Domů
Přenos elektřiny
Posílení německé přenosové soustavy si během následujících dvou dekád vyžádá stovky miliard eur
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Posílení německé přenosové soustavy si během následujících dvou dekád vyžádá stovky miliard eur

Rozvoj německé přenosové soustavy si podle jejích čtyř provozovatelů vyžádá v následujících letech obrovské investice, přičemž většinu z nich mají tvořit náklady na rozvoj offshore infrastruktury. Podle odhadů provozovatelů soustavy by investice do soustavy spojené především s dalším rozvojem využívání obnovitelných zdrojů měly do roku 2045 dosáhnout bezmála čtvrt bilionů eur.

Německo se v posledních letech snaží posilovat domácí přenosovou soustavu, zejména v severojižním směru, a to z důvodu potřeby dostatečné vnitřní přenosové kapacity pro přenos elektřiny z větrného severu na průmyslový jih během zimy, či naopak vyvedení výkonu solárních elektráren z jihu na sever během léta. Posílení přenosové soustavy je rovněž důležité pro budoucí elektrifikaci dalších sektorů, zejména vytápění či průmyslu, jelikož provozovatelé německé soustavy očekávají silný růst spotřeby elektřiny v následujících 10 až 15 letech.

Čtveřice provozovatelů německé přenosové soustavy podle zpravodajského serveru Montel odhaduje potřebné investice do roku 2045 na celkem 240 miliard eur, které mají zemi zajistit bezmála 26 tisíc kilometrů nových vedení. Většina z této sumy má připadnout na rozvoj offshore infrastruktury, tedy především vyvedení výkonu offshore větrných elektráren, které může v budoucnu rovněž v některých případě plnit funkci přeshraničního propojení s jinými státy skrz offshore větrné parky.

Náklady spojené s výstavbou více než 13 tisíc kilometrů podmořských vedení provozovatelé odhadují na 145 miliard eur. Do vybudování bezmála 12 tisíc kilometrů vedení na německé pevnině má poté putovat téměř 95 miliard eur. Tato čísla nicméně zahrnují pouze nové kapacity, při zohlednění obnovy či posílení stávajících vedení se v případě pevninské infrastruktury jedná dohromady o více než 19 tisíc kilometrů vedení, a to již do roku 2037. V předchozím plánu rozvoje soustavy přitom provozovatelé počítali s 11 690 kilometry do roku 2035 s odhadovanými investicemi 75 miliard eur.

Aktuální verze plánu rozvoje sítí totiž nově počítá s ještě ambicióznějším plánem výstavby obnovitelných zdrojů a elektrifikace německého hospodářství za účelem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045. Podle provozovatelů soustavy tak Německo bude muset navýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů během následujících dvou dekád zhruba pětinásobně.

Do roku 2045 by tak země měla mít k dispozici solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 400 až 445 GW, 160 až 180 GW v onshore větrných elektrárnách a 70 GW instalovaného výkonu v offshore větrných parcích. Spolu s pokračující elektrifikací poroste v Německu i spotřeba elektrické energie, která by se do roku 2037 měla vyšplhat na hodnoty okolo 900 až 1000 TWh ročně, což je podle serveru Montel o více než 40 % vyšší hodnota s odhadem z předchozího plánu pro rok 2035. Pro rok 2045 poté provozovatelé soustavy odhadují roční spotřebu elektřiny v Německu mezi 1079 a 1303 TWh.

Další investice si potom vyžádají distribuční soustavy, které by podle prezidenta německého síťového regulátora mohly být v budoucnu přetíženy kvůli dalšímu nárůstu využívání tepelných čerpadel a elektromobilů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Slavomil Vinkler
29. březen 2023, 07:13

Pokud je energie drahá, končí civilizace a začíná rurální středověk,“ říká Daniel Sterzik, moravský zemědělec a bloger vystupující pod jménem Vidlák.

Luke G
29. březen 2023, 09:12

To je ten pán který vykládal ty pohádky jak ČEZ odpojuje elektroměry na Moravě ? Pane Vinkler jestli vy tady akorát nešíříte zavádějící informace a nepravdy.

Turby
29. březen 2023, 09:27

pokud vim, tak to netvrdil on, ale jeho zdroj. to, ze si jeden maly bloger nemuze vse overit je asi kazdemu jasne. mimochodem ctk a ct vydavaji take zpravy, ktere se pote ukazi jako nepravdive a nikomu to nejak nevadi. a srovnavat moznosti nejakeho blogera a ctk nebo ct jiste ani nelze myslet vazne.

Petr prochaska
29. březen 2023, 09:21

Vidlák je zemědělec, který spolupracuje s Babišem.

Josef
29. březen 2023, 19:35

No Albánie, nebo KLDR mají energie velice levné a rozhodně se nedá že by to využily k růstu

Zdeněk
29. březen 2023, 10:09

"Podle odhadů provozovatelů soustavy by investice do soustavy spojené především s dalším rozvojem využívání obnovitelných zdrojů měly do roku 2045 dosáhnout bezmála čtvrt bilionů eur".

To je určitě lež! Vždyť tu přece pan Karásek, Vaněček a další neustále opakuji, že OZE jsou přece zadarmo! Přece OZE je technologicky a ekonomicky nejlepší a nic lepšího není!

A nebo tu neustále lže někdo jiný ?

Doufám, že toto do těch nulových nákladů OZE taky započítáte ;-)

Milan Vaněček
29. březen 2023, 10:39

Zdeňku, palivo je ZADARMO, na rozdíl od ostatních zdrojů výroby elektřiny.

A PALIVO se nemusí dovážet z rizikových zemí.

A z paliva nevzniká nebezpečný odpad, jako u JE.

atd atd

Antonín Mikeš
29. březen 2023, 11:24

Palivo se dovážet nemusí ale jiné komponenty OZE ano.

Vzniká jiný nebezpečný nebo těžko zpracovatelný odpad.

atd atd..

Pavel K
29. březen 2023, 11:41

Neplatí to u všech elektráren?

Zdeněk
29. březen 2023, 11:53

Ano platí to u všech elektráren.

Proto by se měly uvádět celkové náklady (variabilní, fixní, investiční i vynucené=externí).

Jen v tu chvíli celá ta trojčlenka s OZE nevychází.

Nemám problém s OZE (na některé aplikace je to opravdu ten nejlepší dostupný zdroj). Ale vadí mi, že se tu účelově lže (třeba právě to zamlčování části nákladů).

Pavel K
29. březen 2023, 14:18

Jsou stránky, kde se takové náklady uvádí, dost se ale na nich liší hodnoty. Ona JE bude mít jinou cenu v Číně a v ČR, u OZE je to ještě markantnější.

Na které aplikace se OZE dle Vás hodí a co se zbytkem mixu? Jak byste jej řešil? No a otázka je, jaký máte názor na nynější rychlou změnu globálního klimatu. Já jsme o něm přesvědčen, stejně jako že řádné důkazy o něm máme od osmdesátých let a lidstvo s tím ještě dlouho nic nedělalo.

Zdeněk
30. březen 2023, 04:55

Pro Pavel K: Za sebe mi naprosto dává smysl postavit např. FVE do míst, kde je denní spotřeba a velká zastavěná plocha. Například střechy nákupních center (kam chodíme hlavně ve dne), mrazírenské haly (kde je nutno právě v horký den nutno hodně chladit).

Měli už dávno zrušit dotace na FVE na louce, ale třeba na parkoviště (jako střecha) je to win-win (v autě nebude takové vedro a využije se již stejně zastavěná plocha).

Zbytek mixu samozřejmě pro základní zatížení, regulaci frekvence/napětí/účiník atd. Na to se dost často zapomíná všichni píšou jen on roční výrobě. A pokud chcete v Evropě nějaký průmysl, tak ten prostě potřebuji robustní a stabilní zdroj, což OZE fakt nejsou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se