Domů
Plynárenství
Tranzitní dohoda ohledně ruského plynu přes Polsko nebude prodloužena

Tranzitní dohoda ohledně ruského plynu přes Polsko nebude prodloužena

Platnost tranzitní dohody mezi Ruskem a Polskem vyprší na konci tohoto měsíce a dle zástupců Gazpromu nebude obnovena. Polsko tím omezuje svou závislost na ruském plynu, který chce v budoucnu nahradit plynem z Norska a dovozem zkapalněného plynu ze zemí mimo Evropskou unii, především Spojených států. Informaci uvedla agentura Reuters.

Dlouhodobá smlouva z 90. let o tranzitu ruského plynu plynovodem Jamal přes Polsko do Německa nebude prodloužena. Varšava dlouhodobě komentovala nevýhodnost kontraktu, který dle ní obsahoval příliš nízké tranzitní poplatky. Ačkoli ruský plyn bude přes Polsko prozatím proudit dál, není jisté, jak vysoké poplatky budou nyní ruské straně účtovány. Rusko si může po vypršení kontraktu rezervovat krátkodobou přepravní kapacitu u provozovatele polského plynovodu, společnosti Gaz-System.

Ten na začátku měsíce května pořádal aukci na alokaci přepravní kapacity pro třetí kvartál letošního roku. Dle zástupců společnosti se povedlo jejich prostřednictvím zadat poměrně významnou přepravní kapacitu (asi 80 %). Účastníky, kteří v aukci zvítězili, však Gaz-System nezveřejnil.

Rusko by teoreticky mělo mít přístup k dodatečné přepravní kapacitě po dokončení podmořského plynovodu Nord Streamu 2. To se očekává počátkem příštího roku, prozatím je ale stavba pozastavena, i kvůli americkým sankcím. Přítomnost ruské speciální lodi v oblasti však dává naději, že by pokládka posledních 160 km potrubí plynovodu mohla brzy pokračovat.

V minulém týdnu však stavba nedostala výjimku od německého regulátora, což s největší pravděpodobností způsobí další zpoždění v uvedení plynovodu do provozu.

Varšava opakovaně uvedla, že po roce 2022, kdy má skončit další dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu, nebude již nakupovat žádný ruský plyn. Dle analytiků jsou neshody mezi Moskvou a Varšavou v souvislosti s dovozem plynu jen dalším produktem politického napětí mezi Ruskem a Evropou, které bylo vyvoláno především anexí Krymu v roce 2014. Očekává se, že vývoz Gazpromu do Evropy letos klesne přibližně o 17 % ve srovnání s rokem 2019.

Polsko, které více než polovinu své poptávky pokrývá plynem z Ruska, nyní rozšiřuje LNG terminál v baltském Svinoústí, staví také plynovod spojující Polsko a Norsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Lukas
19. květen 2020, 13:08

Tak ked su ochotni platit 2-3x drahsi plyn z USA len preto, ze su stale ublizeni tak prosim.

Ale to bude iba na oko, kupia plyn z Nemecka, ktore ho predtym nakupi z Ruska :D

Dušan
19. květen 2020, 13:21

Písali na Sputniku ? : )

Momentálne je prebytok plynu na trhu a tak to i dlho ostane ...

Zákazník si môže vyberať a nie len z USA.

Mýtus "lacného ruského plynu z plynovodov" je len čiastočne pravdou a to preto, že Rusi svoje ceny museli znižovať na základe tlaku cien skvapalneného plynu. A o "nevýhodnosti" skvapalneného plynu jasne svedčí to, že skvapalnený plyn vo veľkom vyvážajú i samotní Rusi ...

St
19. květen 2020, 14:09

Přeci nebudou kupovat ten "zlý", "nedemokratický" ruský plyn, když je tu ten správný, demokratický americký. Jak píšete ve finále se ten plyn koupí z Německa a nikdo nebude pátrat po jeho původu. Navíc nikdo neřekl, že Poláci nebudou dále nakupovat ruský plyn. Jen se změní podmínky jeho tranzitu přes Polsko. O důvod více pro Rusko, aby co nejrychleji dostavěli Severní proud.

energetik II
19. květen 2020, 14:40

Poláci jsou věčně ublížený národ. Jednou jim ubližovali Němci ze Západu, pak zase Rusové od Východu. Američané jim zatím ubližovat nemohli, protože to mají 8000 km daleko přes Atlantik. Být USA v Evropě, jistě by Polákům také "ubližovali". Co máme říkat my v ČR ? Do r. 1918 nám šéfovali Habsburkové z Vídně , kteří nás zatáhli do sra.ek první světové, kde nám pak zheblo na 500 000 našich lidí. Pak si na nás zase vyšlápli Němci s Hitlerem a opět jsme přišli o 360 000 obyvatel. Zatím nakonec nás řídili Rusové z Moskvy 40 let a za tu dobu jsme přišli o 8000 lidí v pracovních táborech a věznicích. Takže být jako Poláci, museli bychom denně nadávat na Rakušany, Němce i Rusy. Ti všichni nám kdysi silně ublížili a stálo nás to bratru skoro 1 000 000 mrtvých.

St
19. květen 2020, 18:43

V podstatě máte pravdu. Jen je to trošku složitější. Nás pod krkem drželi Habsburkové několik století, Poláky více než 200 let utlačovali Prusové, ruský car a rakouský císař. To co se stalo ve druhé světové válce bylo pro polský národ více než tragické. V porovnání s Poláky jsme za nacismu prakticky nezaznamenali žádné ztráty. A to jak od Němců, tak i od Sovětů. Ono Pakt Ribbentrop-Molotov nebyl pro Poláky žádná výhra. Co však pro mnoho našich severních bratří výhra byla, tak odjezd do Ameriky. Tam se spousta z nich dokázala postavit na nohy. Proto pro ně Amerika je zemí zaslíbenou, někdo kdo jim po dlouhá léta vždy podával pomocnou ruku. Jinak si nedělám iluze, že kdyby zde vládli Američani, že by se nějak slušně chovali jak k nám či k někomu jinému, pokud by to pro ně nebylo výhodné.

Josef Novák
20. květen 2020, 09:34

Trochu OT. Za toho držení pod krkem Habsburky jsme se stali jedním z nejrozvinutějších států Evropy. Po osamostatnění jsme posrali, co jsme mohli a do sraček se výhradně vlastní vinou úspěšně propadáme i v současnosti. Mně by být součástí habsburské říše moc nevadilo.

Pokud jde o Polsko, zjistěte si něco o jejich historii. Preventivní naježenost vůči Rusku a opírání se o USA jsou u nich více než pochopitelné.

St
20. květen 2020, 10:11

Máte pravdu, že počátkem minulého století Země koruny české patřily k tomu lepšímu co tehdy bylo v Evropě. Rozhodně nesouhlasím s Vámi, že za první republiky jsme vršili jednu chybu za druhou. Myslím, že jsme toho mnoho dokázali a značky Made in Czechoslovakia měla ve světě svůj patřičný zvuk. A co se týče Poláků, tak Ti neustále válčili nejen s Rusy. V roce 1610 dokonce ovládli Moskvu. Kdyby v roce 1612 neprohráli, tak tam možná jsou dones. V 18 i 19 století Amerika podporovala Poláky už tím, že tam vždy byla jejich silná diaspora. Navíc pro Ameriku bylo vždy výhodné, když se Evropa mezi sebou rvala. Perfektně toho využila jak po I. tak i po II. světové válce.

Pavel
20. květen 2020, 06:42

Polsko mělo nejvyžší cenu ruského plynu v Evropě. Dovozem z jiných stran si jen zajišťuje, že bude mít konkurenční ceny a nebude platit ještě víc když se spusti Nord Stream. Viz Litva, která dovozem z jiných zemí donutila rusáky snižit cenu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se