Podle zdrojů agentury Reuters Polsko neplánuje obnovit dlouhodobý kontrakt s Gazpromem v roce 2022, kdy současný kontrakt z roku 1996 vyprší. Polsko chce vsadit na vyšší dovoz zkapalněného zemního plynu a vyšší dodávky plynu z oblasti severního moře.

Polsko se od roku 2022 chce zbavit závislosti na plynu od ruského Gazpromu, od kterého nakupuje cca 10,2 mld. m3 zemního plynu ročně. Spotřeba Polska dosahuje cca 15 mld. m3.

Hlavním zdrojem nových dodávek mají být dodávky LNG, pro které byl na konci loňského roku zprovozněn terminál ve Svinoústí. Do ostrého provozu  by měl být uveden v průběhu tohoto léta a podle vládního představitele pro energetickou politiku by mohl pokrýt spotřebu až do výše 5 mld. m3.

Plného provozu by měl terminál dosáhnout v roce 2018.

„Budeme se zaměřovat na skutečnost, ve které bude dlouhodobý kontrakt na dodávky ruského plynu minulostí. Pokud bude cena ruského plynu konkurenceschopná, rozhodně tuto nabídku nezavrhneme, ale rozhodně ji nepřijmeme ve formě dlouhodobého kontraktu.“
Piotr Naimski pro Reuters

LNG tanker at loading terminal
LNG tanker u Terminálu

Již nyní má Polsko první dlouhodobý kontrakt na dodávky LNG. Na kontraktu se Polsko dohodlo se společností Quatargas, která by měla ročně dodávat 1,5 mld. m3 zemního plynu.

Druhým dílčím plánem, jak snížit závislost na ruském zemním plynu, je stavba nového plynovodu z Norska do Polska. Plán by měl být představen do konce tohoto roku a celý projekt by měl být uveden do provozu do roku 2022.

Díky plynovodu, který má vést z Norska přes Dánsko a Baltské moře, by měla být pokryta zbývající část poptávky po zemním plynu v Polsku (cca 10 mld. m3 plynu).

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *