Domů
Plynárenství
Vývoz zkapalněného plynu z USA opět roste, stejně tak i marže exportérů
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Vývoz zkapalněného plynu z USA opět roste, stejně tak i marže exportérů

Situace na globálním trhu se zemním plynem je i nadále napjatá, kdy nedostatečná nabídka stále tlačí ceny na mnohaletá či dokonce historická maxima. Silná poptávka se projevuje i na objemu plynu, který teče do amerických exportních terminálů. Vývoz zkapalněného plynu (LNG) z USA tak pomalu začíná převyšovat export plynovody, které dodávají plyn především do sousedního Mexika.

Globální poptávka po zemním plynu je stále velmi silná, což se podepisuje i na jeho cenách. Na velmi vysokých hodnotách se drží jak ceny zkapalněného plynu v Japonsku a Jižní Koreji (JKM), které jsou benchmarkem pro ceny v Asii, tak i na evropských trzích, kde nadále atakují historická maxima.

Silná poptávka má za následek velmi vysoké dodávky plynu do zkapalňovacích terminálů v USA, které podle dat S&P Global Platts dosahují dvoutýdenních maxim.

Dodávky zemního plynu do hlavních amerických exportních LNG terminálů Dodávky zemního plynu do hlavních amerických exportních LNG terminálů. Zdroj: S&P Global Platts.

K opětovnému růstu pomohlo vyšší vytížení terminálů umístěných na pobřeží Mexického zálivu. Silný vývoz LNG z USA je způsoben vysokými maržemi, kdy takzvané netbacky, tedy ceny plynu v cílových destinacích snížené o náklady na zkapalnění a přepravu plynu, značně převyšují ceny v americkém uzlu Henry Hub. Ty se v posledních měsících pohybují mezi 3 až 4 USD/MMBtu, tedy velmi zhruba okolo 9 až 12 EUR/MWh.

Netbacky pro exportní terminály v oblasti Mexického zálivu Netbacky pro exportní terminály v oblasti Mexického zálivu. Zdroj: S&P Global Platts.

Většina LNG z USA stále směřuje do Asie

Vzhledem k vysoké letní poptávce po elektrické energii pro klimatizování, trhy v oblasti jihovýchodní Asie nabízí americkým vývozcům běžně vyšší marže než jejich evropské protějšky, a to navzdory výrazně podprůměrným stavům podzemních zásobníků plynu.

Podle dat společnosti ICIS směřovalo z USA během července k největším asijským odběratelům LNG, konkrétně do Číny, Japonska, Jižní Koreje, Indie a Taiwanu, celkem 3 miliony tun zkapalněného plynu. Velké objemy plynu směřovaly rovněž do Brazílie, která se s 0,9 miliony tun umístila druhá v pořadí za Jižní Koreou.

Do Evropy přitom podobně jako v červnu doputoval pouze 1 milion tun, což je nejnižší objem od letošního února. Nižší dodávky amerického LNG na evropské trhy přitom byly zaznamenány naposledy v lednu, kdy chladné počasí v Asii vyhnalo tamní ceny na několikanásobek běžné hodnoty, aby kupci odlákali dostatečný objem dodávek z jiných trhů. Nižší objemy panovaly i během loňského léta, kdy se ceny plynu na globálních trzích propadly po teplé zimě a nižší poptávce kvůli omezením spojeným s pandemií onemocnění COVID-19.

Dodávky LNG do Evropy Dodávky LNG do Evropy. Zdroj: ICIS

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se