Výstavba propojovacího plynovodu mezi Řeckem a Bulharskem začne příští rok. Plynovod IGB má pomoci Bulharsku snížit téměř úplnou závislost na dodávkách plynu z Ruska, ročně jím má protéct až jedna miliarda metrů krychlových ázerbájdžánského plynu. Řekl to dnes prozatímní bulharský ministr energetiky Nikolaj Pavlov.

„V tuto chvíli se konají přípravy zadávací dokumentace pro stavbu IGB, takže samotná výstavba by mohla začít na počátku roku 2018,“ uvedl Pavlov, z jehož sdělení citovala agentura Reuters.

Bulharsko a Řecko podepsaly dohodu o zahájení výstavby koncem roku 2015.

Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pavlov dodal, že finance pro výstavbu plynovodu už se podařilo zajistit. Náklady na projekt mají činit 220 milionů eur (5,9 miliardy Kč). Evropská unie poskytla na projekt dotaci 45 milionů eur, zatímco Bulharsko poskytlo garanci 110 milionů eur na půjčky od Evropské investiční banky (EIB) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Plynovod o délce 182 kilometrů postaví podnik, ve kterém má 50procentní podíl bulharský státní energetický holding BEH a po 25 procentech řecká státní energetická firma DEPA a italský Edison. V provozu má plynovod být v roce 2020.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *