Ceny ropy na světových trzích pokračují v poklesu a tempo jejich propadu se dnes ještě zrychlilo. Barel severomořské ropy Brent spadl pod 49 dolarů, nejníže od konce listopadu, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dohodla na snížení těžby. Na trhu panují obavy z vysokých zásob a z dalšího růstu těžby.

Brent kolem 20:15 SELČ ztrácel 4,9 procenta na zhruba 48,30 USD za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala 5,1 procenta a pohybovala se v blízkosti 45,40 USD za barel.

Agentura Reuters s odvoláním na zástupce OPEC uvedla, že prodloužení dohody o útlumu těžby za polovinu letošního roku je pravděpodobné. Podle analytiků se ale nyní nezdá, že se k členům OPEC připojí také další producenti ropy.

„Trh by měl svým způsobem uznat, že OPEC už není nejdůležitějším hráčem na trhu. Tím jsou země mimo OPEC a především američtí těžaři z břidlic,“ řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Eugen Weinberg.

Celosvětové zásoby ropy sice zvolna klesají, trhy ale znepokojuje další nárůst těžby. Signatářům dohody o snížení těžby se nedaří ovlivnit trh tak, jak si představovali.

Ropa texas
Ilustrační foto

Ceny reagují i na snížení poptávky po ropě ze strany druhého největšího dovozce Číny. Poptávka z této země je nejslabší za poslední rok.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 48,28 50,79
New York – Nymex WTI červen 45,38 47,82

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *