Domů
Plynárenství
USA zvažují znovuotevření problémového zásobníku plynu Aliso Canyon

USA zvažují znovuotevření problémového zásobníku plynu Aliso Canyon

Kalifornští regulátoři připustili znovuotevření zásobníku Aliso Canyon, který postihl na konci roku 2015 masivní únik plynu. Z celkové kapacity přes 2,5 mld. metrů krychlových by se nadále využívala pouze zhruba třetina. Znovuspuštění je závislé na výsledcích veřejných konzultací a bezpečnostních testů.

Druhý největší zásobník plynu v USA (velikostí srovnatelný se všemi zásobníky v ČR dohromady) by mohl být znovu otevřen po úniku, který se zde vyskytl ke konci roku 2015 a nedařilo se jej zastavit dlouhé čtyři měsíce. Nyní americké úřady spouští veřejné konzultace, které se uskuteční na začátku února, a budou se zde diskutovat bezpečnostní aspekty a budoucí provoz. Proti znovutevření ovšem existuje i silná opozice.

V současné době prošlo celkem 34 ze 114 podzemních zásobníků bezpečnostními testy. Zbylé zásobníky byly dočasně vyřazeny z provozu a pokud během následujícího roku také neprojdou kontrolou, budou odstaveny trvale. Odhaduje se, že pro pokrytí letní a zimní špičkové dodávky je potřeba alespoň 66 zásobníků v provozu, což by provozovatel měl stihnout do konce roku.

„Očekáváme, že provoz zařízení tímto způsobem zajistí bezpečnostní a spolehlivostní potřeby a že bude poskytovat flexibilitu trhu s plynem za spravedlivé a rozumné ceny,“ uvedla California Public Utilities Commission.

Únik plynu v Aliso Canyon

V Aliso Canyon došlo v období od října 2015 do února 2016 k masivnímu úniku 97 100 tun metanu a 7 300 tun etanu do ovzduší, čímž se událost zařadila mezi nejhorší úniky zemního plynu v americké historii. Kvůli úniku byl vyhlášen výjimečný stav a muselo být evakuováno kolem 10 tisíc obyvatel z okolí zásobníku.

V oblasti okolo Los Angeles je celkem 17 elektráren s instalovaným výkonem téměř 10 GW, které jsou závislé na dodávkách plynu. Kvůli havárii se Kalifornie v současné době potýká s problémy nedostatku elektřiny ve špičkách odběru, které se mimo jiné snaží vyřešit i bateriovým úložištěm.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se