Domů
Plynárenství
Největší čínský dovozce omezil odběr LNG, kvůli koronaviru se odvolává na vyšší moc

Největší čínský dovozce omezil odběr LNG, kvůli koronaviru se odvolává na vyšší moc

Čínská poptávka po zemním plynu, již tak oslabená velmi mírnou zimou, nadále klesá kvůli šířícímu se koronaviru. Největší čínský dovozce zkapalněného zemního plynu (LNG) tak ke konci týdne vyhlásil force majeure, tedy zásah vyšší moci, a pozastavil odběr plynu od několika dodavatelů.

Čínská společnost China National Offshore Oil Corp (CNOOC), největší tamní dovozce zkapalněného plynu, v tomto týdnu pozastavila kontrakty na dodávky LNG přinejmenším se třemi dodavateli. CNOOC v Číně provozuje téměř polovinu terminálů pro příjem plynu.

Zdroje oslovené agenturou Reuters uvedly, že se CNOOC odvolala na zásah vyšší moci, což společnostem umožňuje pozastavit plnění svých nasmlouvaných povinností v případě neočekávaných událostí, jakými jsou například rozsáhlé přírodní katastrofy.

Mezi největší dodavatele čínské společnosti podle agentury patří britsko-nizozemská Royal Dutch Shell, francouzský Total, Australská Woodside Petroleum a Qatargas. Oznámení o zásahu vyšší moci se podle zdrojů týkají dodávek pro únor a březen.

Čína, v současné době druhý největší dovozce zkapalněného plynu, téměř zcela pozastavila spotové nákupy LNG a dalších energetických komodit. Důvodem je slabá poptávka zapříčiněná teplou zimou a šíčícím se koronavirem. Obchodníci se zkapalněným plynem tak nyní musí hledat nová odbytiště pro své náklady, což tlačí cenu nejen na asijském trhu stále níž.

Sázka na vyšší moc nemusí Číně vyjít

Francouzský Total však s vyhlášením zásahu vyšší síly nesouhlasí. Do Číny by během tohoto měsíce měl dodat celkem 10 nákladů. Mezi celkem 35 tankery se zkapalněným plynem mířícími do Číny mají značné podíly, které jsou nyní ohroženy vyšší silou, i výše zmíněné Royal Dutch Shell a Qatargas.

„Někteří čínští zákazníci, přinejmenším jeden se snaží využít koronavirus k tomu, aby řekli, že mám vyšší sílu. Obdrželi jsme jedno oznámení o zásahu vyšší síly, které jsme odmítli,“ uvedl Philippe Sauquet, vedoucí segmentu Total pro plyn, obnovitelné zdroje a elektroenergetiku.

Sauquet podle agentury Reuters nicméně neuvedl, o kterou společnost je konkrétně jedná.

Na trhu se rovněž množí obavy, že by se čínští obchodníci mohli pokusit zásah vyšší síly využít k tomu, aby odmítali dodávky v rámci dlouhodobých kontraktů a plyn si nakoupili na spotovém trhu, na kterém se ceny propadly na dlouhodobá minima.

„Někteří dlouhodobí zákazníci mají velké pokušení pokusit se hrát si s konceptem vyšší moci. Říkat, že nemůžu odebrat svůj náklad na základě dlouhodobé smlouvy, ale chtěl bych si ho koupit místo toho na spotu, je v rozporu,“ řekl Sauquet.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se