Německý export elektřiny bude opět rekordní a přesáhne loňských 50 TWh. Čistý dovoz elektřiny se zvýšil i v poměru k České republice, která byla až do loňského roku dlouhodobým čistým vývozcem elektřiny směrem do Německa, ale i celkově oproti všem sousedním zemím.

Rekordní hodnota německého exportu elektřiny má příčinu v přebytkových kapacitách Německa s nízkou flexibilitou a ve vyšším exportu elektřiny do Francie a Švýcarska.

Obě zmíněné země se potýkají s nižší výrobou z jaderných elektráren v důsledku prováděných bezpečnostních kontrol. Německý export přesáhne loňských rekordních 50 TWh. Tento objem elektřiny byl podle Frauenhoferova institutu citovaného deníkem Tageszeitung překročen již v období kolem Vánoc.

Pro srovnání čistá spotřeba elektřiny v České republice v roce 2015 byla 59,3 TWh.

Vývoj exportu elektřiny z Německa do Francie.
Vývoj exportu elektřiny z Německa do Francie. Záporné hodnoty znamenají export elektřiny do Francie

Kromě Francie a Švýcarska se zvýšil i čistý dovoz elektřiny z Německa do ČR. Čistý import elektřiny z Německé soustavy se bude v tomto roce pohybovat kolem hodnoty 1,5 TWh – v loňském roce byla tato hodnota pouze 0,15 TWh. Česká republika byla přitom dlouhodobým čistým exportérem elektřiny do Německa.

Export elekřiny z Německa do ČR
Vývoj exportu elektřiny v roce 2016 z Německa do ČR. Záporná hodnota znamená hodnotu čistého importu České republiky

Zatímco zvýšené kontroly jaderných zařízení, které postihly ve Francii téměř třetinu jaderných elektráren, se na saldu německé soustavy projevily až ve čtvrtém čtvrtletí, Švýcarská elektrárna Beznau je z bezpečnostního hlediska zkoumána již od poloviny roku 2015. Zvýšený export se tedy projevil v průběhu celého roku a je důsledkem rekordního exportu směrem do Švýcarska.

Export do Švýcarska se od roku 2014 více než zdvojnásobil, v roce 2014 dosahoval pouze hodnoty 6,81 TWh, v roce 2015 již 11,82 TWh a v roce 2016 bude import z Německa na úrovni cca 14 TWh.

Německo stále bojuje s přebytkem kapacity, který musí udržovat proto, aby dokázalo dodávat elektřinu i při bezvětří a horších podmínkách pro výrobu ze solárních elektráren. Pomocí by mohla být i urychlená výstavba přenosového vedení, které nedostatečně propojuje sever a jih země.

S tím se ale nedaří efektivně postupovat. Podle údajů ke třetímu čtvrtletí tohoto ruku bylo postaveno tento rok pouze 39 km přenosového vedení i přesto, že existují specifické zákony pro urychlení výstavby.

Výstavba přenosové soustavy v Německu (km)

  1Q 2016 2Q 2016 3Q 2016
Postavené vedení podle zákona EnLAG 0 15 3
Postavené vedení podle zákona BBPlG 6 4 11

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *