Dodávky ruských energetických surovin do Maďarska budou hlavním tématem dnešních rozhovorů maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Smlouva o nákupu ruského zemního plynu vyprší s koncem příštího roku a budoucnost je zatím nejasná.

„Uvidíme, jaké je ruské stanovisko,“ řekl před Orbánovou cestou novinářům maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Maďarsko je v Bruselu i v Moskvě považováno za obhájce ruských zájmů, zejména pokud jde o osud sankcí vyhlášených proti Rusku po anexi ukrajinského Krymu. Kromě výzev k ukončení sankčního režimu se Orbánova vláda snaží minimalizovat ztráty z omezení obchodu s Ruskem.

Za klíčový společný projekt obě země označují dojednané budování dvou nových reaktorů maďarské jaderné elektrárny Paks, které navzdory výhradám Evropské unie Budapešť svěřila ruskému Rosatomu.

Putin jednal s Orbánem naposledy letos v polovině července. V komentáři k dnešní schůzce obou politiků se Kreml omezil na konstatování, že kromě energetiky se bude hovořit o „aktuálních mezinárodních otázkách“. Podle ruských médií to bude zřejmě hlavně problém Ukrajiny, s níž obě země sousedí, palčivé téma migrace a vztahy Ruska s Evropskou unií.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *