Spojené státy americké rozšiřují společně s těžbou zemního plynu i možnosti pro jeho vývoz. V současné době se v USA zprovozňuje či staví několik dalších terminálů a linek pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), přičemž do konce příštího roku by jejich kapacita měla ve srovnání s aktuálním stavem vzrůst na více než dvojnásobek.

Spojené státy americké začaly vyvážet zkapalněný zemní plyn z oblastí mimo Aljašku, odkud jej vyváží zejména do Japonska již od konce 60. let minulého století, teprve v roce 2016 se zprovozněním terminálu Sabine Pass. Během dvou let se tento terminál rozrostl o další 3 linky a na začátku letošního roku byl rovněž uveden do provozu další terminál, Cove Point ve státě Maryland.

V současnosti Spojené státy disponují kapacitou pro vývoz až 37,2 miliard metrů krychlových zkapalněného plynu ročně, což odpovídá přibližně čtyřnásobku roční spotřeby plynu v ČR. Do konce příštího roku by však vývozní kapacita USA měla podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vzrůst na cca 92 miliard kubíků plynu ročně, což by zemi zařadilo na třetí příčku za Austrálii a Katar.

Předpokládaný vývoj vývozní kapacity LNG v USA mezi lety 2016 a 2021. Zdroj: EIA
Předpokládaný vývoj vývozní kapacity LNG v USA mezi lety 2016 a 2021. Zdroj: EIA

V letošním roce zahájila provoz v pořadí jíž 5. linka v terminálu Sabine Pass a první linka terminálu Corpus Christi, které by měly vypravit první plavidla se zkapalněným plynem v průběhu několika týdnů. Do konce letošního roku by tak vývozní kapacita USA měla přesáhnout 50 miliard metrů krychlových ročně.

Další dva terminály na vývoz LNG, Cameron v Louisianě a Freeport v Texasu, jsou v současné době uváděny do provozu. První plyn by měl být v těchto zařízeních zkapalněn v první polovině roku 2019. Developeři těchto projektů očekávají, že do konce příštího roku budou uvedeny do provozu všechny tři linky v terminálu Cameron a dvě linky v terminálu Freeport.

Provozované, budované a plánované terminály pro vývoz zkapalněného zemního plynu z USA (stav k listopadu 2018). Zdroj: EIA
Provozované, budované a plánované terminály pro vývoz zkapalněného zemního plynu z USA (stav k listopadu 2018). Zdroj: EIA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *