Domů
Plynárenství
Vývoz zkapalněného plynu z USA je navzdory rekordní exportní kapacitě nejnižší za poslední dva roky
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Vývoz zkapalněného plynu z USA je navzdory rekordní exportní kapacitě nejnižší za poslední dva roky

Po čtyřech letech stabilního růstu přišel v letošním roce zlom, kdy se vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA výrazně propadl. Poté, co se během letošního ledna vyšplhal vývoz amerického LNG na vůbec nejvyšší hodnotu v historii, přišel s teplou zimou a pandemií koronaviru propad na méně než polovinu. Vývoz by se však mohl zotavit již ke konci roku s tradičně vyšší poptávkou během zimního období.

S růstem domácí těžby plynu začaly Spojené státy americké v posledních letech masivně budovat terminály pro vývoz zkapalněného plynu, které tamním společnostem otevřely cestu na globální trh s plynem. S postupným růstem exportní kapacity tak rostl i vývoz plynu, který během letošního ledna dosahoval v průměru rekordních 8 miliard stop krychlových denně (bcf/d).

Po letošní zimě, která byla nadprůměrně teplá ve všech hlavních regionech spotřeby plynu (Evropa, Asie, Severní Amerika), zůstaly zásoby plynu v zásobnících na vysoké úrovni. To spolu s poklesem globální poptávky způsobeným pandemií onemocnění COVID-19 vedlo k propadu spotových a forwardových cen na mnoha trzích na rekordně nízké hodnoty.

Vývoj exportní kapacity a vývozu LNG z USA (průměr za posledních 30 dní). Zdroj: EIA
Vývoj exportní kapacity a vývozu LNG z USA (průměr za posledních 30 dní). Zdroj: EIA

S propadem cen na exportních trzích se tak zúžil i cenový rozdíl proti trhu v USA, který je nezbytný pro pokrytí nákladů na zkapalnění, přepravu a následnou regasifikaci plynu. Odběratelé tak začali postupně rušit objednávky na dodávky LNG, a export začal klesat. V červenci podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) dosahoval v průměru pouhých 3 bcf/d, tedy méně než poloviny lednového rekordu, a byl tak na úrovni května 2018.

Podle odhadů agentury na základě dostupné exportní kapacity a množství vyvezeného plynu bylo zrušeno 46 nákladů pro červen a přibližně 50 pro červenec, tedy více než se podle zpráv z trhu očekávalo. Nejvíce byly zasaženy terminály Sabine Pass v Louisianě a Corpus Christi a Freeport v Texasu, jejichž kapacita byla v červenci využívána pouze z 33 %, 28 % a 6 %.

Podle predikcí agentury by se nicméně vývoz ke konci letošního roku mohl zotavit na úroveň dosahovanou před koronavirovou pandemií a zůstat na úrovni 8 až 9 bcf/d v průběhu celé příští zimy.

Poptávka po LNG v posledních letech rekordně rostla

Globální poptávka po LNG v letech 2018 a 2019 zaznamenala rekordní růst a v únoru 2020 v růstu pokračovala. Dovoz LNG do Asie, která představuje 70 % celosvětového trhu, do června poklesl na loňskou úroveň, hlavně v důsledku nižších dodávek do Japonska a Jižní Koreje.

Po rekordním růstu v posledních dvou letech se rovněž snížil i dovoz LNG do Evropy, a to z důvodu nižší poptávky po plynu a vysoké úrovni naplnění zásobníků po mírné zimě. Poptávka po zemním plynu na klíčových evropských trzích je nadále snížená, což v nadcházejících měsících pravděpodobně omezí další dovoz LNG.

Dovoz LNG v hlavních regionech mezi lety 2017 a 2020. Zdroj: EIA
Dovoz LNG v hlavních regionech mezi lety 2017 a 2020. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ondřej
12. srpen 2020, 11:45

V "zájmu" Evropy nám ho vnutí i kdybychom nechtěly. Myslím si, že do toho nemáme jako odběratelé co kecat a prostě to odebírat od nich. A běda nám, pokud bychom se rozhodli jinak.

PetrV
12. srpen 2020, 13:59

Nízká výjimečnost auto 2x dražší. Nekupte to. Donald jim to může zadotovat, když se dotuje kdejaká hloupost.

Bizon
12. srpen 2020, 15:35

Ty politické hry kdy nám svůj plyn nutí jsou hnus, ale jestli si US plyn nenecháme vnutit tak je celá situace pro nás velice výhodná.

Postavené LNG terminály znamenají velkou diverzifikaci nabídky, takže skvěle funguje konkurenční prostředí. Většinu plynu můžeme klidně brát plynovodem z Ruska, když ví že máme jinou možnost tak nebudou zkoušet žádné blbosti. A kdyby něco zkoušeli, tak to prostě dovezeme z Kataru, US nebo odjinud.

Ekonomicky jsou sice některé LNG terminály lehce na pováženou, ale vytváří jistotu a tržejší prostředí, takže ve výsledku nemám žádné výtky.

Dušan
12. srpen 2020, 21:26

Ceny od Gazpromu sú už dávno pod tlakom ... to, že sú výhodnejšie je spôsobené jednoduchým faktom - musia byť tak nízke aby ich z trhu nevytlačili Amíci .. resp. i ostatní hráči s LNG.

markusaurelius
12. srpen 2020, 21:28

Jednoduše řečeno ,,brutální rasistický americký režim,, má velký problém a musí najít nějakého viníka třeba RUSKO nebo , popřípadě HUHAHWAY.......

Bizon
13. srpen 2020, 11:11

Rusko si teď schovávají na listopad, aby ho mohli zase obvinit z vměšování jestli Trump zase vyhraje. Minule to sice nevyšlo, 4 vyšetřování nic nenašly, ale to Demokraty přece nezastaví=)

Jan Veselý
13. srpen 2020, 17:59

To si pletete s vyšetřováním aféry Benghází. Tam se opravdu nic na Clintonku/Obamu nenašlo.

Na Trumpa a jeho souputníky se toho našlo dost a dost, samo za sebe mluví to, že několik lidí z jeho okolí (vedoucí volební kampaně, osobní právník, ...) přiznalo vinu a už bručí. Trumpovi jeho tlustý zadek zachránilo hlasování podle partajní linie v Senátu.

Josef
14. srpen 2020, 00:54

No to víte Pane Veselý, Trump je určitě Ruský agent a Američani si ho zvolili za prezidenta, protože je ovládly Ruské tajné služby, ale Rusové budou zase určitě podporovat Trumpa z praktického důvodu. Všichni ruští agenti jsou bílí a vítězství demokratů prosazující diskriminaci bílých při výběru lidí do vládních pozic by prakticky znamenalo, že celá Ruská rozvětka bude v troskách a zbylí agenti budou mít ze stálého klečení otlačená kolena, takže budou nepoužitelní nepomůže ani Čína protože agent Huawei byl odhalen a zničen ( poznali ho podle Čínského jména).

Jan Veselý
14. srpen 2020, 09:56

Nemyslím si, že by Trump byl ruský agent, on byl téměř jistě užitečný idiot pro ruské oligarchy, kteří přes něj prali špinavé prachy. To, že Putinovi leze do zadku, je jeho normální chování, stejně leze do zadku jiným diktátorům a diktátůrkům, prostě mu imponují.

Rusko se samozřejmě politiku USA snaží ovlivňovat. Maria Butina si to taky pěkně odskákala, pitěrské trollhauzy taky dřou na plný úvazek.

Bizon
14. srpen 2020, 11:52

Užitečný idiot možná je, ale vědomý collusion se nikdy neprokázal, jsu rád že jste v tomto objektivní.

Celé ovlivňování jsou takové politické kecičky. Rusko se snaží ovlivnit volby v US(i jinde) stejně jako se US snaží ovlivnit volby v rusku(i jinde), tak se to hraje už desítky let.

Pitěrské trollhausy nijak nezpochybňuji, ale taky nepochybuji o tom že v NSA dělají prakticky uplně to samé (byli by kreténi kdyby to nedělali, všem velmocím jde hlavně o vliv, etika je rozhodně neodradí od něčeho co funguje)

Jan Veselý
14. srpen 2020, 12:12

Collusion se mu celkem úspěšně dokázat podařilo, Muellerova zpráva o tom hovořila celkem jasně. Akorát je to celé u ledu, protože podle jakéhosi prastarého právního názoru ministerstva spravedlnosti nelze stíhat úřadujícího prezidenta a hlavně by ho musel stíhat Attorney General, tj. William Barr. To je člověk, který svou funkci získal tím, že veřejně publikoval svůj postoj, že ON by prezidenta nikdy nestíhal, kvůli ničemu.

Bizon
14. srpen 2020, 13:05

Tak na tomto se zjevně neshodnem. Pokud vím tak Muellerova zpráva nedokázala vyvrátit collusion, ale stále platí presumpce neviny. Kdyby se podařilo "úspěšně dokázat" high crime or misdemeanor, tak by celý impeachment nedopadnul jako politická fraška.

Ono těžko říct kde je pravda, obě strany i se svými médii devalvovali na kmenové kulty, osobně američany docela lituju. Uvidíme, rozhodnou volby tak jak to u nás má být.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se