V průběhu první poloviny června by měla dorazit do polského terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) ve Svinoústí (Świnoujście) dodávka plynu z USA. Jedná se o historicky první dodávku LNG ze Spojených států do této části Evropy.

Terminál na LNG nesoucí jméno tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczyńského obdrží v průběhu června dodávku zemního plynu z USA. Uzavření smlouvy na dodávku LNG z USA mezi polskou státem vlastněnou společností PGNiG a americkou společností Cheniere Energy oznámila PGNiG na svém webu. Jedná se o nákup plynu na spotovém trhu, obdobnou dodávku již PGNiG realizovalo s norským Statoilem.

„Toto je historický moment pro PGNiG. Severní Amerika se stává po Středním východu a Norsku dalším regionem odkud bude možné získávat tuto strategicky významnou komoditu. Soustavně se nám daří naplňovat naši strategii diverzifikace zdrojů zemního plynu. Vytváříme tak bezpečný a konkurenceschopný trhu s plynem, z čehož může profitovat celá polská ekonomika. Navíc se Polsko díky obdobným dodávkám plynu z USA může stát vstupní branou pro americký plyn na trhy střední a východní Evropy,“ dodává Piotr Woźniak, ředitel PGNiG.

Polsko spotřebuje přibližně 16 miliard metrů krychlových plynu ročně. Terminál Lecha Kaczyńského má Polsku pomoci snížit jeho energetickou závislost na Rusku, které do Polska dodává plyn prostřednictvím společnosti Gazprom. V souladu s touto strategií je i březnové oznámení o navýšení dodávek LNG z Kataru od roku 2018 na 3 miliardy kubíků ročně.

Rozvoj exportních LNG terminálů v USA stále aktuální

Dodavatel LNG, americká společnost Cheniere Energy, vlastní terminál na vývoz zemního plynu Sabine Pass, který byl uveden do provozu vloni na jaře. Kapacita terminálu Sabine Pass ležícího na hranicích Louisiany a Texasu má být 27 milionů tun LNG ročně, jakmile bude zcela dokončen v roce 2019.

Ve výstavbě jsou v USA i další exportní LNG terminály jako například Freeport nebo Cameron. Seznam žádostí o export zkapalněného zemního plynu z USA je pak k dispozici zde.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *