Rozhovory o možné spolupráci Ruska a Saúdské Arábie přichází právě v době, kdy Saúdská Arábie, respektive OPEC potřebují, aby Rusko bylo svolné k prodloužení výrobních kvót (přesněji produkčních škrtů), které vyprší na konci června.

Současná a budoucí možná spolupráce mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Alexander Novak, ruský ministr energetiky, uvedl v pátek na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu, že Rusko a Saúdská Arábie mají zájem dále prohlubovat vzájemnou spolupráci například v oblastech petrochemie, LNG (zkapalněný zemní plyn) a společných výzkumných střediscích v Rusku.

Na setkání s ministrem Saúdské Arábie, Al-Falihem, dále Novak prohlásil, že Saudská Arábie je jedním z klíčových partnerů Ruska na Blízkém východě. Kooperace mezi Ruským fondem přímých investic (RDIF) a Saúdskoarabským veřejným investičním fondem (PIF), který investoval přibližně 2 miliardy dolarů do společných projektů, se nadále rozvíjí. Podle Novaka projevují ruské společnosti, mezi které patří například Gazprom a Transněft, o spolupráci se Saúdy zájem. Saudi Aramco, saúdskoarabská státní ropná společnost, již dlouhou dobu zvažuje nákup podílu na projektu Arctic LNG 2 od ruské plynárenské společnosti Novatek.

Podíl na projektu Arctic LNG 2

Výkonný ředitel Novateku, Leonid Mikhleson, v březnu letošního roku prohlásil, že je připraven zvážit prodej až 30% podílu na projektu Arctic LNG 2 společnosti Aramco. Před tímto prohlášením podepsala francouzská společnost Total, partner Novateku v projektu Yamal LNG, dohodu o odkupu přímého 10% podílu v Arctic LNG 2. V dubnu pak Novatek podepsal dohody s dvěma čínskými společnostmi o odkupu 10% podílu pro každou z nich.

Finální rozhodnutí ohledně projektu Arctic LNG 2 by mělo padnout ve druhé polovině letošního roku, první zařízení na zkapalňování by mělo být uvedeno do provozu v roce 2023.

Setkání OPEC+

Jedním ze stěžejních termínů ovšem zůstává 25. a 26. červen, kdy se ve Vídní sejde OPEC+ a rozhodne o (ne)prodloužení škrtů v produkci. Nynější prohlášení mohou být ovlivněna faktem, že jednotlivé země se snaží vylepšit svou vyjednávací pozici.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *