Domů
Plynárenství
USA stále hrozí sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2
Nord Stream

USA stále hrozí sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2

Plynárenství
10 komentářů
17. březen 2019, 18:03
ČTK

Rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV i dalším firmám podílejícím se na plynovodu Nord Stream 2 nadále hrozí sankce ze strany Spojených států. V rozhovoru s listem Der Standard to řekl americký velvyslanec v Rakousku Trevor Traina.

„Sankce jsou stále jednou z možností,“ cituje list velvyslance.

Projekt je rozšířením plynovodu Nord Stream, který obchází Ukrajinu a přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Americký prezident Donald Trump opakovaně varoval, že Nord Stream 2 učiní Německo zcela závislým na ruské energii.

Washington se rovněž obává, že projekt připraví Ukrajinu o důležité příjmy z tranzitu plynu, a tvrdí, že Moskva projekt využívá k rozdělení Evropy.

Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger koncem prosince uvedl, že Trumpova kritika není důvodem ke zrušení tohoto projektu. Upozornil také, že jakýkoliv pokus o zrušení by byl obtížný, protože plynovod je již ve výstavbě. Rusko Trumpovu kritiku označuje za snahu přinutit Evropany k nákupu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG).

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Ilustrační foto

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese na svých bedrech ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery v projektu jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Ondrej
17. březen 2019, 19:53

Neděláme co se nám hodí tak na vás uvalíme sankce. Co američanům brání dodat plyn pod cenou rusů. A my od nich ještě budeme kupovat vrtulníky které klidně mohou dodat evropští dodavatelé. Vždyť jsme Češi.

Loudil
17. březen 2019, 23:29

Konání USA považuji za krajně nechutné vydírání Evropy. Jako by Evropané byli nějací nesvéprávní blbečkové !, kterým musí denno denně někdo radit, co mají a smí dělat. Když roku 1776 vznikly USA, tak za sebou Evropa měla už přes 2000 let civilizačního vývoje . Žili jsme tedy kdysi spokojeně bez USA, žili bychom i dnes. USA se stále více začínají pasovat do role bývalého SSSR, který donucoval různými způsoby své satelity k poslušnosti. Ať nám USA dodávají o 30 % levnější plyn jak Rusko a my ho s radostí vezmem ! Podobný nátlak USA žene Evropu jenom do náruče Moskvy a Pekingu. Nás v EU je 500 milionů, Amíků jen 300, to si necháme takto poroučet ?

Jan Veselý
18. březen 2019, 07:59

Proto nám, Evropanům, nezbývá než doufat, že příští prezidentské volby vyhraje "někdo normální", se kterým se dá normálně bavit, tj. u moci už určitě nesmí být Trump a jeho kamarila složená z poskoků ropné lobby a vojensko-průmyslového komplexu. Mě by se opravdu líbil prezident Sanders + viceprezident Gabbard (která je navíc i hezká).

Za úvahu by stálo i to, že politiky si můžete v USA legálně "kupovat", co se takhle složit a koupit si proevropskou politiku? Proizrealská vychází dost levně. :-)

Milan Vaněček
18. březen 2019, 08:52

Nezapojuji se do politických debat, ale musím podotknout že se president Trump chová jako zcela normální velkoobchodník firmy "America first" a že bude opět zvolen.

A když se podívám na realitu OZE v USA tak fotovoltaika i vítr v řadě amerických států dobře prosperují, nejen v instalacích ale i v "US made" (2špičkové firmy a řada špičkových starupů je v USA, je to více než v EU).

Tož tak.

Jan Veselý
18. březen 2019, 09:59

Milane, tady se neshodneme. Politiku "buy American" a zájmy USA obecně bude propagovat kdokoliv se stane prezidentem USA. Problém ani není v Trumpovi, ten je jen líný hlupák a mluvka. Problém je v tom, že zahraniční politiku USA nyní fakticky řídí dva profláknutí neoconi (Bolton a Pompeo), takže výsledkem je stejně idiotská a pro svět nebezpečná politika, jako tomu bylo za Bushe jr. Prostě zahraniční politika plná hloupých a bezohledných rozhodnutí, která škodí spojencům a ztrácí je, zatímco nepřátelé z ní mají občas legraci a občas prospěch.

A to, že se v USA OZE daří není díky Trumpovi, který jen na toto téma jen občas něco pronese (ve prospěch ropy & uhlí), ani díky jeho administrativě, která je otevřeně proti nim. Je to naopak úspěch navzdory nim a díky státům Unie, které reálně tvoří energetickou politiku USA.

Tímto končím politickou debatu a do nového desetiletí přeji USA Green New Deal.

petr
17. březen 2019, 23:41

Je příslovi když ptáčka lapaji hezky mu zpívaji a to dělá dnes Gazprom.

Až moudré kedlubny v německu zruší posledni JE a zavřou uhelky tak jsem zvědavý kolik najednou bude stát MWh ruského plynu a nebo co budeme muset dělat aby nám jej výhodně dodali.

Třeba dovolit okupovat Lotyšsko, uznat Ukrajinu jako součást Ruska, a těžko odhadnout co dále. Třeba zase ruské vojáky u nás ????

Prostě orientace na jediného vždy povede k průseru.

Ona dočasná cenová výhoda může být pěknou pastí....

Konečně demonstrace v SRN a Švýcarsku proti JE řídí dnes stejni lidé co kdysi řidili demonstrace proti americkým raketám... stejni agenti akorát dnes se to jmenuje FSB....

Loudil
18. březen 2019, 00:00

To : petr

Vidím, že i vy podléháte mánii, která už dnes vidí agenta FSB za každým stromem. Vývoj v Německu jde právě směrem opačným, než uvádíte. Obří rozvoj německých OZE nakonec zatlačí i spotřebu plynu někam k minimu a spotřeba ropy bude klesat s prudkým rozvojem elektromobility. Jak známo, Rusko oddává Evropě i ropu. Spotřeba ropy v Německu tak bude klesat. Spotřeba plynu nyní při vypínání atomu i uhelek nejprve vzroste, aby potom také nabrala sestupný trend. Plynu je na světě nadbytek. Všichni chtějí prodávat. Poku by jeden zvýšil náhle prudce cenu , tak následně jen prodělá. Odběratelé si rychle najdou jiného dodavatele. Ropnou krizi jsme tu měli třeba 1973, když nás škrtili Arabové. Západ z ní vyšel posílen.

Ondrej
18. březen 2019, 08:47

Nikde není řečeno, že se nemají diverzifikovat zdroje. Jen hrozit sankcemi, pokud se rozhodnu nakupovat od jiného, je úplně mimo čáru. To se snad dělalo v koloniích v předminulém století. Vždyť není problém využít vždy tu nejvýhodnější nabídku, ať je od kohokoliv. Přece není problém nabídnout americký plyn pod cenou ruského a pokud funguje tržní hospodářství, které američani nadsazují nade vše, nebudou mít problém s prodejem v Evropě. Uvidíme, jakou cenu budou mít poláci, kteří se od gazpromu chtějí úplně odříznout.

energetik
18. březen 2019, 18:52

Budeme kupovat levnější přebytečný Německý syntetický metan a v létě ho tlačit zpět do Ruska až do vrtů.

Pavel
18. březen 2019, 11:39

Nikdo ještě neřekl/nedoložil jak kvalitní/čistý je US zemní plyn ? Kolik % methanu obsahuje US Zemní plyn ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se