Domů
Přenos elektřiny
Model elektrizační soustavy ČR byl rozšířen o sítě 110 kV
Dispečink ČEPS, Bohdalec. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Model elektrizační soustavy ČR byl rozšířen o sítě 110 kV

Provozovatelé přenosové a distribučních sítí, společnosti ČEPS, ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce, dokončili projekt „Rozšíření modelu elektrizační soustavy v dispečerském řídicím systému o část distribuční sítě se jmenovitým napětím 110 kV“. Nový model poskytne dispečerům ČEPS detailnější přehled o elektrizační soustavě a zefektivní spolupráci s dispečinky provozovatelů distribučních sítí.  

Rozšířený model zvyšuje přesnost síťových výpočtů a pomáhá optimalizovat provoz přenosové soustavy na rozhraní s distribučními soustavami. Pro vlastní realizaci bylo nutné domluvit a zajistit online výměnu dat mezi společností ČEPS a provozovateli distribučních soustav na úrovni řídicích systémů a dále pravidelnou výměnu strukturálních dat.

„Rozšířený model využíváme v operativním řízení i v přípravě provozu pro zlepšení koordinace mezi přenosovou soustavou a distribučními soustavami. Umožňuje například použití komplexních algoritmů pro koordinaci regulace napětí na rozhraní přenosové a distribuční soustavy, které nově zohledňují stav v celé distribuční oblasti, a ne jen stav v předacích místech,“ řekl ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

„Jako provozovatel více než 10 tisíc km vedení velmi vysokého napětí vnímáme potřebu stále efektivnějšího řízení a koordinace provozu přenosové a distribuční soustavy. Nový rozšířený model umožní efektivnější řízení elektrizační soustavy v časech rostoucích požadavků zákazníků na připojování nových decentrálních zdrojů a rozšiřování elektromobility,“ nabízí pohled největšího provozovatele tuzemské distribuční sítě Radim Černý, ředitel úseku Provoz a řízení distribuční soustavy společnosti ČEZ Distribuce.

„Rozšířený model elektrizační soustavy pomohl zavést jednoznačnost značení objektů připojených do elektrizační soustavy na úrovni přenosové soustavy a sítě 110 kV v celé České republice. Vzájemným předáváním dat se společností ČEPS jsme získali informace o aktuálních poměrech v přenosové soustavě, které jsou potřebné pro dispečerské řízení. Díky sdílení dat v reálném čase jsme také mohli zavést nový způsob provozování sítě 110 kV, což nám umožnilo ještě více zlepšit zajištěnost napájení našich odběratelů,“ uvedl Petr Vaculík, vedoucí Dispečerského řízení sítí společnosti E.ON Distribuce.

„Výměnu online informací na úrovní operativního řízení a strukturálních dat jsme uvítali, protože ve svém důsledku umožňuje zvýšit spolehlivost dodávek elektřiny nejen v našem pražském regionu, ale i v celé České republice. Tato pokročilejší výměna dat navazuje na již zprovozněnou komunikaci EVS, Energetický výstražný systém, v operativním řízení, kdy naopak dispečink ČEPS online informuje dispečinky PDS ve zjednodušené formě o událostech v přenosové soustavě a naši dispečeři mohou v předstihu přijímat příslušná opatření,“ prohlásil Jiří Hradecký, vedoucí sekce Řízení sítí PREdistribuce, a. s.

Rozšíření modelu naplňuje požadavky evropské energetické legislativy, zejm. nařízení Komise (EU) 2017/1485 (SOGL).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
energetik
14. červenec 2020, 22:40

Také jsem řešil výměnu dat z distributorem u jedné výrobny s dispečerským řízením. Navrhl jsem distributorovi ať nám dá SIMku a specifikaci datové komunikace a o zbytek se postaráme. Distributor to odmítl a že mu musíme koupit přeražené RTU cca 100 tisíc Kč a to bude přes relátka komunikovat s naším RTU a k tomu musíme zajistit záložní napájení a kupu relátek a dalších nesmyslů které posunovali možnosti výměny na dat na úroveň minulého století. Cvaká to tam jak v telefonní ústředně v minulém století. Takže asi tak. Jinak hezký článek, škoda jen že skutečnost je podle mých zkušeností s distributory a výměnou dat někde úplně jinde než by se dala popsat slovy jako zefektivní a zvýšení spolehlivosti jak je napsáno v článku.

Ivan Novák
15. červenec 2020, 10:20

Malá výhoda pro ostatní uživatele při té bídě na tom je. Distributor shodou okolností a své těžkopádnosti vynechal jednu generaci vývoje tam a zase zpátky. Relátka není možné "zavirovat" tak, aby se to snadno nepoznalo. Nejde ani tak o Vás, jako o vstupní díru do komunikace kritické infrastruktury. Momentálně není jasné, jak zajistit, že na čipu, jehož design a výrobu nemáte pod kontrolou, nebude cizostátní malware pro případ pokračování politiky jinými prostředky.

Jan Veselý
15. červenec 2020, 10:31

Jo, nejlepší je HDO, které nemá zabezpečení vůbec žádné, že?

Já bych to viděl jednoduše, požadoval bych u použitých komponent certifikaci u NBÚ.

Carlos
15. červenec 2020, 10:41

A jé tady zase někdo četl Elsberga... Víte že si ten čip můžete nechat i Vy jakožto zákazník odleptat, třeba v Rožnově? A nebo, když už jsme úplně paranoidní, tam nechá dat opravdu počítač s nějakým z80 a program si bude vypalovat do ROMek sám.

Stejně tak se dá nechat certifikovat u, jak pan Veselý píše, NBÚ.

HDO, když budete chtít, shodíte také, kdo by byl s to nabořit ten systém (a měl k tomu důvod a chtěl škodit), tak je už dost vybavený na to aby si pořídil vysílače HDO a někde v poli to pískl do vedení.

energetik
15. červenec 2020, 20:15

Více škody s HDO než provádějí sami distributoři s tím asi nikdo jiný nedokáže udělat. Pamatuji různé energetické kyzové situace např. nečekaný výpadek Temelína, blackouty atd.. a přesto operativní HDO spínadlo stále stejně "operativně" podle naprogramovaného časového plánu bez jakékoliv změny.

Proč by distributor snižoval potřebu systémových služeb když jeho dceřiná firma vydělává na jejich dodávce? To by byl přece sám proti sobě.

Ondra
15. červenec 2020, 21:25

No možná asi proto že tady máme liberalizovanej trh a za odchylku neodpovídá distributor ale dodavatel kterýho si můžete svobodně vybrat. A kdyby distributor čachroval s HDO jak by se mu chtělo tak si těžko dodavatel ohlídá aby měl co nejmenší odchylku a nebyl za to penalizovanej. A ještě by mně zajimalo který dceřiný firmy distributorů vydělávaj na systémovejch službách - prosím konkrétně.

energetik
16. červenec 2020, 11:38

Ondra

systémové služby nakupuje ČEPS od svých vyvolených dodavatelů mezi kterými je i dceřiná firma distributora.

Kéž by byl trh skutečně liberalizovaný.

Carlos
16. červenec 2020, 11:54

Ondro,

minimálně Eon má elektrárnu na Vranově a dost se o ní hádal s NP Podyjí, protože jí dělal denně na hodinu až dvě povodně a pak zase sucho.

Ondra
16. červenec 2020, 13:14

energetik - Ok k odchylce nic a konkrétní dceřinou firmu sem se taky klasicky nedověděl :( Tak asi takto - kdyby chtěl distributor prostřednictvím spřátelenejch firem vydělat na systémovejch službách tak naopak bude HDO používat operativně a co nejvíc (samozřejmně co nejvíc náhodně aby to nešlo predikovat) aby způsobil co nejvyšší odchylku dodavatelům a pak rejžoval na regulační energii - takže úplnej opak než to nechat běžet podle fixních časů - to totiž vede naopak k minimalizaci odchylky protože obchodníci ví na kdy a +- kolik elektřiny nakoupit aby měli co nejmenší odchylku. Liberalizací sem myslel dodávku elektřiny zákazníkovi ale to sem doufal že pochopíte když mluvim o odpovědnosti dodavatele za odchylku.

Carlos - moc nechápu souvislost vodní elektrárny EON s tím co tady řešíme a taky bych se dost divil kdyby ji provozovala dceřiná společnost EON Distribuce (to spíš naopak). Ale možná se pletu.

energetik
15. červenec 2020, 20:03

Ale tam čipy jsou, tedy řídící jednoty - RTU. Jedna je výrobce která řeší regulaci činného a jalového výkonu a druhou musel koupit výrobce pro distributora. A tyto čipy, neboli řídící jednoty - RTU spolu komunikují přes relátka. Nějaké zavirovaní nebo nekontrolovatelný design to tedy neřeší, protože místo jedné řídící jednoty tam musí být dvě a mezi nimi relátka. Je tam tedy více zbytečností které se mohou pokazit.

František Ryšánek
19. červenec 2020, 08:45

Toto mě lehce zaráží... v dnešní době bych čekal, že se celá komunikace stěhuje někam na 60870/61850, lokálně v rámci objektu všelijaké další generické věci (Mbus, Modbus, Profinet, další proprietární sběrnice). Ne že by tyhle hračky byly levné. A přijde mi, že hardware ještě není to nejhorší - docela vysoké částky bych čekal za zakázkovou systémovou integraci, ve smyslu "lidský čas, dohadování se nad definicí rozhraní, nějaké testy/zkoušky integrovaného zařízení před převzetím do provozu" apod... Možná se nakonec nedivím, pokud má "provozovatel soustavy" nějaké hotové "řešení komunikačního rozhraní s místním malým zdrojem" a trvá na něm. Koukám na to zvenčí jako kolemjdoucí, nejsem insider v energetice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se