Ceny ropy na počátku nového týdne rostou. Podporuje je snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zprávy, že Spojené státy a Čína se blíží k uzavření obchodní dohody, která ukončí spor mezi oběma zeměmi poškozující globální ekonomický růst.

Kolem 17:25 SEČ cena severomořské ropy Brent stoupla o jedno procento na 65,73 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,4 procenta na 56,57 dolaru za barel.

USA a Čína se zřejmě přiblížily k dohodě, která by měla zrušit americká cla na dovoz čínského zboží v objemu nejméně 200 miliard USD, protože Peking přislíbil strukturální ekonomické změny a zrušení odvetných cel na americké zboží.

Uvedl to v neděli zdroj blízký jednání. Naděje na ukončení obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa dále pomáhají cenám ropy, které již rostou dva měsíce díky dohodě o snížení těžby.

Dodávky ropy od OPEC na trhy se v únoru podle průzkumu agentury Reuters snížily na nejnižší hodnotu za čtyři roky. Přispěla k tomu dohoda mezi členy OPEC a dalšími předními těžaři, a také nedobrovolné snížení těžby ve Venezuele.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

OPEC a jeho spojenci se mají setkat ve Vídni 17. a 18. dubna. Neočekává se však, že by učinili nové rozhodnutí o výši těžby. To by mělo padnout až na červnovém zasedání.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 65,73 65,07
New York – NYMEX WTI duben 56,57 55,80

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *