Společnost Gazprom Export, dceřiná společnost ruského energetického giganta Gazprom, v srpnu uvedla do provozu elektronickou obchodní platformu (ESP). Platforma je určena k fyzickému prodeji zemního plynu evropským odběratelům, mimo dodávky na základě stávajících smluvních kontraktů. Doposud bylo skrze ESP zobchodováno téměř 900 milionů m3 plynu.

Vedle dlouhodobých smluv o dodávkách plynu s velkými evropskými zákazníky zahájila společnost Gazprom v září také prodej plynu skrze elektronickou platformu pro dodávky mimo dlouhodobé kontrakty. Evropští obchodníci s plynem a dodavatelé tak mají možnost si zajistit vyšší flexibilitu v dodávkách plynu.

„Tento nástroj umožní zlepšit interakci s našimi zákazníky v Evropě, čímž bude mechanismus prodeje plynu ještě efektivnější. Kromě toho očekáváme, že se tato platforma stane dalším prostředkem k optimalizaci dodávek plynu,“ uvedla generální ředitelka společnosti Gazprom Export Elena Burmistrova.

Ačkoliv byla platforma oficiálně uvedena do provozu již v srpnu, k zahájení obchodování došlo až 20. září. Od té doby proběhlo již okolo 30 denních dražeb s průměrným zobchodovaným množstvím téměř 30 milionů metrů krychlových (mcm) v každý obchodní den. Celkové zobchodované množství dosáhlo 885 mcm plynu. Což je zhruba desetina roční spotřeby ČR, která v posledních 10 letech dosahuje 7 500 – 9 000 mcm v závislosti zejména na teplotě.

Obchody provedené na platformě ESP. Zdroj: Gapzrom Export

V aukcích je nabízena fyzická dodávka plynu do několika virtuálních obchodních míst (VTP) v Evropě. Jedná se o německé huby NCG a Gaspool, slovenské VTP, rakouský Baumgarten a jeho alternativní rakouské dodací body a propojovací místo Waidhaus na hranici mezi Českou republikou a Německem.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *