Domů
Obnovitelné zdroje
SolarWorld se rozhodl vyhlásit platební neschopnost
Solární panely
Solární panely. Zdroj: public domain

SolarWorld se rozhodl vyhlásit platební neschopnost

Německý dodavatel zařízení pro výrobu solární energie SolarWorld se rozhodl vyhlásit platební neschopnost. Cena akcií podniku se dnes v reakci na tuto zprávu propadla o zhruba 80 procent, píše agentura Reuters.

SolarWorld o záměru vyhlásit platební neschopnost informoval ve středeční zprávě pro akciovou burzu. Společnost zaměstnává zhruba 3000 lidí a v minulosti byla největším výrobcem solárních panelů v Evropě. Dostala se však pod tlak kvůli levné konkurenci z Číny.

„Je to hořký krok pro SolarWorld, jeho vedení i zaměstnance a také pro celý solární průmysl v Německu,“ uvedl zakladatel a generální ředitel podniku Frank Asbeck, kdysi označovaný jako „sluneční král“.

Solární elektrárna
Ilustrační foto

Společnost koncem března oznámila, že se chce pomocí tvrdého úsporného programu zahrnujících zrušení 400 pracovních míst vymanit do roku 2019 ze ztrát. V loňském roce firma prodělala téměř 92 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy Kč), napsala agentura DPA.

Asbeck založil společnost SolarWorld v roce 1998 a během deseti let z ní vybudoval jeden ze tří největších podniků v oblasti solární energetiky na světě. V současnosti ve firmě vlastní více než pětinový podíl. V roce 2008 na sebe Asbeck upoutal pozornost překvapivou nabídkou na převzetí německé automobilky Opel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr
11. květen 2017, 22:29

Konečně.

Už bylo načase, aby ten největší evropský podnik v oboru byl odebrán těm kdo ho tvrdou mnohaletou prací vybudovali, drobným akcionářům co ho skoro z poloviny financovali a taky, aby byli maximálně odrbáni všichni poctiní průmysloví dodavatelé neproplacením odebraných součástek a prací.

Konečně ten podnik připadne skutečným velkomožným pánům bankéřům, a ti si po jeho většinovém ovládnutí pak už dokáží u podplacených EU byrokratů zařídit za rok buď přímé dotace na jimi vlastněnou výrobu, nebo aspoň skutečně účinné clo proti čínské konkurenci, a jimi vlastněné noviny a novináři to ještě budou prezentovat jako tu nejsluníčkovější věc pro záchranu obyčejných evropských pracujících.

frank
12. květen 2017, 09:14

Tady je spíše nutno připomenout mnohaletou "moudrou politiku" německého státu, který tak dlouho dotoval výrobu a pomáhal rozvoji solárních technologií v Číně experty a kapitálem, až tím zabil vlastní firmy. Tohle totiž zdaleke není první případ, maně si vybavuji Q-Cells , Scheuten Solar , Odersun, Solarhybrid atd...

Takže si připomeňme fakt, že státní německá banka KfW ( banka pro rozvoj) prostřednictvím své dcery DEG levně financovala čínské solární firmy ( třeba Yingli Solar, která za odměnu začala sponzorovat Bayern Mnichov :) Sunergy nebo Jang Solar.

KfW tak poskytovala a kryla úvěry přímo Čínským státním bankám pro podporu tamních továren na soláry ( čínská Export Import bank měla od němců 75 milionů dolarů

Všechno to německý stát dělal " pro dobrou věc environmentální politiky" prostě protože chtěli "rychle splnit cíle" :( a ještě si na tom bublal blahem.

Cituji slova Wilfrieda Polta, hlavouna německé státní DEG z roku 2008 " Jsme velmi hrdí, že jsme Yingli pomohli s jeho strategickým růstem a doufáme, že naše úvěry vytvoří tisíce dalších pracovních míst v Číne" .

Tak se to dělá, když se zabíjí evropský průmysl :(

Milan Vaněček
12. květen 2017, 10:02

I když do situace detailně nevidím, protože už nejezdím na fotovoltaické konference, tak ze sledování solárního businessu mohu udělat pár závěrů, proč Čína vyrábí stále více fotovoltaických panelů a stále levněji a proč EU a USA ztrácejí.

1) Musíme si uvědomit, že solární panel je jen součástka fotovoltaického systému, který vyrábí decentralizovanou elektřinu (na střeše Vašeho domu) nebo ve velké elektrárně (stovky MW).

2) Vypadá to tak, že američtí a evropští akcionáři požadují především pravidelné dividendy od svých společností. Na rozdíl k tomu v Číně vybrané společnosti mají silnou podporu státu, kterému jde hlavně o zaměstnanost lidí a společnostem o dominantní ovládnutí celosvětového trhu.

Takže jenom v Číně jsou už nyní firmy schopné produkovat 1Wpeak slunečního panelu za 0,25 US centu. To je běžně projektovaná cena na rok 2025 (business as usual plus dostatečný zisk). A tyto firmy už budují průmysl 4.0 jak o něm zde jen diskutujeme a Číňané ho již ve fotovoltaických továrnách realizují.

Takže Čína bude svoji dominanci (v současnosti cca 50% celosvětové výroby) ještě zvyšovat. A Německo-americké firmy jako Solarworld se budou bránit pomocí cel, Solarworld je svými žalobami vyvolal, ale jak vidno neúspěšně).

Jaké jsou však praktické příklady kdy US uspěly? Je to například Apple a Tesla. Musíte jako prví vytvořit celý žádaný systém, součástky Vám může dělat, i montáž, někdo jiný. O tom to je, v tom má možnost uspět každý inovátor, i z EU a i z ČR. A musíte lidi zbláznit aby to chtěli mít. To umí Apple i Elon Musk perfektně.

Nebo musíte vytvořit kvazimonopol, jako Google či Microsoft. Proto jde Číňanům o ovládnutí trhu i při minimálním zisku (třeba i ztrátách).

frank
12. květen 2017, 10:18

Ta snaha o monopol je možná ale nesmíme zapomenout na další možnosti. Mohlo by to bylo cenou lidské práce, cenou energií nebo případně nižšími ekologickými standarty ?

Ale v zásadě přímo v solárnictví můžeme poděkovat německému státu, že kvůli nerealistické ekologické politice a přímo za peníze Němců pomáhal podříznout větev domácímu průmyslu.

Jak jinak si vysvětlit, že radostně dotoval, úvěroval a předával know-how čínským subjektům ?

Nejednalo se o podporu německých firem a jejich " levných montoven " v Číně, jednalo se o nesmyslnou podporu přímo čínským konkurentům...

Milan Vaněček
12. květen 2017, 11:15

Němci z toho profitují převážně přes firmy dodávající zařízení pro výrobu článků (Meyer Burger), robotizaci (Kuka), v polysilikonu je německý Wacker č. 1, americký Dupont dodává spoustu specielních chemikálií a past.

A jak jsem psal, výzkumné centrum největší Německé firmy (Qcells) zůstalo v Německu, i po krachu firmy a zakoupení zkrachovalé firmy Korejci.

A s tím předáváním know how? Čínáné jsou zkušení a nacionální kapitalisté, to není výprodej jako to bylo v ČR. Tam musí německá firma při podnikání v Číně ponechat 51% čínskému partnerovi, Čína už si koloniální období odbyla v minulosti.

Cena lidské práce ve výrobě článků je malá, dříve to odhadovali na 7%, teď už to bude asi méně. Dodržování standardů je důležité hlavně u výroby polysilikonu, tam mohou využívat nižší ekologické standardy (ale kupodivu Wacker se stále drží v čele).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se