Domů
Plynárenství
Největší ložisko zemního plynu v Evropě se má uzavřít podstatně dříve, než rozhodla nizozemská vláda
Groningen stanice Wildervank
Zdroj: Peter Heeling / Creative Commons / CC-Zero (public domain)

Největší ložisko zemního plynu v Evropě se má uzavřít podstatně dříve, než rozhodla nizozemská vláda

Největší ložisko zemního plynu v Evropě má být uzavřeno podstatně dříve než v roce 2030, jak nyní plánuje nizozemská vláda. Ložisko plynu Groningen je v posledních letech spojováno s vyšším výskytem zemětřesení v přilehlých oblastech, a proto má být uzavřeno předčasně.

Zatímco v oblasti spotřeby zemního plynu se dá v Evropské unii očekávat spíše růstový trend, v oblasti těžby je očekávaný trend zcela opačný. Jedním z důvodu je i klesající těžba ložiska Groningen – především díky tomuto ložisku Nizozemsko patří k největším těžařům zemního plynu v Evropské unii. V rámci Evropy pak více zemního plynu těží pouze Norsko, které ovšem není členskou zemí EU.

Podle posledních vyjádření ministra financí se však nad těžbou plynu v Groningenu stahují mračna. Již v březnu minulého roku místní vláda oznámila, že těžba na největším evropském poli bude ukončena nejpozději v roce 2030. Nyní se ovšem zdá, že konec těžby přijde mnohem dříve.

„Těžba zemního plynu z Groningenu nebude již velice brzy potřeba. Situace se mění mnohem rychleji, než mohl před časem kdokoliv předpokládat,“ řekl pro nizozemské rádio ministr financí Eric Wiebes.

Vývoj roční těžby plynu na ložisku Groningen v Nizozemsku
Vývoj roční těžby plynu na ložisku Groningen v Nizozemsku

Ze slov ministra financí se dá usuzovat, že důvodem pro dřívější ukončení těžby není rozhodnutí vlády, ale že důvody jsou spíše na straně ložiska plynu.

„Mysleli jsme si, že těžba plynu může pokračovat do nekonečna, proto jsem uvedl, že těžba skončí v roce 2030. Brzy však budu schopen uvést konkrétní datum,“ dodal ministr financí.

První plyn byl z ložiska vytěžen v roce 1963 a těžba dosáhla maxima v roce 1976, ve kterém bylo vytěženo celkem 88 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu.

Od roku 2013 ovšem těžba postupně klesá – z 54 bcm ročně až na 18 bcm ročně v roce 2018. V plynárenském roce počínajícím od října 2019 by měla těžba dosáhnout již pouze 12,8 bcm.

Především v posledních letech je těžba omezována rozhodnutím vlády, a to kvůli častým zemětřesením, která jsou v této lokalitě s těžbou plynu spojována.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Wert
31. srpen 2019, 16:45

Ziju v nl, A pokud vim, je to spojeny se zemetresenim, ale taky s Tim , ze chtej skoncit s plynem, u nas 2030 zacatek konce 2045 uplne zakaz. Chtej tooit Bud teplem z elektraren, tepelnymi cerpadly nebo vrtat geotermalni Vrty

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se