Domů
Plynárenství
McKinsey: Globální poptávka po plynu vzroste do roku 2030 téměř o čtvrtinu
Spalování plynu
Spalování plynu. Autor: https://www.flickr.com/photos/royluck/

McKinsey: Globální poptávka po plynu vzroste do roku 2030 téměř o čtvrtinu

Globální spotřeba zemního plynu a s ní spojená těžba by měly v průběhu následujících desetiletí výrazně růst. Podíl plynu na globálním energetickém mixu by se však podle energetického výhledu McKinsey Energy Insights (MEI) neměl do roku 2030 vůči současným hodnotám výrazně měnit.

McKinsey očekává v následujících letech růst poptávky po plynu v průměru 1,4 % ročně, kdy by současná globální poptávka o hodnotě přibližně 3500 miliard m³ měla do roku 2030 vzrůst na 4300 miliard m³.

Navzdory více než pětinovému nárůstu poptávky by měl podíl plynu na globálním energetickém mixu vzrůst pouze minimálně z 22 % v loňském roce na 23 % v roce 2030.

Růst poptávky by měly z největší části táhnout Spojené státy, Střední východ a Čína, které by se měly na celkovém nárůstu podílet přibližně 70 %. Na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) by poptávka měla růst téměř výhradně díky novým trhům. Podle společnosti je nicméně důležité zvážit rizika, stabilitu poptávky a dekarbonizaci a jejich možný dopad na poptávku.

„Například v Číně může míra plnění vládních cílů týkajících se spotřeby zemního plynu znamenat do roku 2030 rozdíl ve změně globální poptávky ve výši 100 miliard metrů krychlových. Také obnovitelné zdroje mají potenciál trh značně narušit,“ uvedl James Walker, vedoucí analytického týmu pro trh s plynem a LNG u MEI.

LNG vytlačí z trhu drahý plyn

V roce 2022 by podle MEI měl nadbytek zkapalněného plynu vytlačit z trhu drahou, nenasmlouvanou produkci plynu. Do popředí by se měl dostat zkapalněný plyn ze Spojených států, které se budou snažit konkurovat ruskému importu plynovody do Evropy a dodávkám v Asii navázaným na ropu.

Americký plyn by však podle společnosti mohl mít problém se v Asii prosadit, pokud ceny ropy zůstanou pod úrovní 52 až 56 dolarů za barel.

Autor úvodní fotografie: Roy Luck @flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se