Domů
Plynárenství
Turecko objevilo velké ložisko zemního plynu
zemní plyn

Turecko objevilo velké ložisko zemního plynu

Turecký prezident, Recep Tayyip Erdoğan, v minulém týdnu oznámil objev doposud největšího ložiska zemního plynu v historii Turecka v rámci průzkumných prací v Černém moři. Těžba by se měla rozběhnout v horizontu následujících tří let.

Objev velkého ložiska plynu

Dle oznámení tureckého prezidenta byl objev ložiska plynu o velikosti 320 miliard m³ učiněn na místě, kde před nedávnem započala své průzkumné práce turecká loď Fatih. Erdoğan dále dodal, že doufá, že první plyn z tohoto úložiště doputuje ke koncovým uživatelům v roce 2023, na 100. výročí Turecké republiky.

„Turecko učinilo v Černém moři největší nález zemního plynu ve své historii,“ pronesl Erdoğan ve svém projevu v istambulském paláci Dolmabahce.

Turecká průzkumná loď Fatih, která je pojmenována po osmanském sultánovi, který dobyl Konstantinopol, Fatihovi Sultanovi Mehmedovi, učinila objev v poli Tuna-1 u pobřeží města Eregli v provincii Zonguldak. Průzkumné práce byly započaty 20. července letošního roku.

Turecký ministr financí, Berat Albayrak, v reakci na učiněný objev prohlásil, že jeho potenciál v budoucnu pomůže Turecku snížit aktuálně stále se zvyšující se závislost na importu energie a s tím i související náklady za import energetických komodit.

Potrubní dodávky z Ruska

Turecko v letošním roce masivně nahradilo potrubní dodávky zemního plynu z Ruska za flexibilnější a cenově lákavější dodávky zkapalněného zemního plynu. Import zemního plynu z Ruska v letošním roce meziročně poklesl, z části také z důvodu snížení spotřeby plynu kvůli COVID-19, o 40 %.

Průzkumné práce ve východním Středomoří

V srpnu dále Turecko oznámilo obnovení průzkumných prací v oblasti východního Středomoří, načež jej představitelé EU vyzvali k okamžitému zastavení těchto prací a dialogu.

Vztahy jsou však mezi Tureckem na jedné straně a Řeckem, Kyprem, Francií, jakožto i celou EU na straně druhé, velice vypjaté. Francie v reakci na obnovení průzkumných prací ze strany Turecka navýšila v regionu svou vojenskou přítomnost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
30. srpen 2020, 21:54

320mdl m3 i kdyby bylo všechno vytěžitelné, pak při spotřebě Turecka okolo 50m3 a pravděpodobném spotřeby je to zásoba na 5-6 let. Navíc cena podmořské těžby toho plynu může být vyšší než cena plynu na trhu. Takže co si budeme povídat Je to spíše politická proklamace. Řecko vlastní většinu ostrovů ve středomoří a Turecko prakticky nic, tak tam chtějí stůj co stůj alespoň těžit plyn i když to bude ztrátové a státy EU co se kasají dekarbonizací se rvou s Tureckem o zásoby fosilních paliv.... ve skutečnosti jde samozřejmě o moc v oblasti.

PetrV
31. srpen 2020, 05:39

Turkum vadí plynovod eastmed. Obchází je po dně moře, kypr a kretu. Arabsky plynovod nebyl v syrii dokončen,ten měl dodat energii na jih turecka. Bluestream nemá návaznost do řecka, Bg a větší části turecka, tudíž plyn pro turky je drahý a omezují odběr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se