Domů
Plynárenství
Místopředseda EK Šefčovič pozval ruské a ukrajinské ministry i firmy k jednání o dodávkách plynu
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Autor: Saeima

Místopředseda EK Šefčovič pozval ruské a ukrajinské ministry i firmy k jednání o dodávkách plynu

Plynárenství
Bez komentáře
31. květen 2018, 18:38
ČTK

Místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič pozval ministry energetiky Ruska a Ukrajiny, zástupce ruské firmy Gazprom a ukrajinské firmy Naftogaz na společné jednání, na kterém by se mělo řešit, jak zabezpečit tok plynu přes Ukrajinu i po roce 2019. Šefčovič to řekl při dnešní návštěvě Prahy. Transport plynu přes Ukrajinu má do budoucna omezit plánované rozšíření plynovodu Nord Stream. Datum a místo setkání však nespecifikoval.

Připravovaný projekt zvýší přepravní kapacitu z Ruska do Německa přes Baltské moře, realizace projektu by Moskvě zároveň umožnila obejít Ukrajinu při dodávkách plynu do západní Evropy.

Ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ale řekl, že Rusko bude i po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 posílat část plynu přes Ukrajinu.

„Momentálně nejpozitivnější část tohoto příběhu spočívá v tom, že máme jednomyslnost v rámci Evropské unie ohledně toho, že je třeba zabezpečit pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu i po roce 2019,“ řekl dnes Šefčovič.

Projekt označil za kontroverzní od samého počátku.

„Když byl poprvé představený, tak byl představený vedením Gazpromu jako projekt, který má zabezpečit to, aby ruský plyn při své cestě do Evropy mohl obcházet Ukrajinu,“ uvedl.

Finanční výsledky Gazprom
Ilustrační foto

„Od té doby se ale uskutečnilo spoustu jednání. Momentálně jsme v situaci, kdy se (například) Německo přihlásilo k prioritě, kterou prosazuji od začátku svého mandátu, a to je, abychom všichni spojili síly na zabezpečení pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy,“ podotkl.

Tyto objemy ale musí být komerčně zajímavé, dodal. Přes Ukrajinu se nyní dopravuje do Evropské unie více než třetina plynu vyvážená z Ruska.

Nord Stream 2 neschvalují některé evropské země a Spojené státy. Například polský premiér Mateusz Morawiecki označil toto pondělí projekt za novou hybridní zbraň Ruska, která ohrožuje energetickou bezpečnost a solidaritu v Evropě.

Projekt několikrát ostře kritizovalo také Slovensko. Bratislava se mimo jiné v roce 2015 přidala k dopisu několika zemí proti rozšíření plynovodu. Česko se k němu tehdy nepřipojilo.

Transkaspický plynovod
Ilustrační foto

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po dnešní schůzce se Šefčovičem uvedl, že pokračování tranzitu přes Ukrajinu podporuje i Česko.

„Je potřeba nějakým způsobem se snažit nastavit novou komunikaci a tyto věci vyřešit nějakými kompromisy. Protože, pokud nebudeme komunikovat, tak to bude problém pro všechny,“ dodal.

Šefčovič je dnes a v pátek v Praze v rámci série návštěv členských států Evropské unie, které mají za cíl představit plán na vytvoření energetické unie a získat stanoviska vlád, národních parlamentů a dalších relevantních organizací a skupin.

Dnes vpodvečer se například ještě setká na společném jednání s dalšími členy kabinetu v demisi, a to s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem (za ANO), ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a ministryní místního rozvoje Klárou Dostálovou (za ANO).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se