Domů
Plynárenství
Pandemie a výjimečně mírná zima přinesou v letošním roce historický pokles v poptávce po plynu

Pandemie a výjimečně mírná zima přinesou v letošním roce historický pokles v poptávce po plynu

Celosvětová poptávka po zemním plynu by měla v letošním roce poklesnout o 4 %, v absolutním množství o 150 miliard m³. Pokud se předpověď potvrdí, jednalo by se o největší meziroční pokles v historii, uvedla ve středu ve svém reportu Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Dva hlavní faktory v letošním roce, pandemie koronaviru a výjimečně mírná zima, přispěly k tomu, že celosvětová poptávka po plynu je na cestě k „doručení“ dvojnásobného poklesu ve srovnání s poklesem, který byl k vidění během finanční krize v roce 2008, uvedla ve své výroční zprávě IEA.

Propad poptávky a hojná nabídka

Dopady COVID-19 na plynárenský sektor budou dle IEA dlouhodobého charakteru. Mezinárodní energetická agentura nyní předpokládá, že rychlý rozvoj trhu s LNG v minulých letech, který značně přispěl ke zvyšování poptávky po plynu, a související hojná nabídka zkapalněného zemního plynu, budou velmi pravděpodobně i nadále, v následujících 5 letech, příčinou převisu nabídky zemního plynu nad poptávkou. Zároveň ale dodává, že nynější propad cen odložil mnoho investičních rozhodnutí, čímž se dle IEA vrhá stín na nabídku plynu v dlouhodobějším horizontu.

„Předpokládá se, že do roku 2025 dojde ke ztrátě v poptávce po zemním plynu přibližně o 75 miliard m³/rok,“ uvedl ředitel IEA pro energetické trhy Keisuke Sadamori.

IEA původně očekávala, že opětovný nárůst poptávky po zemním plynu povede Čína a Indie vzhledem k silné politické podpoře, nicméně většina jejich plynu je vázána na průmysl, což tak dle agentury spojuje oživení celosvětové poptávky po plynu s oživením ekonomiky a exportu zmíněných zemí.

Nerovnováha na trhu mezi nabídkou a poptávkou poslala ceny plynu na historická minima a takřka vyrovnala ceny v Evropě, Asii a USA, které se pohybovaly v rozmezí 1-3 $/mmBtu (odpovídá cca 3-9 EUR/MWh), a prakticky tak uzavřela možnost arbitráží mezi regiony.

Dopad na producenty

Americká produkce zemního plynu v prvních pěti měsících letošního roku meziročně vzrostla, a to o 5 %, ačkoli domácí spotřeba klesla o 3 %. V tomto období se USA stalo s 25% podílem na dovozu LNG do Evropy největším dodavatelem LNG. Předstihlo tak Katar a Rusko.  Ruská produkce zemního plynu oproti tomu klesla o 9 %, neboli 30 miliard m³.

„Příliv LNG do Evropy dopadl především na tradiční potrubní dodavatele: importy z Ruska a severní Afriky v obou případech klesly o 25 %, toky plynu z Norska pak o 4 %,“ uvádí IEA.

Celkový dopad koronaviru na poptávku přesto nemusí být tak špatný, jak se původně očekávalo. IEA predikovala pokles poptávky o 5 %, nyní ale údaj na základě výsledků první dvou měsíců z druhého kvartálu revidovala na aktuální 4 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se