Na konci června představitelé pobaltských států spolu s předsedou Evropské komise Junckerem našli politickou shodu na synchronizaci elektrických soustav. Nyní se poprvé setkala pracovní skupina High Level Group, která má vyřešit praktické provedení propojení soustav.

Skupina se setkala poprvé minulý týden a přijala výsledky studie, která se zabývá dynamikou a stabilitou systémů a která byla zpracována uskupením evropských provozovatelů přenosových soustav ENTSO-E. Výsledky studie ukázaly, že model synchronizace, který byl vybrán politickými představiteli na začátku léta, je technicky proveditelný za přijatelné náklady.

Jedná se o propojení soustav již existujícím AC vedením mezi Polskem a Litvou (LitPol link), které bude doplněno o nové offshore spojení linkou HVDC opět mezi Polskem a Litvou. High Level Group také souhlasila s analýzou, že vybraná varianta řešení propojení zajistí spolehlivou dodávku a provoz baltické elektrizační soustavy, tak jako tomu je ve zbytku kontinentální Evropy.

Jakmile budou nyní ověřeny všechny technické a finanční možnosti a časový harmonogram tak, jak ho navrhuje pracovní skupina High Level Group, dojde k formálnímu spuštění projektu. Celý proces propojení by měl být uskutečněn během prvního čtvrtletí roku 2019. Projekt má podle zdrojů oslovených agenturou Reuters stát 560 mil. euro, tedy zhruba 14,4 mld. Kč.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *