Domů
Plynárenství
Nizozemský soud zamítl návrh vlády na těžbu plynu v Groningenu, omezení může být dle soudu vyšší
Frakování
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Nizozemský soud zamítl návrh vlády na těžbu plynu v Groningenu, omezení může být dle soudu vyšší

Plynárenství
Bez komentáře
15. listopad 2017, 15:01
ČTK

Nizozemský nejvyšší správní soud dnes zamítl plán vlády na omezení těžby zemního plynu z ložiska v provincii Groningen, kde těžba způsobila řadu menších zemětřesení. Uvedla to agentura Reuters. Vláda navrhovala, aby produkce z tohoto pole byla v příštích pěti letech omezena na 21,6 miliardy metrů krychlových ročně. Reagovala tak na šetření v roce 2015, z něhož vyplynulo, že otřesy půdy s tamní těžbou související ohrožují lidské životy.

V letech 2015 a 2016 pole dodávalo 39,4 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně, v loňském finančním roce, což bylo do konce září, to bylo 24 miliard.

Státní rada, jak se nejvyšší správní soud v zemi oficiálně nazývá, dospěla k závěru, že vláda svůj krok řádně nezdůvodnila. Je podle ní nepřijatelné udržovat produkci v konstantním objemu po dobu pěti let, když by bylo možné poptávku snížit.

Vládě dala 12 měsíců na revizi rozhodnutí a nařídila držet těžbu na roční úrovni 21,6 miliardy metrů krychlových ve stávajícím finančním roce, což je do 1. října 2018.

zemní plyn
Ilustrační foto

Obyvatelé provincie Groningen, kde se kvůli těžbě plynu v minulých letech odehrály desítky malých zemětřesení, verdikt soudu vítají. Otřesy způsobily škody na tisícovkách budov.

„Vyhráli jsme ve všech směrech. Vláda teď musí upřednostnit bezpečí svých obyvatel a přijít s kvalitním plánem, jak omezit produkci a zajistit naši bezpečnost,“ řekl mluvčí aktivistické skupiny Groninger Bodembeweging Dirk Kleijer.

Mluvčí Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) Hein Dek uvedl, že firma rozhodnutí soudu prostuduje a vyjádří se k němu později. NAM je společný podnik amerického těžebního koncernu ExxonMobil a britsko-nizozemského Shellu, který ložisko v Groningenu provozuje. Právě v Groningenu jsou největší zásoby plynu v EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se