Německý projekt plovoucího terminálu pro zpětné zplyňování zkapalněného zemního plynu (LNG) postupuje slibně. Uniper v pondělí vyhlásil otevřenou sezónu, kde v první fázi bude uzavírat nezávazné dohody ohledně rezervace služeb LNG terminálu. Terminál by měl být v provozu v druhé půlce roku 2022.

Německá společnost podle serveru Reuters začala v pondělí testovat zájem plynárenských společností o využívání budoucího LNG terminálu. Uniper zahájil takzvanou otevřenou sezónu na kapacitu 10 miliard metrů krychlových ročně (bcm) pro plánovaný LNG terminál.

Společnosti budou mít čas do 19. července uzavřít nezávazné dohody. Tento krok by měl Uniperu poskytnout lepší informace o současné situaci na trhu. Zároveň tím Uniper zahájil celý proces nabízení služeb terminálu.

„Záměrem otevřené sezóny je zmapování poptávky na trhu a nabídnutí zplyňovací kapacity. Cílem je mít na konci procesu závazné poptávky na celou kapacitu,“ uvedla společnost Uniper.

Otevřené sezóny se zúčastní i samotná společnost Uniper.

Plovoucí LNG terminál

Plánovaný LNG terminál bude typu FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), tedy plovoucí LNG terminál pro skladování a zpětné zplyňování LNG. Název projektu je Wilhelmshaven FSRU podle německého města Wilhelmhaven. Tento přístav má výhodu, že již disponuje potřebnou infrastrukturou pro implementaci LNG terminálu.

FSRU terminál by měl být vybudován japonskou společností Mitsui OSK Lines. Hlavní výhodou plovoucího terminálu je rychlost výstavby projektu a cena, díky čemu je v dnešní době tento typ hojně využíván a oblíben. Dle plánu by projekt Wilhelmshaven měl zahájit provoz v druhé půlce roku 2022. Roční kapacita terminálu bude 10 bcm (7,25 milionů tun LNG).

Společnost dále v pondělí sdělila, že bude zprostředkovatelem projektu a že stále jedná s investory, kteří mají zájem o majoritní podíl na provozu terminálu.

Projekt Wilhelmshaven je jedním ze tří zvažovaných LNG projektů v Německu. Konkrétně tento projekt ušel velký kus cesty od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump vyjádřil svůj odpor vůči plynovodu Nord Stream 2 a po návštěvě delegátů z LNG velmoci Kataru.

Autor úvodní fotografie: Jan Arrhénborg / AGA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *