2 roky kratší doba, 6 násobný počet nacistů, tedy přes 2 miliony a to rozhodlo. Navíc , to co Hitler použil v období 1941-43 v bojích na Východě , bylo to nejlepší co měl , divize Das Reich, Leibstandarte, Totenkopf ,...pluk Grossdeutschlad ,.....atd. A z toho mu zbyly roku 1944 už jen ubohé trosky. Tyto skvělé divize na Východě zcela vykrvácely.

St
23. květen 2020, 15:53

Děkuji Vám za upřesnění. Ono jde vidět, že jaksi na východě jinak jinde fungující taktika Blitzkrieg nevyšla. Navíc Hitler se začal chovat značně iracionálně. Takový Stalingrad je toho zářným příkladem. Ono i jeho plánovačům bylo jasné, že pokud Sovětský svaz rychle neporazí, nemají šani vyhrát válku. Jak historie dokázala s Rusy není radno si zahrávat.

energetik II
23. květen 2020, 17:17

TO : St

Ano, máte pravdu. Dnes se často u nás píše, že Hitlera v SSSR porazil jen - "generál mráz a generál bláto" a že vlastně Rudá armáda "moc těch zásluh ani neměla".

Jaká je ale pravda ? Hitler před útokem věřil, že i v SSSR zvítězí rychle za pomoci svého skvělého Blitzkriegu , který se tak osvědčil na Západě. Proto , když 22.června 1941 zaútočil, tak pevně věřil , že Moskva padne do 3 měsíců a ruský medvěd se položí. I v Rusku je v září stále krásné počasí, neprší a nemrzne. Proč tomu Hitler věřil ?

1. Císařské Německo se pokoušelo porazit Francii 4 roky a nevyšlo to. Hitler to zvládl za čtyři týdny pomocí Blitzkriegu a skoro beze ztrát.

2. SSSR selhal v zimní válce s Finskem 1939, kdy ho tento trpaslík pořádně potrápil a způsobil mu obří ztráty. Z tohoto výsledku Hitler usoudil, že SSSR je jenom obr na hliněných nohách.

3. Tajné služby nedokázaly dodat Hitlerovi přesné počty sovětské těžké techniky, hlavně tanků. V těch měl SSSR na začátku války několikanásobnou početní převahu, kterou však nevyužil. I tak však měli němečtí tankisté a dělostřelci obavu například z obřích tanků KV-2 s houfnicí 152 mm a pancířem o 75 mm, které prakticky nedokázali střelbou zničit. Hitler později při rozhovoru s maršálem Mannerheimem prohlásil, že vědět o skutečném počtu sovětských tanků, tak by nikdy nezaútočil.

energetik II
23. květen 2020, 15:41

TO :Carlos

ad 1/ Spojenci se vylodili nejdříve na Sicílii a pak postupovali na Sever po italské "botě". Zpočátku to šlo výborně , protože Italové se chystali Němce zradit a přidat se na stranu vítězů ,proto skoro nebojovali. Pak se do toho ale vložil Hitler a poslal do Itálie své vojsko vedené generálem Kesselringem, který Američanům rychle "zatnul tipec". Postup Američanů se uprostřed Itálie na půl roku zasekl , protože Kesselring byl něco zcela jiného jak Italové. Američané chtěli moc postupovat na Sever , ale Němci se výborně bránili. Na konci války v dubnu 1945 se tak US vojáci dostali jen do Pádské nížiny na severu Itálie. Ano ,USA se pokusily frontu obejít a vylodily se u Anzia, tam však od Němců dostali na frak a zasekli se na předmostí. Když si vezmu, že na Sicílii se USA vylodily už 10 . července 1943 a že se na sever Itálie probojovaly teprve v květnu 45 , pak je to ubohý výkon. V bojích proti Němcům postoupily o cca. 300 km na sever. To Rus se dostal od července 1943 = bitva u Kurska až do Berlína = nějaké 2000 km.

ad2/ Boje v Severní Africe měly svůj význam , ovšem nijak rozhodující. Němci měli při bojích v Sev. Africe 102 000 padlých, raněných a nezvěstných. Na Východní frontě 6 500 000 . Tedy Sev. Afrika asi 1,6 % ztrát Němců oproti Východní frontě. Asi jako když -"kousne blecha".

ad3/ Ano, Němci měli hrůzu ze sovětského zajetí ! Proč ? Když postupovali Ruskem, tak se k civilistům chovali jako vraždící bestie. Takových těch našich Lidic bylo v SSSR desítky tisíc ! Často nahnali civilisty do dřevěných stodol či do kostelů, kde je pak po stovkách za živa upalovali. Ženy znásilňovali, pak zabíjeli. Zvláště "velkých výkonů" tam dosáhly Einzatzgruppen SS , ty nejprve postřílely Židy, pak komunisty, pak ten zbytek. Jestliže někdo může vraždit nevinné civilisty po milionech, těžko pak může žádat vlídné zacházení po svém zajetí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se