Domů
Evropská Unie
Zákonodárci několika zemí včetně ČR vystoupili proti dohodě o Nord Streamu 2
The onshore and offshore parts of Nord Stream have been connected with a final weld on 19 August 2011.

Zákonodárci několika zemí včetně ČR vystoupili proti dohodě o Nord Streamu 2

Členové parlamentů Spojených států, Česka a dalších sedmi evropských zemí dnes vydali prohlášení kritizující rusko-německý plynovod Nord Stream 2 a nedávnou dohodu mezi Washingtonem a Berlínem o jeho dokončení. Varují před nárůstem vlivu Ruska na Evropu a před důsledky pro bezpečnost na Ukrajině. ČR má mezi signatáři dva zástupce: senátora Pavla Fischera a poslance Ondřeje Veselého.

„My, předsedové zahraničních výborů našich příslušných národních parlamentů, nadále nesouhlasíme s projektem plynovodu Nord Stream 2 a s velkou lítostí jsme zaznamenali nedávné rozhodnutí Spojených států a Německa ohledně Nord Streamu 2, které má za následek návrat k dokončování plynovodu,“ píše se v prohlášení.

Kromě dvou českých zákonodárců jsou pod textem podepsaní demokratický člen Senátu USA Bob Menendez, šéf zahraničního výboru britské Dolní sněmovny Tom Tugendhat, dva polští zákonodárci Marek Kuchinski a Bogdan Klich, Ukrajinec Oleksandr Merežko, irský poslanec Charles Flanagan a zástupci tří pobaltských států.

„Nord Stream 2 považujeme za geopolitický projekt sledující rozšíření ruského vlivu na Evropu skrze ovládnutí energetického trhu. Dokončení plynovodu posílí vliv ruského plynu v evropském energetickém mixu, ohrozí národní bezpečnost členských zemí EU a Spojených států a ohrozí již tak nejistou bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny,“ uvedli politici z devíti zemí.
Ilustrační foto

Fischer ČTK napsal, že prohlášení politici připravovali společně v minulých týdnech. „Jsem rád, že se k němu mohli připojit nejen kolegové z parlamentů zemí EU, ale také ze Spojeného království a USA. Je v našem zájmu, abychom energetickou bezpečnost řešili společně,“ uvedl. Nord Stream 2 posiluje vliv Ruska na evropském kontinentu, doplnil. „Do nevýhodné situace se dostává Ukrajina, kterou nový tranzit plynu obchází,“ dodal. Za nutnost považuje hledání cest k energetice, která nebude na dodávkách z Ruska závislá.

Společný apel chápe Fischer jako příležitost k dialogu o tom, jak zajistit bezpečnost občanů vůči režimům, které otevřeně popírají to, na čem stojí místní parlamentní demokracie. Veselý na dotaz ČTK potvrdil, že prohlášení podepsal. „Důvodem byla skutečnost, že podle mého to tady Německo s pragmatickým přístupem k diplomacii už přehnalo a Ukrajinu prostě hodilo přes palubu,“ podotkl.

Nord Stream 2 je již dlouho zdrojem napětí mezi Německem a jeho spojenci z NATO. Plynovod, který vede Baltským mořem a vyhýbá se Ukrajině i Polsku, je nicméně velmi blízko dokončení. USA dlouhodobě projekt kritizují a přistupovaly i k sankcím, v červenci nicméně Washington oznámil dohodu s Německem, která umožňuje dotažení stavby do konce bez dalších postihů. Obě země se zároveň zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Josef
2. srpen 2021, 23:08

Zoufalý pokud se zviditelnit před volbami....

Baton David
3. srpen 2021, 08:35

však to nemusíte kupovat..

německá energetika bude potřebovat velké množství plynu dodávané flexibilně, remcalové si mohou nechat vozit ten hezký zkapalněný západní plyn když jim nevoní ten ruský

markusaurelius
3. srpen 2021, 09:03

Kdyby se radši plešoun staral o zločiny banderovského režimu na ukrajině....

luboš
3. srpen 2021, 09:03

Ruský plyn nutně potřebujeme. Boj proti Rusku přinese ČR pouze ztráty. Už teď průmyslové firmy vyhodnocují dopady výrazného zdražování zemního plynu na hospodaření. Tvrzení, že se protiruská politika nepromítá do cen zemního plynu, je lež. Lháři a podvodníci mají v médiiích jako obvykle navrch oproti slušným lidem. Pro obyvatelstvo je záměrně tvořena bezvýchodná situace. Teď si pořiďte plynové vytápění bytových domů za podpory státních dotací a do 5-ti let plynem topit nebudete, protože buď zemní plyn nebude, nebo bude tak drahý, že by průměrně příjmové skupiny při topení plynem umřeli hlady.

Bojkas
3. srpen 2021, 11:16

Právě naopak, potřebujeme našeho oficiálního nepřítele, Rusko, ekonomický zničit, i Čína přechází na OZE a tlačí elektromobilitu, tak i Evropa musí přejít. Rusové totiž nemají absolutně nic jiného, než jsou ropu a plyn. Jakmile dojde k bodu zlomu, ropný průmysl se zhroutí.

luboš
3. srpen 2021, 13:44

Podívejte se několik let zpět, co se nachází v ekonomicky zničených zemích. Chytří a bohatí emigrovali do EU a jinam, často jsou z nich teroristi nebo spící teroristi, drobgoví bosové, obchodníci s bílým (černým) masem z řad vlastních obyvatel. Chudí jsou banditi ve vlastní zemi, která kdysi byla vyspělá. Vyrábí se ve velkém drogy. Vzdělávání je založena na ovládání zbraní všeho druhu. Západ EU a spol. tam posílá humanitární pomoc a novináře na zmapování situace, co by se ještě dalo ukrást. Členské země NATO obsazují (okupují) cizí území a je to podle ideologie NATO v pořádku. Ekologická katastrofa ve všech ekonomicky zničených státech je samozřejmostí, o té se nikdo nebaví, není z ní žádný zist ani "ztráta". EU zvládla příliv desítek milionů imigrantů, zvládne 100 milionů ruských imigrantů? Pořád trváte na ekonomické likvidaci Ruska?

PetrV
3. srpen 2021, 17:54

Myšlení ekofanatiků likviduje hlavně evropu a usa. Oni se mají díky greendealovemu sosání dobře, ale kdo nebude kyvat a nepůjde na ruku bude zničen.

Arimatejský
4. srpen 2021, 15:01

Nedávno zde bylo veřejné prohlášení Vladimíra Putina, že Rusko nikdy nebude využívat suroviny k nátlaku na jiné státy a k politickým cílům. Takže buď lžete vy, Luboši, nebo prezident Putin.

Milan
5. srpen 2021, 10:36

Stejně jako jeho dřívější prohlášení o Krymu? Proberte se z té rusofílie...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se