Domů
Přenos elektřiny
Konference Energetika 2020: Dovážet nebo vyrábět?
Elektrické vedení

Konference Energetika 2020: Dovážet nebo vyrábět?

Dovážet nebo vyrábět? – tuto otázku řešili účastníci letošní konferenci Energetika v nových prostorách hotelu Passage v Brně. Zástupci státní správy, výrobců elektřiny, provozovatelů sítí, plynárenské infrastruktury, spotřebitelů i nezávislých konzultačních a nevládních organizací diskutovali nad tématem soběstačnosti České republiky na pozadí klimatické legislativy, očekávaných změn ve zdrojové základně i spotřebě elektřiny a plynu.

Záštitu nad konferencí udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Energetický regulační úřad, Český plynárenský svaz, Slovenský plynárenský a naftový zväz a Asociace energetických manažerů. Partnery konference představují společnosti, se kterými EGÚ Brno dlouhodobě a úspěšně spolupracuje: ČEPS, E.ON Česká republika, PRE a Schneider Electric. Mediálními partnery byly časopisy Energetika, Pro-Energy, All for Power a server oenergetice.cz. Pořadatel konference děkuje všem těmto subjektům za podporu a přínosnou spolupráci.

Vzhledem k aktuálním koronavirovým opatřením se konference odehrála za přísných hygienických opatření, nicméně i tak se zde setkali zástupci významných hráčů energetiky: MPO, MŽP, ERÚ, ENTSO-E, ČEPS, ČEZ, E.ON, PRE, NET4GAS, Svaz moderní energetiky, Svaz průmyslu a dopravy, Greenpeace a další. Konference se zúčastnil i poslanec Evropského parlamentu, Luděk Niedermayer. Interní nařízením jednotlivých společností neumožnila některým z přednášejících fyzickou účast na konferenci, prostřednictvím online vstupů však návštěvníci nepřišli o jednotlivé příspěvky ani o následnou diskuzi.

vedení

První blok konference předestřel základní otázky celé konference: Je lepší zachování soběstačnosti a je to vůbec možné? Jaký je racionální limit dovozu ze zahraničí? Bude v regionu odkud dovážet? Jak jsme na tom s plněním klimaticko-energetických cílů a jak je naplnit? Svůj pohled na tyto otázky přednesli zástupci provozovatelů zdrojů, přenosové soustavy i státní správy. Navazující druhý blok byl zaměřen na nabídku zdrojů, zejména v ČR. Účastníci nastínili aktuální stav nového jaderného bloku, možnosti rozvoje OZE, postavení a útlum uhlí v ČR a ve světě a celkový dopad do bilancí emisí skleníkových plynů. Účastníci obou bloků se shodují, že odhadované exportní možnosti vybraných států Evropy v současném výhledu klesají. Do roku 2040 je v ČR očekáván útlum uhelných zdrojů na téměř třetinu instalovaného výkonu, do roku 2050 pak kompletní odstavení. Současná stagnace v oblasti rozvoje OZE nás staví do pesimističtější pozice ve smyslu cílů Státní energetické koncepce, než v roce 2015, kdy byla naposledy aktualizována. Zatímco preference OZE rostou až v posledních 3 letech, podpora jaderné energetiky v ČR dlouhodobě mírně roste. V současné době je již zřejmé prodloužení provozu jaderné elektrárny Dukovany za rok 2040. I přesto je nutné zaměřit pozornost na nový jaderný zdroj, Dukovany II. V současné době probíhá plnění dle harmonogramu a očekává se, že je reálné splnění plánu pro rok 2020 i 2021.

S evropskou ambicí dosáhnout dekarbonizace do roku 2050 se pojí návrhy na rozvoj obnovitelných plynů jako je zelený vodík, biometan či syntetický metan. Představitelé státní správy i plynárenského byznysu v rámci třetího bloku hledali odpovědi na otázku, zda je výhodnější či vůbec realistické tyto plyny vyrábět v našich podmínkách, nebo je dovážet, a případně odkud je dovážet. Nejen, že se do roku 2040 očekává růst poptávky po plynu v ČR, zejména v teplárenství, kde vzroste zastoupení plynu, ale příležitosti se otevírají rovněž ve využití části tuzemské infrastruktury pro přepravu vodíku napříč Evropou. Dále byla v rámci bloku prezentována řada finančních instrumentů, které lze využít pro zajištění dodávek energie z bezemisních zdrojů. Např. 1. výzva v Inovačním fondu má umožnit čerpání finanční podpory i pro výrobu vodíku či pokročilá biopaliva. Prostor pro zastoupení dekarbonizovaných plynů v plynárenské soustavě dokládá například jeden z nových produktů na trhu se skladovací kapacitou v ČR, tzv. Zelený zásobník, který má být zásoben výhradně zeleným plynem (nejpravděpodobněji biometanem) a poháněn pouze elektřinou vyrobenou z OZE. Cesta ke snižování emisí nicméně není primárně v podpoře dekarbonizovaných plynů, ale spíše v náhradě vysokoemisních zdrojů a v efektivnějším využívání energie.

Provozovatelé přenosové soustavy a distribučních sítí ve čtvrtém bloku představili, jakými prostředky se připravují na výzvy, které s sebou přináší očekávaný vývoj v elektroenergetice. Důsledky proměny zdrojové základny, integrace trhu s elektřinou, nových legislativních požadavků i nových oblastí spotřeby se promítají do přípravy a řízení provozu, modelování i do konkrétních investičních akcí. Svůj pohled přednesl i zástupce spotřebitelů energie. Zástupkyně ERÚ prezentovala, jak se investice provozovatelů sítí promítají do V. a VI. regulačního období a prostředky, kterými ERÚ podporuje transformace energetiky.

Elektrické vedení

V posledním bloku konference – Kulatý stůl: Dovážet nebo vyrábět? – měl každý z řečníků úvodem prostor pro představení vlastního stanoviska, která se týkala tématu konference. V panelu bylo obsaženo komplexní názorové spektrum od zástupce EU, přenosu, distribuce, plynu, akumulace i teplárenství. Převládal názor o výhodnosti soběstačnosti, který vychází z exportní tradice ČR, rizika nedostatečných výrobních kapacit v zahraničí či případné krize, kdy se bude každý členský stát spoléhat sám na sebe. EU by zároveň měla poskytnout stabilní a předvídatelné prostředí, které umožňuje provádět strategické investiční rozhodnutí pro střednědobý až dlouhodobý horizont. Všechny změny by navíc měly být navrženy a realizovány tak, aby z nich těžil koncový odběratel. Na úrovni EU nelze předpokládat, že by došlo ke zmírnění klimatických ambicí nastavených v nedávné době. Pro rok 2030 lze předpokládat, že bude schválený cíl pro pokles emisí skleníkových plynů o 55 % oproti roku 1990, což je do velké míry podmíněno výrazným rozvojem obnovitelných zdrojů. Zemní plyn je stále pro střednědobý horizont vnímaný jako důležité palivo, nicméně panují obavy, jestli tomu bude i nadále a výrazná nejistota panuje zejména pro dlouhodobý horizont. V rámci panelu dostala prostor i akumulace, kdy byly řešeny její možnosti do budoucna (na denní i sezónní bázi).

EGÚ Brno, a. s., není pouze organizátorem konferencí, ale především jejich odborným garantem již od roku 1997. Rok 2020 se ukázal být nestabilním prostředím plným nejistot. Spolupráce, partnerství a společná tvůrčí činnost se ovšem opět ukázala jako dostatečný motor pro pořádání 24. ročníku konference. Cílem konference je i nadále energetiku spojovat. Podílejte se na tom i Vy na příštím ročníku konference Energetika, která se bude konat 22. a 23. září 2021 v Brně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Milan Vaněček
3. říjen 2020, 18:23

Každá energetická soustava každého státu potřebuje dovážet i vyvážet. Hlavní otázka je : jak vyrábět. Pěkný rozbor současné situace v USA je zde, ve víkendovém souhrnu na pv-magazine

pv-magazine.com/2020/10/03/the-weekend-read-outcompeting-fossil-fuels-in-the-energy-transition/

"...new solar+storage projects outcompeting gas plants. California’s interconnection queue included 29 GW of proposed solar+storage plants as of year-end 2019, and western utilities’ queues had another 33 GW lined up. Yet, according to data from Lawrence Berkeley National Laboratory’s report Hybrid power plants: Status of installed and proposed projects, planned gas units totaled only 0.2 GW in California’s queue and 4 GW in all western utilities’ queues.

While the majority of plants proposed in the interconnection queues are not subsequently built, a general trend in the western United States favoring solar+storage over gas units is obvious. The Midwest shows signs of a similar trend, as the region’s interconnection queues (ERCOT, MISO and SPP) had 21 GW of proposed solar+storage plants at year-end 2019 – well above the 13 GW of proposed gas units. Gas is still largely favored in the east, as eastern queues had 59 GW of proposed gas units at year-end 2019 and only 13 GW of proposed solar+storage plants.

An additional finding: solar+storage has 99.8% of the capacity value of a theoretical “perfect generator” in California’s CAISO grid region, according to a study commissioned by California’s three major utilities – easily matching gas."

Jaroslav Novák
3. říjen 2020, 21:53

bludné konference svědčí o naprostém úpadku odpovědnosti energetiků, namísto vedení státu by mělo trvat na vyrovnané energetické bilanci, zaštiťuje MPO konference na dovoz či vývoz, všichni si pokecají u koláčků a kafe, a výstup zcela nicotný, energetiku poškozující, čas promarněných nadějí!

Ale to je naše česká povaha, necháme si rozkrást aktiva a ještě se tím chlubíme, jak jsme se za 133 mld.Kč zbavili celého plynárenství včetně transitních plynovodů a zásobníků + trhu plynárenství ČR,.....o diletanty s rozhodující mocí v ČR nebyla nikdy nouze.

pr
4. říjen 2020, 10:01

Pro mne nejdůležitější cíl z celého EGÚ blábolu:

"....... změny by navíc měly být navrženy a realizovány tak, aby z nich těžil koncový odběratel. ....."

A protože koncový odběratel na straně průmyslu je ekonomicky pro energetiku 5x významnější, než domácnosti tak je jasné, že ovčané zase utřou a zaplatí podnikavcům jejich zisky. Bohužel.

Přál bych si jiný závěr konference. Něco jako "každý za své podnikatelé. Chcete-li energii, pak si ji zaplaťte tak jak to učinili ovčané s Temelínem."

A hlavně aby se stát přestal prsit s podnikatelskou aktivitou tam, kde to soukromníci zvládnou sami. Konečně by došlo na pohřbení vyžírkovských firem jako je EGÚ a jí podobné, které pouze škodí ovčanům ve prospěch podnikavců ve velkých korporacích.

Emil
4. říjen 2020, 10:23

Už jen 98× a tahle lež o Temelínu se možná stane pravdou...

Milan Vaněček
4. říjen 2020, 10:39

Podle E.T. nám Temelín zaplatil Santa Claus nebo děda mráz, nebo 2 zahraniční banky ????????

Petr
5. říjen 2020, 13:04

Temelín zaplatila firma ČEZ (největší daňový plátce v ČR), a už na něm stačila i dostatečně vydělat, plus kvůli EU povolenkám CO2 má zajištěnou dlouhou jasně ziskovou budoucnost.

pr
6. říjen 2020, 04:56

Tak to mne zajímá - to o těch daních byste dokázal rozvést? Zajímalo by mne třeba srovnání výše jejich daně z příjmu s částkou, kterou na DPH odvedou ročně občané ČR svými nákupy.

Prozatím mám za to, že jste mluvka.

Jan Veselý
6. říjen 2020, 08:17

Něco jako pan Pitr, který si ovládal miliardové majetky, ale oficiálně pracoval za minimální mzdu? Nebo pan Trump, který zaplatil na daních v roce 2019 750$?

Jaroslav Studnička
6. říjen 2020, 09:20

Ad Veselý:

Ve vztahu k ČEZ trochu trapný příspěvek, nemyslíte?

Jan Veselý
4. říjen 2020, 11:31

Kulatý stůl: Dovážet nebo vyrábět?

Za mě je to jednoduché. Tento problém je irelevantní. Za normálních okolností má převažovat to, co je finančně výhodnější, a stát by měl tlačit na to, aby bylo pro obojí dostatek přenosových kapacit. Pokud nebudou "normální okolnosti" (válka, přírodní pohroma, ...), musí být připraven systém záložních zdrojů, čím více decentralizovaný, tím líp.

Petr
5. říjen 2020, 12:09

No jasně ideální nadnárodně korporátní představa.

Domácnosti by měly spotřebovávat co nejméně, ideálně se decentralizací odstřihnou od sítě a nakonec bydlet ekologicky v jeskyni.

A zároveň by měli státy zadotovat pro firmy celoevropskou téměř neomezenou přenosovou páteřní síť, aby mohli mít v bohatém Lucembursku stejnou cenu elektřiny jako na chudé Ukrajině.

pr
6. říjen 2020, 05:13

Stát by samozřejmě dotovat nic neměl. Má regulatorně umožnit férové podmínky aby tu síť platili zákazníci dle svého podílu na jejím užívání. Tuto síť má vlastnit, protože to je sakra strategická infrastruktura.

A to jestli se Petře domácnosti odstřihnou od distribuční sítě nechte laskavě na nich. Tu manipulaci s jeskyní si laskavě vetkněte za klobouk. Každý má svůj rozum a dle předložených variant a svého vidění světa se sám rozhodne. Pokud chcete předkládat argumenty tak je předkládejte, ale zesměšňovat něco jen pro to, že de Vám to nehodí do krámu je pro Vás nedůstojné.

Jaroslav Studnička
4. říjen 2020, 18:55

Škoda, že příspěvky z konference nejsou veřejně dostupné.

Jaroslav Novák
4. říjen 2020, 21:04

pokud by konferovali odpovědní energetici, tak by sdělili,že jsme již 8 let pozadu za obnovou základních zdrojů, uhlíkovou neutralitu ignorujeme a nárůst spotřeby (průmysl 4.0 + e-mobilitu+ digitalizaci + tepelná čerpadla + výrobu vodíku pro mobilitu +....) neřešíme, v SRN předpokládá DENA i DGB nárůst spotřeby o 100% na 580TWh v r. 2030! Co dělá naše vláda? Jedná a konferuje, r.2029 prý zahájí stavbu bloku EDU5=1200MWe! KONEČNĚ chápeme pojem bludných konferencí!!! Politici mají splněno!!!

Rostislav Žídek
4. říjen 2020, 22:43

Tak trosku jsem doufal ze by to mohlo byt vyrabet...

Protoze pokud budeme vsechno dovazet... Protoze je to levnejsi...

Tak nejak netusim cim bysme ten dovoz zaplatili.

pr
5. říjen 2020, 12:03

Pokud budete mít spotřebu, tak si páni podnikavci ty děngy na tu dovezenou elektřinu budete muset vydělat. My ovčané jsme v klidu, my máme zaplacen Temelín, takže ještě 40 let máme klídek. Pro Vás podnikavce chybí zdroje.

Miroslav Kudrna
5. říjen 2020, 07:06

S celé diskuse ani ne k článku jako k samotnému nadpisu zde plyne, že pořádání podobných konferencí je plácání do větru. Pokud by všechny uvedené organizace které se na té konferenci zúčastnily, místo toho plácání začali něco konkrétního dělat, jako je tomu u sousedů třeba u Němců, tak takovéto konference nemusí existovat. Ale Češi už dávno zapomněli jak se práce dělá, ale vymysleli jak tu práci okecat, abych ji dělat nemusel.

Petr
5. říjen 2020, 12:01

Jednoduché. Být maximálně co to za rozumné peníze půjde soběstační včetně maxima místní efektivní práce na tuzemských elektrárnách.

Dovážet co nejlevněji dotovanou větrnou elektřinu z Německa a v budoucnu asi i Polska, a část vícedenní vyrovnávací regulace z už postavených alpských přečerpávaček, kam by jsme měli posílit přenosovou kapacitu, ale samozřejmě jen pokud se podepíše s Rakouskem nějaká dlouhodobá smlouva, aby nás na tom nemohli moc okrádat jako se pokoušeli s Německem při "teleportaci" elektřiny přez Česko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se