Domů
Plynárenství
Norská těžba plynu v Q2 prudce klesla, země ji odklání do období s vyšší cenou
Sídlo Equinor (Zdroj: Ole Jørgen Bratland/Equinor)

Norská těžba plynu v Q2 prudce klesla, země ji odklání do období s vyšší cenou

Kromě letošní teplé zimy se na poptávce po zemním plynu podepsala i pandemie koronaviru, kdy tradiční dodavatelé plynu do Evropy musí omezovat své dodávky. Norská státem ovládaná společnost Equinor tak během minulého čtvrtletí omezovala těžbu na svých flexibilních polích, aby plyn mohla vytěžit a prodat později, kdy budou ceny vyšší.

Vysoký stav evropských zásobníků plynu po relativně teplé zimě, pokles poptávky způsobený koronavirovou pandemií a přebytek zkapalněného plynu na globálním trhu letos tlačí ceny zemního plynu na evropských trzích do extrémně nízkých hodnot.

Tato situace tak není příznivá pro těžaře, kteří tak využívají flexibility, jež mají k dispozici. Norská státem ovládaná společnost Equinor, která těží a dodává plyn dále do Evropy, tak snižuje produkci ze svých flexibilních polí Troll a Oseberg se záměrem plyn vytěžit a prodat později, kdy budou ceny plynu vyšší.

Finanční ředitel společnosti Lars Christian Bacher podle serveru S&P Global uvedl při prezentaci výsledků za letošní druhé čtvrtletí, že společnost neustále optimalizuje své norské portfolio v závislosti na aktuální tržní situaci. Nyní tak nelze přesně říci, kolik plynu Norsko do konce roku vytěží.

„Je velmi, velmi obtížné na to odpovědět, jelikož se soustředíme na hodnotu místo objemu a množství, které posuneme na později, se teprve ukáže. A tato rozhodnutí jsou činěna více méně na denní bázi, v závislosti na ceně,“ uvedl Lars Christian Bacher.

Těžba meziročně klesla o desetinu

Optimalizace výnosů z těžby plynu se tak podepsala na celkovém objemu vytěženého plynu, který ve druhém čtvrtletí meziročně poklesl o přibližně 10 %. V období mezi letošním březnem a červen tak Equinor těžil v průměru 100 milionů metrů krychlových plynu denně.

V tomto případě se však nejedná o celkový objem plynu vytěžený v Norsku, ale pouze o množství odpovídající podílu společnosti v jednotlivých těžebních polích, který se v průměru pohybuje okolo 40 %.

Nižší byla i průměrná realizační cena, za kterou společnost plyn dodávala. V letošním druhém čtvrtletí tak Equinor za vytěžený plyn utržil průměrně 6,9 EUR/MWh, o 59 % méně než ve stejném období loni.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
St
27. červenec 2020, 10:10

Jde vidět dvě věci, že Norové jsou opravdu chytří a že nepotřebují peníze za každou cenu. Jinak se musí smát až se za břicha popadají, že EU chce uhlí nahradit plynem. Toto rozhodnutí dělá radost i jiným lidem. Jen my spotřebitelé pak zapláčeme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se