Hlavní město investuje v následujících deseti letech do opravy inženýrských sítí v kolektorech 200 milionů korun. Důvodem je nutnost oprav a výměn již nevyhovujícího potrubí, které je v majetku hlavního města. Novinářům to dnes řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Kolektory jsou podzemní šachty sloužící k uložení inženýrských sítí, jako třeba elektrického vedení nebo vodovodů.

V kolektorech je uložena řada sítí, které patří hlavnímu městu. Podle Plamínkové byly pravděpodobně chybně zprivatizované.

„Město se musí postarat o to, aby teplovodní sítě a i další sítě, které nepatří dalším majitelům, ale které jsou naše, aby byly v dobrém stavu. Takže nám nezbývá nic jiného, než to začít opravovat,“ řekla Plamínková.

Při privatizaci byla infrastruktura v kolektorech většinově převedena do majetku distribučních firem, některá ale zůstala v majetku města, které je dále pronajímá.

Stavba kolektorů byla v Praze zahájena v 80. letech, při stavbě byly zrovna položeny inženýrské sítě, potrubí vodovodu, plynovodu, rozvodů tepla nebo teplé vody. Sítě v kolektorech potřebují po 30 až 40 letech provozu rekonstrukci.

Aktuálně je nutné vyřešit havarijní stav tepelné izolace na horkovodních rozvodech kolektoru Černý Most a vyměnit poruchového vodovodního řadu v kolektoru Uhříněves.

Praha v současné době připravuje také stavbu dvou nových kolektorů celkem za 1,3 miliardy korun. První má pokrýt horní část Václavského náměstí a druhý spojit nový sběrač v Hlávkově mostu s centrem. V obou případech stavba nezačne dříve než za tři roky.

Pražské kolektory měří zhruba 90 kilometrů. Jejich výhodou jsou například snadnější opravy, kvůli kterým není nutné rozkopávat chodníky a ulice. Nejhlubší sběrače jsou uložené v hloubce až 35 metrů, u napojení do domů jsou přibližně dva metry pod povrchem. O systém se stará městská firma Kolektory Praha.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *