Domů
Plynárenství
Spotřeba plynu v Číně zůstane letos nejspíš za očekáváním kvůli zpomalování ekonomiky
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Spotřeba plynu v Číně zůstane letos nejspíš za očekáváním kvůli zpomalování ekonomiky

Čínská poptávka po zemním plynu by měla v letošním roce dosáhnout 307 miliard m³. Nárůst poptávky po zemním plynu tak nejspíše zůstane, dle vyjádření představitelů čínské státní společnosti – Sinopecu, výrazně za očekáváním. Důvodem je zpomalování ekonomiky.

Čína je druhým největším importérem LNG na světě, hned po Japonsku. Dle zahraničního serveru Hellenic Shipping News dosáhla produkce zemního plynu v Číně loni 160,2 miliard m³, import pak činil 124,8 miliard m³ – z toho 74,3 miliard m³ připadalo právě na LNG.

Pokud dojde do konce letošního roku k odchýlení od zmíněné predikce spotřeby zemního plynu, pak se předpokládá, že tato odchylka bude znamenat snížení či zvýšení dovozu LNG. Predikce může být ovlivněna především počasím nebo nečekaným vývojem v obchodní válce vedené představiteli USA a Číny. Ceny LNG nákladů na JKM (Japan Korea Marker) pak také ovlivní cenu evropských nákladů.

„V důsledku makroekonomické situace a povolení vládního tlaku na přechod z uhlí na plyn se tempo růstu spotřeby zemního plynu zpomalilo,“ uvedl mluvčí jménem zástupce hlavního ekonoma společnosti Sinopec Wu Gangqianga.

Dle jeho slov očekává společnost meziroční růst spotřeby zemního plynu okolo 10 %, což je znatelné zpomalení v porovnání s meziročním růstem mezi lety 2017 a 2018, kdy tato hodnota dosáhla 17 %.

Samotná produkce zemního plynu v Číně roste. Letos by měla dosáhnout okolo 174-175 miliard m³, z toho asi 15 miliard m³ bude připadat na břidlicový plyn, jak uvedl zástupce z Ministerstva přírodních zdrojů. Ředitel strategického výzkumu pro zdroje ropy a zemního plynu, Pan Jiping, očekává růst těžby břidlicového plynu v 5 až 6 následujících letech.

Dle predikce má čínská poptávka po zemním plynu dosáhnout do roku 2030 až na 510 miliard m³. Za velkou část tohoto nárůst budou zodpovědné čínské aglomerace, které se například v roce 2018 podílely 33 % na celkové spotřebě plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
18. říjen 2019, 19:50

Ano, čínská ekonomika také zpomaluje jako celý zbytek světa před blížící se ekonomickou recesí. Čínský HDP letos stoupne o 6,1 % , což bude zhruba trojnásobné tempo proti USA . Růst spotřeby plynu o 10 % je sice výrazné zpomalení z těch 17 % , ale stále velmi dobré na to ,aby plyn i nadále nahrazoval uhlí. Čína předevčírem obnovila po tříleté pauze svůj jaderný program prvním litím betonu do základů nového reaktoru v Zhengzhou , kde bude stát za 5 let domácí model 1 GW reaktoru Hualong One. Během několika týdnů by mělo následovat zahájení výstavby stejného reaktoru v Huizhou Taiping Ling.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se