Domů
Plynárenství
USA chtějí začít dodávat LNG do Německa do čtyř let
LNG terminál

USA chtějí začít dodávat LNG do Německa do čtyř let

Plynárenství
11 komentářů
17. září 2018, 10:41
ČTK

Americké společnosti by mohly začít dodávat do Německa zkapalněný zemní plyn (LNG) nejpozději do čtyři let. V rozhovoru s německým listem Bild to uvedl náměstek amerického ministra energetiky Dan Brouillette. Dodávky z USA by mohly ohrozit pozici Ruska, které má nyní na dovozu plynu do Německa podíl kolem 60 procent.

„Zkapalněný zemní plyn z USA míří do Německa. Otázkou není zda, ale kdy,“ prohlásil Brouillette.

Americký prezident Donald Trump v červenci obvinil Německo, že je zajatcem Ruska kvůli své energetické závislosti a vyzval k zastavení prací na plynovodu Nord Stream 2, jehož stavbu řídí Rusko.

Německo Trumpova slova odmítlo a uvedlo, že je otevřeno diverzifikaci svých energetických zdrojů. Sdělilo ale zároveň, že prodej bude záviset na ekonomických podmínkách.

Brouillette uznal, že americký LNG bude dražší. Dodal však, že vstup amerických dodavatelů na německý trh stanoví pro ruský Gazprom a další dodavatele cenový strop. Státní Gazprom vede konsorcium, které staví plynovod Nord Stream 2.

Americký velvyslanec Richard Grenell německému listu řekl, že kancléřka Angela Merkelová Trumpa osobně ujistila, že Německo chce nakupovat LNG ze Spojených států.

Debata o dovozu LNG do Německa se znovu rozhořela v uplynulých týdnech, protože provozovatelé i vláda projevili zájem o rozšíření svých dodávek plynu i mimo současné dodávky plynovody z Ruska, Norska a Nizozemska. Zájem o prodej LNG do Německa má i Katar.

Německé firmy zvažují výstavbu terminálu na LNG v Německu, protože poptávka po plynu v Evropě roste. Nizozemsko, které je jedním z důležitých dodavatelů do Německa, omezuje těžbu na gigantickém poli Groningen a do roku 2030 ji chce ukončit, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
loudil
17. září 2018, 14:45

Takže z politických důvodů bude Německo používat drahý plyn z USA. To mi silně připomíná bývalou RVHP ,kde "Velký bratr z Moskvy" také nařizoval svým slabším a menším "spojencům", co a jak mají dělat. Pak jsme dopadli špatně .Nyní zase nařizuje "Velký bratr z Washingtonu", kdo a co má dělat. Takže EU dopadne jako kdysi RVHP. USA pohnojily roku 2003 válku v Iráku, kde pak v rozvrácené zemi vznikl dokonce Islámský stát a několik milionů lidí běželo pak před válkou do Evropy. Takže nám USA nejprve nadělily běžence a nyní nám zase nadělí svůj předražený plyn. Takového Santu Klause z Washingtonu nám byl opravdu - "čert dlužen"!!

frank
17. září 2018, 14:57

Když pominu ten geopolitický blábol, který sem na " odborný web :) " nepatří , tak skutečnost je taková, že všechny státy kam dřív dodával prakticky samotný Gazprom , se v okamžiku zprovoznění , na Gazpromu nezávislých, terminálů pro příjem LGN dočkaly od Gazpromu mnohem zajímavějších nabídek :)

Jinými slovy, možnost dovozu LGN dělá z Gazpromu Santa Klause který nabízí levnější ceny než před příchodem konkurence. Jistě chápu, že do scénářů psaných s ruskými klapkami na očích se moc rozumu nevejde, ale už i ruský tisk si toho všiml. Navíc by nemělo být opomenuto, že i Gazprom umí LGN a leckde je ho schopen dodat levněji než Katar...

loudil
17. září 2018, 20:15

Dám vám příklad diverzifikace - "v malém." Chci nakoupit pro rodinu brambory, podívám se tak do letáků : Tesco, Globus, Billa, Penny ,Lidl a zjistím, že Lidl mi je dnes prodá za 10 Kč/kilo. Zajedu tam a koupím 20 kilo po 10 Kč = celkem 200 Kč. Vy ale budete "diverzifikovat" nákupy , a nakoupíte 5 kilo v Globusu po 20 Kč /=100/, 5 kilo v Bille po 15 Kč /= 75/, 10 kilo v Tescu po 18 Kč / 180/. Vaše celková "diverzifikovaná " cena = 355 Kč. Tak ale jenom -"proděláte kalhoty", pane "diverzifikovaný franku " !! Já mám stejné množství "nediverzifikovaného" zboží za 200, vy jste spokojen se svou diverzifikací, ovšem máte brambory skoro v ceně lanýžů ! Pokud budete takto nakupovat, bude se za vás rodina jenom stydět. Evropa by se za své politiky neměla stydět. Drahé dodavatele by měli dokázat odstřihnout.

frank
18. září 2018, 10:51

Krása, tak ještě neopomenout, že Sovětský svaz spolupracoval s Říší a vyvážel tam jak potraviny tak suroviny .

Navíc vaše případy diverzifikace nějak opomíjí fakt že dneska vám " někdo něco prodá " ale zítra se rozhodne, že vás nemá rád a vy si nebudete mít kam zajet" a budete loudit u souseda, který si založil " předraženou farmu" :)

No nic, troll je troll a rusotroll je nepřesvědčitelný . Tak si užijte ty vaše letákové akce :)

loudil
18. září 2018, 11:34

Můj pohled na diverzifikaci je poněkud jiný. Za základ beru laciný plyn od Gazpromu . S touto cenou pojedu vyjednávat o dodávkách třeba do Kataru, Iránu, Azerbajdžánu apod. ale i do oněch USA. A řeknu jim : Gazprom dává cenu - "XY" dejte ji stejnou či nižší a ihned podepíšeme kontrakt. Kdo chce dodávat tak musí slevit. Viz naši dodavatelé mléka do hypermarketů, kteří dodávají za 5 Kč litr často i pod svou výrobní cenou. Evropa musí donutit těžaře plynu v USA, aby šli s cenou dolů, jinak žádné kontrakty nebudou. Pozice odběratelů je silnější jak těžařů.

Lubos
18. září 2018, 11:02

V USA sa plyn predava za ceny stanovene v Henry hube a u nas jakoz to najlacnejsim dodavatelom - Gaspromom (ktory to indexuje podla ropy). Predstavte si ze Americky plyn je lacnejsi nez ten Rusky... jedine co ho predrazuje voci koncovej cene Gaspromu (cca o 20%) je transport a skvapalnovanie. Lenze ak stupne cena ropy, Gasprom zdvihne cenu plynu, vlastne uz sa to postupne deje. Henry hub nie je a nebude tak ovlyvneny cenou ropy a tak je dobre mat zastropovane ceny zhora prave vdaka LNG. Nezabudajte, ze Ruske ceny plynu cca 5 rokov vzad, boli o dobrych 30 % vyssie ako je sucasna cena LNG z USA .

loudil
18. září 2018, 11:23

No to je tedy zdůvodnění ! To je stejné jako brečet, že v Ekvádoru sice vypěstují brambory lacinější jak v ČR, ovšem transport 16 000 km přes oceán je udělá dražšími jak ty naše. Co je mi po tom ?? Mne zajímá jen jejich "koncová cena".

Lubos
18. září 2018, 11:55

Vas zaujima koncova cena? No to mate na case otvorit oci a zistit si ako sa ta vasa koncova cena tvori. Ak bude o 2-3 roky cena ropy 100$/bbl tak vam vas drahy Gasprom zacne opat uctovat cenu ako v roku 2013, co je mimochodom viac ako je cena LNG aj po preprave a regasifikacii. Ak Vam nevadilo platit v 2013 viac za plyn ako by ste dnes platili za LNG, tak nechapem co vam vadi ak si to niekto chce na tu cenu zastropovat. Cena plynu nie je do kamena vyytesana.

loudil
17. září 2018, 20:24

Co by asi řekly USA Mexiku, kdyby jim doporučovalo zastavit stavbu ropovodu z Kanady - "z politických důvodů" ??. Jinak, neutrální Švédsko dodávalo Hitlerovi po dobu války svou výtečnou železnou rudu pro výrobu zbraní proti spojencům. A dnes nás ti samí Švédi straší Ruskem. Ono je to s tou politikou trochu zamotané. USA vadí, že bereme ropu od Ruska, sami ale pumpují zbraně za stovky miliard dolarů tak odpornému režimu, jako je ten v Saudské Arábii, který je horší jak čínský nebo severokorejský.

Samo2
17. září 2018, 20:40

Amíci sú silný kapitalisti Zvazu predávali aj keď bol nepriateľ č.1.

Samo2
17. září 2018, 20:41

Amíci sú silný kapitalisti Zvazu predávali aj keď bol nepriateľ č.1.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se