Domů
Plynárenství
Rusko, Ukrajina a EU budou v příštím týdnu znovu jednat o přepravě plynu do Evropy
Alexei Miller, CEO Gazpromu
Zdroj: Gazprom

Rusko, Ukrajina a EU budou v příštím týdnu znovu jednat o přepravě plynu do Evropy

Rusko spolu s Ukrajinou a zástupci Evropské unie v příštím týdnu opět zasedne k jednacímu stolu. Tématem bude vyjednávání o budoucí podobě přepravy ruského plynu přes Ukrajinu dále do Evropy. Současná tranzitní smlouva mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší na konci letošního roku a stále není jasné, jak a jestli vůbec bude přeprava přes Ukrajinu pokračovat po Novém roce.

S blížícím se příchodem zimy je otázka budoucí přepravy ruského plynu přes Ukrajinu stále aktuálnější. Na konci letošního roku vyprší současná 10letá tranzitní smlouva mezi ruskou společností Gazprom a ukrajinskou Naftogaz Ukrayiny, přičemž dosavadní vyjednávání kýženou dohodu zatím nepřinesla.

Poslední kolo vyjednávání proběhlo bezúspěšně na začátku letošního roku v lednu. Zatímco Evropská unie doufala v pokračování vyjednávání v květnu, ruská strana se zavázala jednání obnovit po letošních prezidentských a parlamentních volbách na Ukrajině. Další kolo vyjednávání tak proběhne ve čtvrtek 19. září.

„19. září je potvrzené. Místopředseda Evropské komise pro energetiku Maroš Šefčovič bude moderovat vyjednávání zde v Bruselu,“ uvedl podle serveru Platts mluvčí Evropské komise.

Přes ukrajinskou trasu putovalo v loňském roce dále do Evropy zhruba 87 miliard metrů krychlových zemního plynu. Rusko nicméně plánuje výrazně, ne-li zcela Ukrajinu obejít pomocí nových přepravních tras, konkrétně plynovody Nord Stream 2, kterým plyn poteče z Ruska přímo do Německa, a TurkStream do Turecka, který by měl zahájit provoz do konce letošního roku.

Ještě v letošním roce měl být podle původních plánů uveden do provozu i plynovod Nord Stream 2, jeho výstavba byla nicméně značně zdržena, jelikož projekt doposud neobdržel potřebné povolení od Dánska. Tato situace tak výrazně nahrává Ukrajině.

Kompromis je zatím v nedohlednu

Společnost Naftogaz, která podle serveru Platts ročně na tranzitních poplatcích utrží v přepočtu přibližně 3 miliardy dolarů, požaduje po Gazpromu, aby v následujících 10 letech přes zemi ročně přepravoval přinejmenším 60 miliard kubíků plynu. Kapacita pro dalších 30 miliard má být dostupná Gazpromu či dalším společnostem na krátkodobé bázi.

Rusko však vzhledem k plánovanému zprovoznění nových přepravních tras upřednostňuje pouze krátkodobé prodloužení přepravní smlouvy. Podle dřívějších vyjádření ruských politiků by po zprovoznění plynovodů Nord Stream 2 a TurkStream mělo přes Ukrajinu ročně putovat do Evropy pouze 10 až 15 miliard kubíků plynu.

Současná situace hraje Ukrajině do karet

Soudní dvůr Evropské unie včera vyhověl stížnosti Polska na Evropskou komisi kvůli tomu, že v roce 2016 Rusku umožnila rozšíření kapacity plynovodu OPAL, který přes Německo přepravuje ruský plyn i do Česka. Soud rozhodnutí komise zrušil a konstatoval, že rozhodnutí bylo přijato v rozporu se zásadou energetické solidarity.

Plynovod OPAL navazuje na baltský podmořský plynovod Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře a přivádí zemní plyn z Ruska přímo do západní Evropy. Omezení dostupné přepravní kapacity plynovodu OPAL tak Rusku komplikuje možnosti dodávky plynu do Německa přímou trasou, což hraje do karet především Ukrajině při dalším vyjednávání o přepravě ruského plynu.

Ukrajina chce získávat plyn ze západu

Ústupek ze strany Ruska by mohla umožnit dohoda s Ukrajinou o obnovení nákupu ruského plynu. Ukrajina se však vydává jinou cestou, kdy posiluje spojenectví s USA a Polskem, se kterými uzavřela dohodu o zlepšení spolupráce v oblasti zabezpečování dodávek energie v regionu závislém na ruských dodávkách.

Dohoda se zaměřuje především na přizpůsobení ukrajinské plynárenské infrastruktury na dodávky ze západu. A to včetně dodávek zkapalněného zemního plynu z USA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se