Domů
Plynárenství
Rozšířené sankce USA proti Nord Stream 2 by mohly směřovat i proti německé vládě, ta je silně pobouřena
Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock
Zdroj: Nord Stream 2 / Paul Langrock

Rozšířené sankce USA proti Nord Stream 2 by mohly směřovat i proti německé vládě, ta je silně pobouřena

Německé ministerstvo hospodářství kritizuje nejnovější sankční plány USA proti plynovodu Nord Stream 2. Ve zprávě Hospodářského výboru Bundestagu, kterou měl k dispozici list Handelsblatt, ministerstvo varuje před důsledky plánovaných sankcí.

Dá se předpokládat, že nové návrhy na sankce ze strany USA vůči plynovodu Nord Stream 2 mnohem více postihnou německé a evropské podniky, uvádí zpráva. Které a kolik evropských společností v současné době pracujících na projektu by bylo novým návrhem zákona konkrétně zasaženo, „nelze prozatím posoudit“, zpráva pokračuje.

Dle ministerstva je podoba navrhovaných rozšiřujících sankcí velice sporná. Předložený návrh totiž počítá s tím, že by sankce mohly postihnout i správní opatření státních orgánů v souvislosti s dokončením nebo provozováním plynovodu.

„Bylo by novinkou, kdyby byly sankce směřovány také proti orgánům (přátelských) vlád nebo dokonce proti samotným vládám,“ uvádí zpráva Hospodářského výboru Bundestagu.

Nový návrh zákona má významně rozšířit dosah sankcí

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Američtí senátoři Ted Cruz a Jeanne Shaheenová a tři jejich kolegové předložili koncem minulého týdne svůj nový návrh zákona o sankcích, kterým plánují dále rozšířit sankce proti společnostem podílejícím se přímo i nepřímo na projektu Nord Stream 2.

Nový návrh zákona tak nestanoví pouze sankce proti společnostem, které poskytují lodě pro pokládku potrubí plynovodu, ale také proti společnostem, které poskytují lodě pro jiné činnosti související s pokládkou.

Mohlo by to například zahrnovat výkopové práce pro potrubí, společnosti pojišťující lodě nebo certifikující plynovod, aby mohl být uveden do provozu. Mimo to by mohly být postihnuta opatření správních orgánů vztahující se na projekt.

Konkurence pro americký zkapalněný zemní plyn

Aby vešel návrh zákona v platnost, musí být nejprve schválen oběma komorami Kongresu a podepsán prezidentem Trumpem. Dá se ale předpokládat, že se tak stane.

Trumpova administrativa, stejně jako před ní i Obamova administrativa, uvádí, že se staví proti projektu z toho důvodu, že by posílil ekonomický a politický vliv Ruska na Evropu.

Ruský plyn však zejména konkuruje dodávkám amerického zkapalněného zemního plynu (LNG), přičemž toky plynu do amerických exportních zařízení klesly na 13měsíční minimum z důvodu slabé světové poptávky, což umocňuje tlak na schválení a podpis návrhu.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Práce byly zastaveny v prosinci. Obnoveny by měly být brzy

Sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily v prosinci práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas na plynovodu. Společnost stáhla své speciální lodě, které se podílely na pokládce potrubí.

Dokončit zbývajících 160 km potrubí do Německa by měla nyní speciální loď Akademik Čerskij, kterou ruská plynárenská společnost Gazprom koupila v roce 2016. Loď, jež musela být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři a dopravena z dalekého východního přístavu Nachodka v Japonském moři, doplula na začátku května do Baltského moře. Aktuálně se dle serveru myshiptracking.com loď od 28. května nachází v přístavu Mukran na severovýchodě Německa.

Akademik Čerskij. Zdroj: Gazprom

Zahájení provozu plynovodu, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by mohlo být zahájeno do konce roku 2020 nebo začátkem příštího roku, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Úvodní fotografie: Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(82)
abc
12. červen 2020, 09:47

PLYN SVOBODY v praxi. Jedině ten drahej břidličák z USA zachrání svět a ještě buďme rádi, že nám to USA nabízí takovým nevtíravým způsobem.

Josef
12. červen 2020, 10:38

Chování USA nevratně poškozuje vztahy a Evropskými partnery, to není jen plyn, ale i mnoho dalších věcí. Je otázka jestli bychom s takovým "spojencem" měli dále počítat a nebo jestli by nebylo lepší najít si jiné přátele.

Denis
12. červen 2020, 10:55

Myslíte nahradit strategické spojenectví s USA třeba Ruskem?

Petr
14. červen 2020, 15:01

To nemůže myslet vážně. Jedině že by ho jeho máma zplodila s nějakým rusákem, kteří nás okupovali.

Carlos
12. červen 2020, 11:20

Evropa se musí spíš zaměřit na to dosáhnout obdobné pozice jako USA, jinak se z "přátel" které by si našla stanou její hrobníci. Ve světě mimo Euroamerický prostor moc na přátelství nehrají, tam platí vztahy master-slave.

Carlos
12. červen 2020, 11:55

Ještě menší doplnění.

Evropa, EU, mže být kamarád se Švýcarskem, Norskem, Austrálií, evropskými mikrostáty, Kanadou, USA, Austrálií, Novým Zélandem, Izraelem, možná Japonskem a Jižní Koreou, jinak moc ne. Se zbytekm, zejména zeměmi vycházejícími mentálně z orientálních despocií se moc přátelství navazovat nedá.

Josef
12. červen 2020, 13:01

EU se patrně rozpadne, ale historicky je naším přirozeným spojencem především Rusko. Dohoda s Ruskem je pro nás mnohem lepší než dohoda s USA, jednak kvůli bezpečnosti, protože Rusko je s námi na kontinentu a jedna proto, že Rusko je nám schopno a ochotno dodávat levné suroviny a energie, které potřebujeme. Tím, že do Ruska nevyvážíme se tvoří deficit, který dnes musíme vyrovnat dovozem do 3 zemí jako je USA, ty země se našim dovozům brání a nás to dostává do neřešitelné situace - suroviny potřebujeme, ale zpět za ně dodávat zboží nemůžeme. Naopak Čína s Ruskem čile obchoduje v národních měnách ku prospěchu obou zemí - my můžeme mít stejnou dohodu jen chtít.

Carlos
12. červen 2020, 13:41

K EU nemáme schůdnou alternativu, proto by její rozpad byl dost problematický jak ekonomicky tak bezpečnostně a je spíš třeba udělat kroky které ji ze současného maglajzu změní ve fungující systém.

Pokud by se měla rozpadnout, tak je třeba začít jednat minimálně na půdorysu Mezimoří, jinak se sem do mocenského vakua nacpe a prosím co nám může dát země která je na tom ekonomicky a společensky mizerně? Ti by to tu spíš zase dorasovali jako posledně.

Rusko není přirozený spojenec, do našich dějin vstupuje pořádně za Napoleonských válek a pak Je to na střídačku ale povětšinou do nich vstupuje tak že se to ve zlé obrátí. Vymýšlet s ním spojenectví je blbost, navíc tam už začíná byzantská tradice moci a ne západořímská, která u nás je minimálně tisíc let a ta je jiná. Je to jiný kulturní okruh se vším všudy, máme mnohem blíž k národům kolem než k Rusku. To by větší smysl mělo obnovit si Rakousko-Uhersko, než se příliš paktovat s Ruskem. Ano, s Ruskem se dá obchodovat ale velké spojenectví s ním nelze čekat.

Energie bychom měli shánět na všech dostupných trzích, ne jenom na jednom, pak bude nebezpečí vydírání menší.

Ano, na Rusko jsou uvaleny za podivné chování sankce, takže se tam nedá vyvážet všechno. Ale to je správně, Krymská záležitost se nedá pro to jak byla provedena považovat za legitimní. Legitimní postup by byl nezávislost, prozatímní vláda, volby, parlament, referendum, ne jedno naráz a za podivných okolností. Tak se to moc dělat nedá.

Rusku se může obchod s Čínou šeredně vymstít.

Ve Vaší rovnici o dovozu a vývozu je jedna krpa, opravdu je i ze strany Ruska zájem o takové zboží co tu děláme? Je ze strany třeba USA poptávka po takové nabídce produktů jaké děláme? Nemáme třeba hloupě postavené hospodářství? Nejsou jiné sektory a obory které mají vyšší profit? A pak je samozřejmě otázka zda jsou ruské rudy dostatečně kvalitní. Pokud dovezeme levně rudu která je nekvalitní a spotřebujeme jí dvojnásobek a k tomu ještě víc energie, tak se to nevyplatí. (Mimochodem se do USA vyváží třeba i traktory nebo tramvaje a kdyby se chtělo tak se dají vyvážet i vlaky.)

Spíš bych řekl že máme problém v naší struktuře ekonomiky a produktů. Nad to máme pak ještě zcela nekompetentní dopravní politiku kolem železnic a vody a silnice jsou na tom jenom o chlup líp. Ať už je to neschopnost zkapacitnit tratě, usplavnit Labe tak aby se z toho nedělaly zbytečné konflikty, nebo prozatím postavit k Dunaji alespoň kanál třídy I a na tuto také upravit Baťák. Tam se možná bavíme jenom o změně výšky hladiny. O tom že se DOL, který je navržený v příliš nízké třídě, nebude asi ani realizovat, také netřeba moc mluvit. Vláda není s to udělat ani 4 kilometry kanálu u Ostravy. Poláci mají už pomalu hotovou Ratibořskou přehradu a chybí tak velmi málo k realizaci vodní cesty. Toto je spíš problém než cokoliv jiného.

Jan Veselý
12. červen 2020, 13:47

Rusko? Spojencem? Nenechte se vysmát. Pro Rusko můžeme být gubernie, vazal nebo hrozba. V Rusku se vládne kombinací mongolského a byzantského stylu. Moc je jen jedna a je nedělitelná, vládce vší Rusi je Bohem předurčen z "třetího Říma" vládnout světu jako samoděržavný imperátor. Vše ostatní je jen klam a přetvářka pro naivní zápaďáky.

Dušan
12. červen 2020, 20:40

"Rusko je nám schopno a ochotno dodávat levné suroviny a energie, které potřebujeme"

To je dosť naivná predstava. Rusko nedáva "levné suroviny" že by chcelo, ale preto, lebo musí, lebo ceny hlavne vďaka americkým ťažiarom išli dole.

Ruská "blízkosť" je náš čs. špecifický mýtus. Pre Rusov nie sme ničím výnimoční ....

KeB
13. červen 2020, 09:49

Ano, Rusko to je vyloženě kamarádský a přátelský stát. O tom se v poslední době přesvědčila zejména Ukrajina...

Petr
14. červen 2020, 15:05

Tvl vy fakt budete potomek nějakého rusáka který ojel vaši mámu, co? Jinak nelze vaše idiotské postoje vysvětlit. Vy nevíte kdo nás po 2sv. okupoval a vykrádal naše zdroje?! Chyběl jste ve škole když se o tom učilo, nebo jste mentálně nedostatečný?

Petr
14. červen 2020, 15:00

Nějak vám uniklo, že podělaná EU se už před pěknými pár lety začala stavět vůči USA konfrontačně. Takhle se spojenci nechovají. A už vůbec ne vůči těm od nichž očekávají vojenskou ochranu. A pokud Brusel hlásá jak škodlivě a nebezpečně se Rusko chová vůči EU. Potom je s podivem že s ním Germánsko tak intenzivně obchoduje a spolupracuje. Potom tu asi něco nehraje, že. Někdo to tu hraje na dvě strany. A to se nikdy ve spojenectví nesetkalo s příznivou odezvou. Jaké jiné přátele byste chtěl asi tak najít? Zkurvené Rusáky??!

milo
14. červen 2020, 17:58

pok máte kratkou pamět tak jediná země která když vyrabujé kterou koliv zemi pak jí kopne do zadku a to je USA

ladislav Štrajt
17. červen 2020, 19:58

Ladislav

To musíte říci našim zaslepeným politikům.

Novotný
12. červen 2020, 18:52

Doufám, že si z nás děláte prd*l.... JAKO AMERIČANÉ JSOU DOBRÝMI SPOJENCI????????

Bizon
12. červen 2020, 12:19

Jo, nic nepodpoří svobodu tak jako pořádné vyhrožování a sankce :D

Všechny velmoci jsou stejné, jde především o vlastní zájmy.

Jan Veselý
12. červen 2020, 13:50

Já si taky přeju, aby Republikáni zažili v listopadových volbách naprostou katastrofu. S Bidenem a Pelosi se určitě půjde dohodnout líp.

Bizon
12. červen 2020, 14:09

O US politiku se teď zajímám dost, a mám o to vaše přání bohužel trochu strach. K Pelosi mám z Demokratů absolutně největší respekt, ale má to těžké že si musí usmiřovat vlastní "progresivní" levicové křídlo které řeší 70 pohlaví a zrušení policie, i do zbytečného impeachmentu ji prakticky donutili.

Zato k Bidenovi žádný respekt nemám, je to podle mně naprosto katastrofální kandidát. Trump je možná polo-senilní úchylný retard, ale proč proti němu proboha nasazují jiného naprosto senilního nekoherentního úchylného retarda?! Mám pocit že se uplně zbláznili, a objektivně se nemůžu divit nikomu kdo v této situaci bude volit republikány.

Normální Američany lituju, z 300+ milionů obyvatel nejsou schopni vyprodukovat jednoho rozumného kandidáta který by byl lepší než Trump=/

Jan Veselý
12. červen 2020, 19:12

Biden je zástupce establishmentu a jako jediný z jeho reprezentantů dokázal vyhrát nějaké primárky. A partajní mašinérie zafungovala. Je sice objektivně senilní, ale co, když se kolem něj postaví solidní vláda, tak to ani nebude moc vadit. Nebylo by to v dějinách USA poprvé. Wilson byl poslední dva roky svého mandátu po mrtvici úplně trop a taky to šlo. Rozhodně si svět po Trumpovi oddechne. Zahraniční politiku bude třeba zase řídit Kerry a půjde se cestou tvrdých vyjednávání a dodržování dohod. Dost pokrok po frivolní profesionální celebritě.

Co prosím posloucháte za zprávy? Ty, co já poslouchám, zcela jasně hovoří o tom, že heslo "defund the police" znamená sebrat policii fondy na vojenskou výzbroj. Ty by se měly použít na prevenci zločinu. Případné rozpuštění policie je chápáno jako restart, protože by se okamžitě založila nová, taková, která by se k vlastním občanům chovala podle hesla "protect and serve", ne jako okupační správa.

"Progresivní" křídlo Demokratické strany uspokojíte jednoduše tím, že jim něco dáte. Třeba dekriminalizace marihuany je pro prezidenta práce na 10 minut (stačí ji dekretem vyjmou ze seznamu zakázaných látek). Kdyby ještě slíbil prezidentský pardon pro všechny, kteří jsou kvůli hulení v base, má navíc 10 milionů hlasů jen to hvízdne. A vytvořil by nový legální byznys, který by šel nádherně danit.

Carlos
12. červen 2020, 20:38

Honzo,

nevím jestli Biden je dobrý nápad, státy jsou zralé na nějakou reformu, zpětná instalace Demokratů nemusí být super nápad, celé to tak nějak vzniklo z nespokojenosti dost lidí + tedy i úprav okrsků, ale to je vedlejší. Ony obě strany asi nejsou bůh ví co, ale s tím co se teď děje bych neřekl že to je to lepší řešení.

Stejně tak nemyslím že by bylo dobré tam zvolit senilního paňáca a kolem něj stavět vládu, bude to pak jeho vláda, nebo vláda šedé eminence? To se mi jako dobrý nápad nezdá. Jedna věc je mít v úřadu prezidenta po mrtvici, druhá je tam zvolit od začátku někoho ne úplně fit. Vzhledem k tomu co se děje je dost možné že se podpora přehoupne naopak k Trumpovi. Co jsem nějak četl a slyšel tak snad ekonomicky i protesty jsou teď zasažené více oblasti ve správě Demokratů, takže bůh ví co se stane dál. Stejně tak nevím kde je u lidí ještě hranice podpory toho všeho. Přece jenom je to už dost daleko.

Já bych se na možnost dalšího Trumpova angažmá díval i z pohledu EU, pokud tam bude dělat to co dělá, dalo by se to využít jako katalyzátor pro její federalizaci, což by nemuselo být úplně k zahození.

Nevím jestli si budou s to koupit lidi jenom tím že jim legalizují drogy, problémy jsou tam daleko větší, budou muset řešit problém studentských půjček, bydlení, velkých měst, která se mohou začít vylidňovat, z čehož mohou být různé problémy a podobně.

Bizon
13. červen 2020, 01:53

Dekriminalizovat drogové delikty by měli každopádně! Mají největší populaci zločinců na světě, nejen na osobu, ale i absolutně! Šílené že mají víc vězňů než celá Čína... Zavírat za nenásilné delikty a držení drog z těch drobných přestupkářů vytváří opravdové kriminálníky, naposto kontraproduktivní přístup, v tom si zase můžou podat ruce s Ruskem...

S těmi Demokraty ale lidi co jsou střed (centrists - nerozdohnutí/středoví voliči co rozhodnou)nemůžou být nadšení... Zase Kerry a stará parta kolem senilního dementa která destabilizovala půl středního východu?, zase napojení na staré lobysty?...za mně je to docela tragédie. Ale jak píšete partajní mašinerie zafungovala.

Já jsu taky +- centrista, koukám na média obou stran, ale víte jak to v US dneska je.. Totální kulty, na FOX Trump dělá všechno dobře a má dobrou podporu, defund police znamená uplně zrušit, a na CNN dělá Trump všechno špatně, podpora v prdeli a defund police znamená utopicky skvělá bezpečnost bez násilí. Na termín defund zatím není koncensus obecně.

Já tipuju že Trump vyhraje znova. Má daleko větší podíl opravdu nadšených příznivců než Biden, většina korona-problémů je v Demokratických státech, a za mně čistě osobně je prostě vtipnější. Je to troll, ale jeho voliče baví když trollí oponenty, americké volby byly vždycky o show kterou on umí dělat, a má výhodu obhajoby (incumbency). Ale přiznávám že nemusím být objektivní, ze srandy jsem si na něho vsadil tisícovku, takže jsu i trochu osobně zainteresovaný=)

Josef
12. červen 2020, 21:11

Víte ono nic není ideální ani Rusko, ale z ekonomického hlediska nám prostě USA nemá co nabídnout, navíc ta jejich snaha ovládat svět u nás vytváří akorát napětí tj náklady další pokles životní úrovně. A co se týče civilizačních okruhů USA také nepatří do našeho civilizačního okruhu. Když tam pojedete zažijete větší kulturní šok, než když pojedete do Ruska. Nejde přece o to abychom si tady udělali cara evropské unie, ale o těsnou ekonomickou spolupráci a přátelské vztahy vzájemný respekt, podobně jako funguje vztah Rusko-Čína na tom vydělají všichni tedy kromě USA se svými mocenskými ambicemi a diktování jiným.

Richard Vacek
12. červen 2020, 17:30

Německo by se mělo co nejrychleji zbavit americké armády na svém území, aby mohla EU důrazněji prosazovat své zájmy.

Dušan
12. červen 2020, 20:43

A čo má nemecká armáda s EÚ ?

To je o NATO.... ktoré je bez US armády pre Rusko len "sústom"... lebo my sa radi spoliehame na iných .. kuva ... na USA : )

Josef
12. červen 2020, 21:25

A proč tedy Rusové nepřipojí Gruzii , Ukrajinu , Finsko a další sousedy, kteří v Nato nejsou nemají jaderné zbraně. Pokud si pamatuji , pak to byly Slováci co s Němci, Itálií, Rakouskem , Maďarskem, Rumunskem a Finskem napadli Rusko a zabili tam společně 20 milionů lidí většinou civilistů.

Dušan
13. červen 2020, 00:02

Nejdem sa zatiahnuť do debaty o tých "dobrých" a "zlých" ...

preto len stručne: Češi napr. makali (a veľmi dobre) pre tretiu ríšu v zbrojnom priemysle ...

Rusi v minulosti obsadili časť Gruzínska, Ukrajiny i Fínska ....

Josef
14. červen 2020, 00:38

Ano, ale pod okupační zprávou a při 200 000 mrtvých, kdežto Slováci šli s fašisty na Rusko jako spojenci, když naši umírali....

Jan Veselý
13. červen 2020, 00:04

Protože to je nad jejich možnosti. Už Krym je vyšel a vychází pekelně draho. O východní Ukrajině ani nemluvě.

A s tou Velkou Vlasteneckou. Jak byste vysvětlil, že v červnu 1941 byly na německé a rumunské hranici rozvinuté 2 sovětské strategické sledy v útočných formacích? A proč byla vůbec nejsilnější formace Rudé armády - Jihozápadní front připravena zaútočit v oblasti delty Dunaje? Jestli to náhodou všechno nebylo jinak.

energetik II
13. červen 2020, 10:42

TO : Veselý

Takže Hitler byl vlastně dobrý a prozíravý

člověk, když ty "zlé bolševiky" tak mistrně předešel a udeřil se svou více jak 3 milionovou armádou jako první !! Vaše informace je klasické "Fake News" , které nemá oporu u seriozních historiků. SSSR viděl ,jak se Hitler rozpíná / 1938 Rakousko a Sudety, 1939 ČSR a Polsko, 1940 Francie, Benelux, Dánsko, Norsko,. . a bylo mu jasné, jak to skončí. Proto usilovně zbrojil a opevňoval hranice. Jinak Hitler podepsal plán Barbarossa už v prosinci 1940 , to znamená, že na něm německý gen. štáb dělal už možná celý rok 1940. Ale , kdo chce psa bít /= Bolševika/, tak si hůl vždycky najde.

Carlos
13. červen 2020, 13:03

Loudile nepřekrucujte si co napsal pan Veselý.

Oba byli dost dobré hovada, jeden uřvaný malíř, druhé sadistický nedostudovaný kněz a levoboček jakéhosi šlechtice. Nemají si co vyčítat, ale pořád nic proti Maovi a Asijským rudým despotům.

Co tam oba prováděli je otázka, ale vůbec bych se nedivil kdyby SSSR připravoval, tak jak je tam napsáno, napadení Evropy a jako reakce na to se připravoval plán útoku na SSSR, obě strany měly špiony, ne že ne, v momentě kdy na sebe dva magoři míří nabitou zbraní a s prstem na spoušti, tak to jeden dříve neb později zmáčkne. Co víme kdy měl útok SSSR nastat? Byl tam rozdíl měsíce, týdny, nebo roky?

Mimochodem by pak dávalo smysl že v tom nechal Západ Hitlera se tak vyráchat.

Bizon
13. červen 2020, 13:58

Trefa s tím Krymem. Stálo je to finančně pekelně draho, a to 90% lidí tam připojení k Rusku chtělo. Na Ukrajině odkrojili taky jen proto že to je zkrachovalá země. Rusko není dost silné aby dlouhodobě anektovalo cizí území zdravého státu. Nejsou to žádní svatoušci, ale to věčné strašení je fakt směšné, vždyť mají DPH srovnatelné s Itálií, a na zbrojení dávají méně než Saudská Arábie.

Všechny velmoci jsou svině které dodržují smlouvy a propagují ideály jen dokud se jim to hodí, byl bych opratrný vůči všem.

To pitvání dějin mi přijde už zbytečné, stejně polovina historie je propaganda... Jen se vždycky směju jak říkáme že máme trauma z Ruské okupace, ale když bylo potřeba okupovat Afgánistán s USA a NATO tak naše okupační trauma najednou zmizelo...

Josef
14. červen 2020, 01:07

Ale Pane Veselý. Tak to nebylo, vy víte o 2 světové válce velmi málo. Stalin dělal vše pro odvrácení a později pro oddálení války s Německem proto například Rudá armáda měla málo divizí na hranicích proti Němcům atd. Rusové zbrojily, reorganizovali armádu potřebovali čas nebyly na válku vůbec připravení jinak to co citujete bylo provolání Hitlera k vojákům před prvním útokem. Skutečnost byla jiná Anglie mohla pokračovat v boji jen s vyhlídkou ,že se k ní přidá Sovětský svaz jinak neměla sebemenší šanci na vítězství, v případě poražení SSSR by Anglie musela Válku ukončit a tím by Německo ovládlo celou Evropu. Proto když nevyšla válka o Anglii Hitler napadnul Sovětský svaz. Jenže Němci nepochopily, že vyhlásili válku největšímu státu na světě s ohromnými rezervami lidských zdrojů odvodných ročníků, který už rok rychle zbrojí a jehož zbrojní výroba je vyšší než Německá a také podcenily odhodlání Ruského národa. Nakonec vyhlásili válku USA a měli štěstí, že je Rusové porazili dřív než by si z nich Američani udělali jadernou střelnici.

Herman
14. červen 2020, 07:31

Kdyby Adolf vyhral válku tak jste ti co tu plivete na

Ruskoneseděli u PC, tak se idioti vzpamatujte. Na Vás

je jedině možný citát. A. Einstein:" Poze dvě věci

jsou nekonečné, vesmír a lidská blbost, ale o tom

prvním nejsou důkazy".

Jan Veselý
14. červen 2020, 14:38

ad Loudil) Hitler byl stejná svině jako Stalin. Zatímco vy jste vyjmenoval státy zabrané Adolfem, já vám napíšu Kobův seznam z let 1938-1941: Karélie, Estonsko, Lotyšsko, Litva, východní Polsko, Podkarpatská Rus, Besarábie, Bukovina.

Dále vám připomenu existenci paktu Molotov-Riebentrop, výcvik německých tankistů a pilotů v SSSR, financování NSDAP ze strany Čeky/NKVD a zásobování Německa strategickými surovinami až do června 1941. Stalin mohl zabránit světové válce, stačilo nedělat nic.

A "usilovné opevňování hranic" si představuju jinak než to, že SSSR usilovně likvidoval opevněná pásma na Dněpru.

A uměl byste mi vysvětlit jak je možné, že Stalinovi nejlepší generálové (Žukov, Koněv, Malinovskij, ...) nebyli na německé hranici, ale na Prutu?

Keb
13. červen 2020, 10:38

Trošku zmatek v historii ne? Finsko rozhodně sovětský svaz nenapadlo, právě naopak. A co se týče těch sousedů bez atom zbraní, tak si vytáhněte prst ze zadku a použijte hlavu. Gruzie zamrzlý konflikt, vznik jakési kvazi ruské republiky. Ukrajina anektovaný Krym a na donbasu zamrzlý konflikt a vznik dvou kvazi republik tohle je ruský medvěd v praxi. Mimochodem doporučuji k přečtení gerasimovovu doktrínu hybridní války, velmi poučné čtení.

Bizon
13. červen 2020, 14:40

Rusové samozřejmě jsou bastardi, ale na následky našich invazí do Iráku, Sýrie a Lybie tam umřelo 1,5 milionu lidí! Nemáme žádné právo jim vyčítat 15 000 mrtvých na Donbase.

Gerasimovova doktrína je velice zajímavá, s minimem prostředků dosahuje solidních výsledků. Ale když se do toho ponoříte, zjistíte že je to prakticky uplně to samé jako píše vojenský klasik Clausewitz (válka je pokračováním politiky jinými prostředky), a to samé je i v kapitole Sun Tzu Art of War o lsti. Nakonec se ukazuje že všechny války v dějinách měly hybridní element, není to nic nového pod sluncem, oficiálně ji vedl už Čingischán. Celý pojem "hybridní válka" je dnes podle mně spíš propagandistický termín, protože už bylo ohrané pořád říkat "Rusko zlé".

Audit
14. červen 2020, 03:09

Tak hlavně Finsko vzniklo jenom díky SSSR. Do 19 století to bylo území Švédska, po porážce u Poltavy carským Ruskem bylo toto území postoupeno jako reparace Rusku a v roce 1917 jej SSSR uvolnila a poprvé v historii vzniklo Finsko. To se však okamžitě navázalo na Německo. Z tohoto důvodu SSSR přemístilo hlavní město z Petrohradu ( 100 km od hranice s Finskem) do vnitrozemní Moskvy. Finsko bylo hlavním spojencem Německa, jeho armádě velel německý polní maršál. Ve Finsku byla dislokována 500 000 Německa armáda. V roce 1941 vyhlásila Anglie Finsku, Maďarsku a Rumunsku válku.

Dušan
12. červen 2020, 17:45

Nemcom sa nepáči vlastná "medicína" : )

Nemci nemali problém hodiť cez palubu Ukrajinu či i Slovensko pre politické a ekonomnické záujmy Ruska a nemeckých firiem ....

A zrazu sú "spravodlivo rozčúlení", že im to isté urobili Amíci v prospech seba a svojich firiem.

Jan Veselý
12. červen 2020, 19:15

Štve to, co? Takhle přijít o bezpracné zisky. Ale já se o vás nebojím, Slováci se prací živit umí.

Dušan
12. červen 2020, 20:35

Tiež z toho nemám stres.

Akurát je úsmevné, že Nemecko hovorí o "solidarite" napr. pri utečencoch a pri plyne "serie" na nás.

Pre Ukrajinu to však bol väčší problém, hlavne pre spory z minulosti, kde mala plusovú bilanciu z Ruskom, ktoré však nerešpektuje arbitráže ... teda len tie čo prehrá.

energetik II
12. červen 2020, 22:26

My Češi máme zvláštní dějiny ,závidím třeba Švýcarům nebo Švédům jejich stabilní vývoj bez revolucí či válek po dobu řady století. Nemám nejmenší pochybnost o tom, že ze spojenectví s USA po nějaké době "parádně vystřízlivíme", přesně tak, jako jsme kdysi "vystřízlivěli" ze spojenectví s SSSR. USA jsou rasistická země , stát který od roku 1945 vyvolává jednu válku a "barevnou revoluci" za druhou. A kapou při tom lidi, miliony lidí. Z poslední doby uvedu jenom jednu věc, na které i slepý musí vidět, co jsou USA vlastně zač. V červnu 1967 napadl stát Izrael své arabské sousedy. A vojensky okupoval mimo jiné i Západní břeh ,území které do té doby patřilo Jordánsku. Nyní administrativa pana Trumpa "upekla" ve spolupráci s Izraelem plán na připojení strategicky nejdůležitějších 30 % území Západního břehu k Izraeli. Trump s touto anexí okupovaného území souhlasí, líbí se mu to. Zbytku světa se to nelíbí, ani OSN. Ani mně.

Denis
13. červen 2020, 07:14

A co by se stalo, kdyby v roce 1967 Izrael jako první nezaútočil?

energetik II
13. červen 2020, 07:31

TO : Denis

Úplně stejně jako vaše otázka znělo zdůvodnění Hitlera , když 22.6.1941 napadl SSSR. Tedy :"Naše tajné služby zjistily , že SSSR mohutně zbrojí a že se nás brzy chystá napadnout. Proto jsme jeho útoku předešli."

Podle vás se tak dá ospravedlnit třeba útok Severní Koreje na Jižní roku 1950 apod.

P.S. Náš problém je ten , že chceme vidět jen černobílý svět. Je to vidět na odstranění sochy Koněva. Byl pozitivní, že nás 1945 osvobodil , ale byl negativní že se zapojil do okupace Maďarska 1956 a ČSSR r. 1968. Podobně Churchill, byl pozitivní, že v letech 1940-45 válčil udatně proti Hitlerovi, ale byl negativní, když předtím nechal zabíjet domorodce v britských koloniích. Podobně Kryštof Kolumbus byl pozitivní, že objevil Nové světy ale zároveň to přineslo zabíjení Indiánů a drancování Ameriky kolonizátory = negativní. Mao Ce-tung, Stalin, atd, atd, atd,- všichni měli velké klady ale i velké zápory. Počítám, že už brzy nebude emoci v Západních státech stát socha jediného velkého politika či vojevůdce. Každý totiž měla za život "nějaký vroubek".

Dušan
13. červen 2020, 16:15

To nevieme .... a nikdy nebudeme vedieť .. môžeme len fabulovať.

Skrátka nemá zmysel hľadať alternatívnu históriu.

Josef
14. červen 2020, 01:23

No Izrael je velmi agresivní stát, na druhou stranu pokud je Vás 8 milionů a chcete přežít mezi řádově početnějšími muslimskými sousedy, tak Vám nic jiného nezbývá. Jediné co mě těší je asi to, že jsou všichni tihle svatoušci tisíce km daleko a že se baví mezi sebou a nemají dost energie útočit na nás. a také to ,že během 15 let dojde k poklesu strategické důležitosti ropy a to povede k tomu, že role států jako je Saudská Arábie bude proti dnešku prakticky nepatrná.

Jirisek
16. červen 2020, 19:29

To Energetik II.

Jste úplně mimo, nemáte, jak čtu, vůbec nemáte ponětí o Šestidenní červnové válce v r. 1967! (Buď čtete jen Sputnik či Pravdu) :-)

Chlapče, Násir (což nevíte, byl egyptský prezident) vyhlásil, veřejně r. 1967, že: "Židy zaženeme do moře a tento podivný stát Izrael zničíme" (Dtto po 40 letech veřejně prohlašují jiní muslimové = agresívní Írán, možná to víte).

Koncem května 67 uzavřeli pro izraelské lodě Akabský záliv (jejich jediný přístup k moři) a Egypt + Sýrie + Jordánsko přesouvali armády k Izraeli. Naprosto správně Izrael napadl tyto státy, zničil na zemi 80% jejich letectva a i jinak jim dal pořádně "na prdel" a obsadil Východní Jeruzalém (patřil Jordánsku) s Šalamounovým chrámem (Zeď nářků) atd., atd. Takže NIKDY se již nesmí Izrael zbavit Golanských výšin, Západního břehu, Jeruzaléma atd. Samozřejmě je obrovský problém mít na svém území 2 mil líných arabů, kteří neustále jsou proti Izraeli ... atd. atd.

St
13. červen 2020, 08:48

Co kdyby ta naše slavná EU, konečně ukázala zuby a klepla USA přes prsty, že takto ne? Že tudy cesta nevede?

Asi bych chtěl moc. Co chtít od organizace, co nezvládá jiné životně důležité věci jako je např. nelegální imigrace, koronavirus nebo nastartování hospodářství.

energetik II
13. červen 2020, 10:51

TO : St

S tím souhlas, EU nezvládá.

1. 2015 při migrační krizi selhala.

2. 2020 při coronavirové krizi selhala. Británie, Francie, Itálie, Španělsko mají po 40 000 mrtvých , daleko větší Čína jen 4600.

3. Už od roku 2000 se EU chvástá, jak rozjede ekonomiku a vědu. Přitom stále více zaostáváme a zpomalujeme.

4. I když je nás v EU 440 milionů a obyvatel USA je 330 , tak nemáme v zahraniční politice proti USA žádné slovo a váhu. Řídíme se tím, co chtějí USA.

Dušan
13. červen 2020, 12:59

Skutočné čísla mŕtvych na koronavírus sú ťažko zistiteľné už z objektívnych hladídk, metodiky sa líšia, v prípade Číny však ide o dokázané fabulácie a už oficiálne "opravovala" čísla ...takže tento argument je bezpredmetný.

USA sú jeden štát, EÚ je konglomerát štátov, ktoré sa musia dohodnúť - čiže EÚ je preto ťažkopádnejšia, ale zas nezmysel tvrdiť, že "Řídíme se tím, co chtějí USA." ... to platí pre koho ? pre Orbána, Babiša, Merkelovú ? je to taký sputnikovský blábol ...

Bizon
13. červen 2020, 13:44

Přesně tak, čísla o obětech jsou všeobecně nespolehlivá, a ta z Číny jsou totální fabulace!

Souhlasím že naše zahraniční politika je zbytečně moc diktovaná z USA, bohužel nevěřím vizi jakékoliv Evropské federace. Osobně říkám Evropě "kontinent separatistů", stovky let se tady chceme všichni osamostatňovat a nemyslím že se to změní. EU může i nemusí za 30 let existovat, ale pořád je to asi lepší než se přehnaně spoléhat na jakoukoliv velmoc. S Ruskem i US pojďme obchodovat naplno, ale politicky se na ně určitě moc nevázat. Osobně si myslím že i EU by měla být víc ekonomicko/obchodní spolek než politický.

St
14. červen 2020, 13:11

Pane Dušane, nějak jsme si nevšiml, že by se EU nějak výrazně vymezovala vůči USA. Jinými slovy, že by EU dělala nezávislou zahraniční politiku.

Už jen to jak americké zpravodajské služby demokraticky odposlouchávali své spojence o mnohém svědčí.

Už jen to co se stalo v Libyi a v Sýrii. USA si tam slízli svou smetanu a my se doteď potýkáme s důsledky imigračních vln.

Pro Evropu jako celek je výhodné mít několik cest jak k nám dostat suroviny. A nikdo, včetně USA nám nemá do toho co mluvit.

Konec konců je to stát, který není ani schopen ochránit vlastní občany před tlupami rabujících zločinců.

Dušan
14. červen 2020, 14:03

Proti USA sa ťažko vymedzuje EÚ, keďže reálne nemá čim ... lebo jej "zahraničná politika" je súčtom zahraničných politík jednotlivých štátov, čiže v praxi je len také akú ju dohodnú jednotlivé štáty ...

Líbia nebola akcia USA ... ale hlavne niektorých členov EÚ ... takže to je trochu úsmevný argument.

A v Sýrii to zo strany niektorých štátov NATO bola primárne akcia proti IS a podpora Kurdov.

Cesty na plyn máme už dnes. Nepotrebujeme nové. NS2 preto presadzuje len Rusko a firmy na to naviazané .... hlavne nemecké.

No oproti Francúzku to v tých USA to nevyzerá až tak zle ... v USA sa aspoň štrajkuje o reálnych problémoch, Frantíci už ani nevedia prečo štrajkujú ...

markusaurelius
13. červen 2020, 22:42

Zjevně z celé diskuse vyplívá že je potřeba co nejdřív dostavět plynovod aby se otupil vyděračský potenciál ,, brutálního amerického režimu ,, musí platit ,,EVROPA FIRST,,....co je nám po jakési americe...

St
14. červen 2020, 13:13

Tak nějak. Pokud něco výhodné pro Evropu, tak si za tím musí jít, bez ohledu na názor svých některých spojenců.

Prostě se jen chovat, tak jak se chová USA, které se také nedívají na ostatní.

Dušan
14. červen 2020, 13:56

Ten plynovod nepotrebujeme ....

St
15. červen 2020, 19:44

Na to jste pane Dušane přišel jak?

Myslíte, že si Rusové řekli. Copak ještě nemáme? Plynovod do Evropy. To je nápad. Uděláme si radost. Utratíme pár mld. Euro a budeme mít vlastní plynovod. to nemá ani Amerika. Budeme lepší jak Američani. A pak si řekli. Koho nemáme v Evropě rádi. Koho jsme hnali od Moskvy do Berlína? No Němce. Tak jim to tam postavíme, aby viděli jak je Rusko velké, mohutné a může si v Evropě dělat co chce.

Tak si myslíte, že to bylo? Že ten plynovod je zbytečný? Čistě politické rozhodnutí.

Bizon
14. červen 2020, 20:51

Jo, EUROPE FIRST by se mi taky líbílo.

Oficiálně se teda propagujeme jako "velmoc soft power", ale v USA mají slangový termín "EuroUnionizace Politiky", a znamená to věčné schůzování na sjezdech a vydávání prohlášení:D bohužel na tom je kus pravdy.

Ať plynovod potřebujeme nebo ne je uplně jedno, Němci si můžou stavět plynovody kam chtějí, cizí země z druhé strany zeměkoule do toho nemá co mluvit.

jan
14. červen 2020, 09:22

Měla by celá země bojkotovat veškeré nákupy z USA.Hlavně armádní výzbroj.

Ať USA ochutná svou vlastní medicínu!

St
14. červen 2020, 13:16

Je toho více, co bychom měli bojkotovat. Myslím, že obecně se spíše obejdeme bez amerických výrobků než bez čínských.

Každopádně si myslím, že kdyby Evropa taky vyhlásila nějaké ty sankce či bojkkoty, tak aby američnaé pochopily, že nejsou největší a nejsilnější na světě. Že ke svým spojencům se musí chovat slušně stylem já pán, ty pán.

Dušan
14. červen 2020, 14:09

No to platí tak pre hračkárstva : )

V energetike je to presne naopak .... Čína je tam zatúpená menej ako USA a hlavne sú jej "sofistikované" výrobky ľahko nahraditeľné.

V "normálnych" firmách, kde sú manažéri pri zmysloch je hlavne čínsky hutný materiál vyslovene zakázaný ..... povolené je len také Nemecko (prípadne EU), USA či Japonsko ....

St
15. červen 2020, 19:48

Pane Dušane. Mohu mít na Vás pár osobních otázek? Jistě mi to nebudete mít za zlé.

Jaký používáte telefon? Pokud máte wi-fi router, tak jaký.

Jinak ty některými tolik opěvované solární panely jsou hádejte odkud?

Jinak jsem si nevšiml při korona krizi, že jsme ty nesofistikované čínské výrobky dokázali snadno a rychle nějak nahradit.

Pavel K
16. červen 2020, 09:13

Ty nesofistikovane cinske vyrobky jsme dokazali nahradit v radech dnu (rychleji, nez se k nam dostaly) a to dokonce v daleko lepsi kvalite. Bohuzel to nebylo politicky pruchodne, tak nase firmy bud rezignovaly, nebo dodavaly do zahranici.

Přemysl Louda
14. červen 2020, 15:56

Já prostě nechápu že jedna velmoc myslím USA má nadvládu nad světem a diktuje jak se má svět chovat.Vyhlašuje sankce a na vše i na Hágský tribunál,kde soudí válené zločiny.Neslyšel jsem že podobně by se zachovala jiná země.USA se snaží svým vlivem suprvelmoce prostě uvalit na svět koonoální názor,že vše co řekne je svaté a může si dovolit vše.Tak já si demokracii nepředstavuji.Nemělo by to OSN také sdělit a dost a odstěhovt se z Ameriky a trochu se postavit takovému totalitnímu nátlaku.

Bizon
14. červen 2020, 17:17

Silnější pes mrdá...

Určitě USA neobhajuji, jejich zahraniční politika je poslední desetiletí hrozná, ale svět je jaký je, všechny velmoci se chovají +- stejně. Mně štve nejvíc to pokrytectví, velké kecy o svobodě a hodnotách, ale kdo tu "svobodu" odmítne tak se může těšit buď na sankce, nebo na invazi, destabilizaci a milion mrtvých jako v Iráku.

Na bojkotu USA nebo Číny by ale nikdo nevydělal, světová ekonomika je mega provázaná, doplatil by na to celý svět.

leo podstanický
14. červen 2020, 18:31

vyvetlím, ide o Izrael a židov - a ich vraždený kapitalizmus- vláda USA nemá nič spoločné s ľudonm USA, totá krajina je v skutočnosti Izrael.

Dokedy sa neukáže kto zbombardoval Pentagon to bude takto.

Dušan
14. červen 2020, 23:51

Za toho "zlého" sú vždy veľmoci.

Keď niečo robia ... tak všetci frflú, že to robia zle, keď nerobia nič, tak zas sa frle, že by s tým "niečo mali robiť" ....

leo podstanický
14. červen 2020, 18:29

žid už čoskoro narazí, nevie sa totiž vmestiť do kože

ivan
15. červen 2020, 16:08

ale notak.... naši předci na to měli krásné přísloví.... nechoď sedláku s pánem na led, pán uklouzne, ale ty si nohu zlámeš....

jsme slabí a tudíž každý bude s námi spojenec dokud se mu to hodí....1938, Jalta....

Rus... dokonce osobně Putin před mnoha lety veřejně říkal, domluvte se na tranzitu surovin a my vám je rádi budeme dodávat, ale platit se bude na ruských hranicích.... neb se na Ukrajině i polovina ropy, plynu.... "ztrácí" a my brali z poplatků tranzitních miliardy ročně.... a kolik nám Němci napovídali pohádek o odstranění závislosti na ruském plynu, ropě?? a mezi tím potichoučku, polehoučku se Němci dohodli s RUskem a natáhli si plynovod mořem.... a již nemáme tranzitní poplatky, ale platíme tranzitní poplatky... a proč USA mluví o závislosti na ruském plynu?? protože ten svůj potřebují prodat, nebo máte pocit, že to je kvuli naším modrým očím?? a kolik jiných surovin USA v klidu odebírá od RUska?? takže nám se zdraží plyn i ropa a ostatní si namastí kapsu a teď jde jen o to, zda to bude kapsa USA nebo Německa..... tranzit či zkapalněný.... jedno je ale jisté.... platit budeme my, bez ohledu n bratříčkování....

St
15. červen 2020, 19:51

Tak nějak. Máte naprostou pravdu. Jsme všem ukradení, ale jen do momentu, když z nás mohou vyrazit nějaký prachy.

Bizon
15. červen 2020, 20:40

100% trefa, 100% souhhlasím. Nejlepší a nejpravdivější komentář celé debaty.

ivan
15. červen 2020, 16:19

ještě jeden detail.... kde má Rusko hlavní zásoby plynu, ropy?? není to na Sibiři?? a komu šíleně roste spotřeba? Není to Číně a Indii?? A podle mapy.... nic víc.... není to kratší cesta ze Sibiře do Číny? a pozor... tam těžko budete dělat embarga na stavbu, tam si vlastníci pozemků těžko budou stěžovat na kopání.... tam se to prostě a jednoduše natáhne a může se stát, že Rusko prostě nebude mít důvod..... a možná ani kapacitu těžby.... dodávat do Evropy, Čína bere vše. Je fakt, že cenové podmínky se lépe dojednávají když dodáváte více zemím, to jediné může Rusku napovídat dodávat i nám.

Kdyby někdo chtěl argumenty.... kolik je obyvatel EU?? půl miliardy? ...no a zákeřná otázka.... kolik Čína má obyvatel? a topit si budou chtít jak jim roste životní úroveň.... a ta jim roste.... bez ohledu na naše přání a představy o zaostalé Číně (naše setrvačnost v myšlení se nám nevyplatí....) a jejich průmysl? na plasty dodávané na PC atd....

St
15. červen 2020, 19:55

V tomto ohledu máte naprostou pravdu. Bohužel jsme nesmyslnými sankcemi vehnali Rusko do područí Číny, které nemá žádné skrupule a jde si tvrdě za svým. Jak to dokonale umí ukazuje příklad Afriky, kde Peking není zatížený ani lidskými právy ani historií. Nemají žádný mindrák z kolonialismu a snaží se z Afriky vyždímat maximum. Tak samo i z Ruska, které by raději kamarádila s Evropou jak s Čínou, před kterou se musí mít neustále na pozoru.

Pavel K
16. červen 2020, 09:21

Nesmyslnymi sankcemi? Jak tohle muze rikat Cechoslovak, ktery v srpnu 68 nevital "osvoboditele"?

Bizon
16. červen 2020, 13:58

Tím že jsme se účastnili okupace Afgánistánu jsme ztratili veškeré právo kritizovat kohokoliv jiného za okupaci. Tato kritika z naší strany je nyní čisté pokrytectví.

Pavel K
16. červen 2020, 14:13

International Security Assistance Force (ISAF) vznikla koncem prosince 2001 z pověření Rady bezpečnosti OSN s cílem zajistit Kábul a okolní území. V roce 2003 kontrolu nad ISAF převzalo NATO. V roce 2009 působilo v rámci ISAF 64 500 vojáků ze 42 zemí. V ISAF mají Spojené státy 29 950 vojáků, Česká republika 300 vojáků.

Myslel jsem, ze kdyz se kona nejaka operace s pozehnani RB OSN, pak to neni okupace.

Bizon
16. červen 2020, 16:16

Fíkový list. SSSR tenkrát taky měli oficiální legitimizaci a plnou hubu keců že nám jdou pomoct. Na pravdě to nic nemění.

Pavel K
16. červen 2020, 16:27

Pokud meli posveceni RB OSN, pak se jim jeste omluvim, ze jsem je celo tu dobu hanil a za to nenavidel. Pak bylo vse v poradku.

RB OSN beru jako pojistku, kdyz se v zemi ocitne u moci nekdo, kdeo chce nejakou cast populace zlikvidovat. Nebo Vy byste necine koukal, kdyz by predstavitele Slovenska vyhlasili, ze kdokoliv, kdo nema slovenske koreny, muze byt beztrestne zabit? Berte to jako jen priklad.

Bizon
16. červen 2020, 17:05

RB OSN má svoje mouchy, ale máte pravdu že nic lepšího nemáme. Z pohledu prestiže vůči spojencům naši účast beru, ale výsledky v Afgánu jsou katastrofa.

Naše oficiální statistiky udávají že zabijíme víc civilistů než Taliban, lokální vláda je zkorumpovaná a po skoro 20 letech pořád naprosto závislá na naší pomoci. Statistiky kolik kdo kontroluje území už jsme oficiálně přestali vydávat protože Taliban skoro všude získává, a počet talibanců místo snižování roste protože naší intervencí vytváříme víc "teroristů" než kolik jich zabijeme.

Každá okupace, legitimní nebo ne, je prostě sračka která místní obyvatele jen naštve. Každý národ má právo si vládnout podle sebe. Jasně že Rusové byli a jsou bastardi, ale my jsme se taky moc nepředvedli, doufám že se západ poučí a vykašle se už na ty kontraproduktivní intervence.

Pavel K
16. červen 2020, 17:19

Nesleduji, jak probiha operace v Afghanistanu, takze tady s Vami nemohu polemizovat :-)

V cem ale namitat budu, z eby se kazdy mel starat sam o sebe. Predstavte si, ze vidite, jak soused nekdo vykrade. Rejnete si, ze se o nej nebudete starat a za tyden ten samy zlodek vkrade Vas. No, je to ujetej priklad, takze asi lepsi. Kdyz ve vedlejsim state bude hrozit nejaka genocida, tak ta jiste vyvola nejakou vlnu imigrace do nasi zeme a ti imigranti budou naprosto legalni (dle zenevskych umluv). Mate rad migranty? :-)

Jste presvedcen, ze lide v KLDR ziji presne tak, jak chteji? Ze kdyz by meli na vyber, zvolili by opet tento rezim?

Bizon
16. červen 2020, 17:29

Většinu legitimních migrantů podle mně spustily právě naše intervence v Iráku, Sýrii, Lybii a Afgánistánu. Všude tam jsme šli zamezit genocidě, ale dopadlo to přesně naopak (dohromady přes 1.5 milionu mrtvých), proto můj odpor ke vměšování.

Lidé v KLDR žijí celý život v propagandě že jejich režim je nejlepší, kdyby si mohli vybrat tak stejně nic jiného neznají, a kdybychom jim vnutili demokracii tak v ní nebudou umět žít a byla by to další humanitární katastrofa.

Pavel K
21. červen 2020, 14:36

V tech zemich to ale evropske staty podelali v minulych stoletich, kdy z nich udelaly kolonie a pak v minulem stoleti nesmyslne nacmaraly hranice statu, aniz by respektovali etnikum ci smer nabozenstvi.

Stejne jako v minulych par desitkach let az po soucasnost, tak i v KLDR chybi vzdelavani a rozsireni obzoru v moznostech. Pokud je nekde jednostranna nalejvarna a cenzura na informace (jeste ji beru na neetickou - podnecovani ci legalizaci nasili, i kdyz bych asi spis booval tou nakladnejsi cestou - vyvracenim, pak by logicky cenzura byla vseobecne spatna, ted je legitimizovana) z jinych koutu sveta, pak samozrejme lide sklouzavaji k radikalismu - nic jineho neznaji. Takze nez bych dal lidem v KLDR vybrat, nejprve bych je vzdelaval. Vubec neupiram pravo lidem si vybrat mezi totalitou, kde je stat silne omezi, ale zbytek luxusne zaridi az po ANKAP, kde si clovek musi vse vydobit sam a vubec v nicem nema jistotu. Jen zatim netusim, jak zaridit, aby ruzne na svete byly ruzne "rezimy" a lide si mezi nima mohli vybirat a prechazet :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se