Domů
Ropa
OECD: Světoví lídři dotují fosilní paliva až 180 mld. € ročně
Emise CO2 v Německu

OECD: Světoví lídři dotují fosilní paliva až 180 mld. € ročně

Ropa
Bez komentáře
29. září 2015, 13:24
Jan Votruba

Vyspělé západní země a 6 předních rozvíjejících se zemí vynaloží na dotace do sektoru s fosilními palivy až 180 miliard euro (4,9 bilionů Kč) ročně, uvádí zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Organizace se sídlem v Paříži tvrdí, že jejích 34 členů a 6 největších rozvíjejících se ekonomik – Čína, Indie, Brazílie, Indonésie, Rusko a Jižní Afrika, vydávají finance na podporu spotřeby a produkce uhlí, ropy a zemního plynu, které by měly být použiti v boji se změnou klimatu.

„Je pravý čas, aby státy ukázaly, jak moc vážně to s klimatickými změnami myslí. A reforma v oblasti podpory škodlivých fosilních paliv je dobrým začátkem,“
Generální tajemník OECD Angela Gurria

Gurria dodal, že vlády vydávaly na dotace fosilních paliv téměř dvojnásobek peněz, než kolik by bylo potřeba ke splnění cílů stanovených na mezinárodních summitech o klimatických změnách, které stanovily za cíl do roku 2020 mobilizovat 90 miliard euro.

Podpora fosilních paliv klesá, stále je ovšem vysoká

Ačkoliv má podpora fosilních paliv od vrcholu v letech 2011-2012 klesající tendenci, OECD uvedla, že i nadále zůstává vysoká, což podtrhuje nutnost reformy. Kolaps cen ropy za poslední rok představuje „jedinečnou příležitost“ pro vládní celky, k upuštění od podpory sektoru.

Podle OECD byl pokles dotací fosilních paliv výraznější mezi jejími bohatšími členy než u šesti zmiňovaných zemí, které byly také zkoumány. Ačkoliv i zde byl pozorován podobný trend, především v důsledku rozhodnutí Indie k reformě dotací podporujících spotřebu nafty.

Klimatičtí aktivisté tvrdí, že až 80 % známých zásob fosilních paliv, by mělo zůstat nevyužito, aby se zabránilo růstu teploty planety o více než 2 ºC oproti předindustriální éře.

OECD kritizuje

OECD vytvořilo seznam s více než 800 opatřeními, která podporují těžbu, úpravu a spalování fosilních paliv. Tento seznam má sloužit i jako návod pro možné reformy v dotacích do fosilních paliv. Zhruba dvě třetiny z těchto opatření již byly v praxi před rokem 2000.

OECD dále označuje dotace do fosilních paliv za neefektivní způsob výroby a spotřeby energií, tyto finanční prostředky by se mohly lépe využít například na vzdělání či infrastrukturu. Nejvíce ze všeho však podle OECD dotace podrývají snahy udělat naši ekonomiku bezuhlíkovou a snížit znečistění ovzduší.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se