Ceny ropy dnes rostou, přispívá k tomu dohoda předních těžařských zemí o omezení dodávek na trh a předpokládané pokračování poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americká lehká ropa WTI se tak vyšplhala až na 62,80 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od prosince 2014.

Kolem 18:00 SEČ se WTI prodávala za 62,68 dolaru za barel. Oproti pondělnímu závěru si tak připisovala zhruba 1,5 procenta. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 1,2 procenta na 68,59 dolaru za barel. Během dne vystoupila až na 68,74 USD, nejvýše od května 2015.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558.000 barelů denně. Dohoda byla nedávno prodloužena o devět měsíců, tedy do konce letošního roku.

Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech v minulém týdnu. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že zásoby se snížily o 4,1 milionu barelů. To by představovalo již osmý týdenní pokles za sebou.

K růstu cen ropy přispívají také nepokoje v Íránu, který je třetím největším těžařem v rámci kartelu OPEC. Těžbu ropy ve Venezuele, která je rovněž členem OPEC, navíc podkopává tamní ekonomická krize.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 68,59 67,78
New York – NYMEX WTI únor 62,68 61,73
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *