Spojené státy americké mají nakročeno stát se za minulý rok čistým vývozcem zemního plynu, a to poprvé od roku 1957. Podle předběžných dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by vývoz plynu ze země za rok 2017 měl převýšit jeho dovoz, a to i navzdory výraznému nárůstu spotřeby vzhledem k silným mrazům z konce minulého roku.

Vládní agentura očekává, že se země po 60 letech stane v celoročním měřítku opět čistým vývozcem zemního plynu, v měsíčním měřítku se jí to však povedlo již v listopadu 2016. Spojené státy v posledních letech vyvážejí stále více plynu do Mexika, ale také do dalších minimálně 20 zemí v jeho zkapalněné podobě (LNG). Zároveň klesá objem plynu, který země dováží plynovody z Kanady.

Přestože podrobná data za poslední měsíc loňského roku EIA nebude mít k dispozici do konce února, již nyní očekává, že vývoz zemního plynu v loňském roce převýšil jeho dovoz v průměru o 0,4 miliardy stop krychlových denně, tedy přibližně 11,3 milionů metrů krychlových za den.

Měsíční bilance importu a exportu zemního plynu v USA v letech 2016 a 2017. Zdroj: EIA
Měsíční bilance importu a exportu zemního plynu v USA v letech 2016 a 2017. Zdroj: EIA

Se zdvojnásobením vývozní kapacity plynovodů vedoucích do Mexika do roku 2019 by měl výrazně vzrůst i vývoz plynu na jih. Možný růst dovozu ze Spojených států bude nicméně záviset na dokončení navazujících plynovodů na území Mexika, jejichž výstavba se podle EIA potýká se zpožděním.

Růst exportu potáhne LNG

V posledních letech je patrný zejména růst vývozu zkapalněného plynu, který umožnilo spuštění LNG terminálu Sabine Pass. V loňském roce narostl vývoz LNG z USA ve srovnání s rokem 2016 přibližně čtyřnásobně, a dosáhl tak v průměru 1,9 miliard stop krychlových (53,8 milionů metrů krychlových) denně.

Terminál Sabine Pass již pracuje na téměř maximu své kapacity, v blízké budoucnosti by však měl být rozšířen. V průběhu několika měsíců by rovněž měl zahájit komerční provoz další zkapalňovací terminál, Cove Point v Marylandu. Kromě toho probíhá výstavba dalších čtyř terminálů v Georgii, Texasu a Louisianě.

Do konce roku 2019 by tak za předpokladu dokončení všech budovaných terminálů měla celková kapacita USA pro vývoz LNG dosáhnout 9,6 miliard stop krychlových denně (272 milionů metrů krychlových), čímž by se Spojené státy zařadily v exportních možnostech na třetí místo za Katar a Austrálii.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *