Dceřinná společnost italské energetické společnosti Enel, Enel X, vysoutěžila v polské kapacitní aukci poskytování stovek megawattů v rámci služby demand response (odezva strany spotřeby)

V kapacitní aukci u našich severních sousedů, jejíž součástí bylo i poskytování služby demand side response, kdy zákazníci v případě potřeby řízeně sníží svoji spotřebu, italská firma Enel vysoutěžíla pro rok 2021 regulovatelný výkon 446 MW, pro roky 2022 a 2023 následně 546 MW. Toto se rovná zhruba 70 % celkového soutěženého objemu této služby.

“ S tímto posledním vítězstvím v aukci zvyšujeme naše celosvětové portfolio v oblasti demand side response a zároveň dosahujeme vedoucí pozice na slibném polském trhu. Naše celosvětové zkušenosti se službou demand side response nám dávají jistotu, že tento model může být finančně zajímavý pro polský kapacitní trh a zároveň to přináší obchodní příležitosti pro společnosti podnikající v tomto odvětví,” uvedl Francesco Venturi, ředitel Enel X.

Enel X začal poskytovat službu demand side response v Polsku už v roce 2017. Od té doby se objem výkonu v tomto segmentu zvyšuje. V roce 2023 bude demand side response tvořit 3 % celkového objemu výkonu zahrnutého do kapacitních mechanismů.

Služba demand side response funguje na principu, že koncoví uživatelé jsou ochotni snížit či přesunout v čase svůj odběr v případě, že to je nutné pro stabilizaci elektrizační soustavy. Takovéto omezování spotřeby přináší vetší flexibilitu pro řízení sítě bez nutnosti fyzicky posilovat přenosovou infrastrukturu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *