Domů
Plynárenství
Německý regulátor zřejmě neudělí výjimku plynovodu Nord Stream 2, developer projektu zvažuje další kroky
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Německý regulátor zřejmě neudělí výjimku plynovodu Nord Stream 2, developer projektu zvažuje další kroky

Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit současnou kapacitu přímé trasy pro dodávky plynu z Ruska do Německa, naráží na řadu komplikací, přičemž „život“ mu zřejmě neusnadní ani německý síťový regulátor. Výjimku z unijní legislativy, o kterou u něj developer projektu požádal, podle předběžných informací regulátor plánuje zamítnout.

Developer projektu Nord Stream 2, který je vlastněn ruským plynárenským gigantem Gazprom, zažádal letos v lednu u německého síťového regulátora Bundesnetzagentur (BNetzA) o výjimku z unijní legislativy, která nabyla účinnosti loni v květnu. Ta by zmírnila omezení využívání plynovodu, což by společnosti umožnilo vyhnout se povinnostem, jakými jsou zaručení přístupu třetím stranám, unbundling či zavedení transparentních tarifů za přepravu plynu.

Nyní se však zdá, že německý regulátor není žádosti developera nakloněn. V pátek regulátor zaslal zúčastněným stranám své předběžné rozhodnutí, ve kterém podle informací německého deníku Handelsblatt žádost zamítá, jelikož plynovod nebyl dokončen před nabytím účinnosti zmiňované legislativy.

Do procesu posouzení žádosti se přitom v březnu zapojila i polská státem ovládaná společnost PGNiG, která dlouhodobě zastává názor, že udělení výjimky plynovodu Nord Stream 2 by poškodilo bezpečnost dodávek a hospodářskou soutěž v regionu střední a východní Evropy.

„Jsme si vědomi informací sdělených účastníkům řízení německý úřadem BNetzA. S tímto rozhodnutím nesouhlasíme. Počkáme na oficiální rozhodnutí úřadu, které samozřejmě vyhodnotíme spolu s dalšími kroky pro zachování našich práv,“ uvedl v pondělí mluvčí společnosti Nord Stream 2.

Developer projektu při podání žádosti argumentoval skutečností, že plynovod byl „ekonomicky dokončen“ před květnem 2019, kdy nová legislativa nabyla účinnosti, a společnost učinila nevratné investice v řádu miliard eur s vírou v právní rámec platný v té době, dlouho předtím než Evropská komise ohlásila své plány na jeho změnu.

Rozhodnutí bude přijato včas

Ve vyjádření zaslaném serveru S&P Global německý regulátor uvedl, že zúčastněným stranám zaslal „operativní část“ zamýšleného rozhodnutí, aby se k němu mohly vyjádřit. Svůj potenciálně zamítavý postoj však nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Krátký konzultační proces bude probíhat do 8. května, přičemž „rozhodnutí bude následně přijato včas“. Podle dřívějších informací by se regulátor měl oficiálně vyjádřit do 24. května.

Výstavba plynovodu by mohla být rychle obnovena

Plynovod Nord Stream 2 stále není dokončen, jelikož jeho výstavbě se na konci loňského roku do cesty postavily sankce přijaté Spojenými státy, kterým by se vystavily společnosti podílející se na realizaci projektu. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas Group, která prováděla pokládku potrubí plynovodu, tak práce pozastavila.

V neděli do Baltského moře nicméně doplulo speciální plavidlo, které Rusko použije k dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2. Aktuálně však nelze s jistotou předpovědět, kdy by mohla výstavba pokračovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
St
6. květen 2020, 15:33

Tak to nechápu. Vždyť kdyby ten projekt odpískali, tak by byli jen a jen proti sobě. Díky Severnímu proudu získá nejen Německo stabilní a dlouhodobý zdroj levného plynu bez kterého se zálohy na jejich větrníky a soláry neobejdou.

Snad se ty byrokratické překážky povede brzy překonat a levný plyn bude moci proudit i k nám.

frank
6. květen 2020, 15:50

ten projekt samozřejmě může fungovat i bez těchto výjimek takže rozhodnutí BNetzA neodpískává projekt jako takový, jen jo " vystavuje regulaci" které nyní čelí všechny subjekty trhu v Německu a Gazprom se z toho snaží vykličkovat...

frank
6. květen 2020, 16:10

Začínám si myslet, že už i v Rusku pochopili že se v posledních dvou letech Nord Stream 2 změnil(mění) v pouhý záložní plynovod pro Evropu.

Nálada v Kremlu je sice stále nakloněná tomu, že NS2 musí dostavěn za každou cenu, aby nedošlo ke ztrátě tváře, ale že přitom už vědí, že Rusko bude muset čekat velmi, velmi dlouhou dobu, než se mu vrátí miliardy dolarů investovaných do výstavby plynovodu .

Jako potvrzení tohoto postoje vidím třeba už jen to, že že Gazprom již pro příštích 5 let podepsal tranzitní dohodu s Ukrajinou nebo to, že sám Gazprom, ale i jiné ruské, či rusko-čínské subjekty, vyváží do Evropy LNG.

Místo ziskového podnik s plynem , se Nord Stream-2 pomalu ale jistě mění v rezervní plynovod pro Evropu pro případ, že by se něco stalo systému přepravy plynu, nejenom na Ukrajině.

Rusové "nám" prostě postavili na úkor ruských daňových poplatníků záložní potrubí . Navíc vědí, že v případě potřeby nejenom Berlín, ale i další státy EU prostě jen zvýší nebo sníží objem čerpání LNG , přičemž jako argument při cenových jednání s dodavateli LNG použijí právě " nevyužitou kapacitu plynovodu NS2.

Nemůžu si pomoci, ale po letech skutečné závislosti a pro mě trošku překvapivě, zejména asi díky ruským chybám v politicko-ekonomickém kalkulu, jsou Evropané v situaci ve velmi výhodné situaci :)

Ivan Novák
7. květen 2020, 18:10

Nemám to spočítané, ale nutno vzít ohled i na to, že Rusové v tom nejsou sami, Nordstream 2 je společný podnik Gazpromu a velkých západoevropských plynařů. Česko v tom nepřímo jede s nimi, snad jen D. Křetínský na tom má určitě nezájem. A tranzit třetími zeměmi je riziko samostatné kvality. Čili, NS2 nebude pro jeho investory takový Klondajk, jak se mohlo zdát před pár lety, ale do konce stavby zbývá už jen málo, většina nákladů nevratně vynaložená, Akademik Čerskij v Kaliningradu, spotřeba plynu s odstavováním jaderných a uhelných elektráren poroste, ukrajinská smlouva doběhne, LNG včetně dopravy a zplynění vyjde asi dráž - nějak to doplácají, spěchat nemusí. Snad to pro nás opravdu dopadne výhodně.

Opřít se proti nové regulaci museli. Ztratit mohou jen náklady na řízení, a média to jistě podají tak, že měli trochu pravdu, to se vždy hodí. A taky by urazili kartu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se