Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že americký plán uvalit sankce na surovou ropu z Íránu by mohl mít významný dopad na globální nabídku ropy a vyčerpat tak rezervu, která je zůstatkovou hodnotou mezi poptávkou a nabídkou. 

Spojené státy americké obnovily sankce mířené na nákup amerického dolaru íránskou vládou a dále na obchod se zlatem, cennými kovy a automobilový průmysl. Americký prezident také varoval, že pokud Írán nedodrží jejich podmínky, přistoupí Washington k mnohem přísnějším opatřením začátkem listopadu tohoto roku.

„Nabytí účinnosti ropných sankcí proti Íránu v kombinaci s problémovou produkcí v jiných lokalitách by mohlo znamenat náročné udržení globální nabídky ropy a mohlo by být na úkor adekvátních rezerv na trhu,“ uvedla organizace. „Tudíž by trh mohl být výhledově méně stabilní, než je v současnosti,“ dodala IEA.

Druhá vlna přísnějších opatření bude zahrnovat provozovatele přístavů v Íránu, energetický průmysl, lodní dopravu a lodní průmysl. Transakce týkající se ropy a transakce mezinárodních finančních organizací s ústřední bankou Íránské islámské republiky budou také postiženy.

V krátkodobém výhledu zde určitě nebudou problémy se zásobováním díky zvýšené produkci v Rusku a jedné či dvou zemích Perského zálivu,“ uvedl Neil Atkinson, vedoucí divize ropného průmyslu a marketingu.

„Jak ale uvádíme v našem reportu, přestože se situace v současné době trochu zklidňuje, nemůžeme utéct před faktem, že později v tomto roce by mohla nastat jiná situace. Nabídka ropy na trhu by mohla být omezena a mohl by nastat nárůst ceny ropy,“ dodal.

Několik globálních mocností, včetně Evropské unie, Číny a Indie, vyslovilo nesouhlas proti plánovaným sankcím. Je ale očekáváno, že některé z nich podlehnou americkému tlaku.

Naposledy, když byly na Írán uvaleny sankce, byla přibližně polovina stávajícího vývozu odstraněna z trhu, tedy zhruba 2,4 milionů barelů. Nicméně tentokrát energetičtí analytici odhadují, že odstraněné množství bude menší, zhruba polovina předchozího množství.

Jakékoliv snížení íránského vývozu bude záležet na tom, zda hlavní odběratelé íránské ropy v Asii obdrží výjimky proti sankcím. Zároveň ale není jisté, zda Čína (největší odběratel íránské ropy) bude sankce akceptovat.

Zdroj úvodního obrázku: financialtribune.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *