Ceny ropy dnes klesly na nové tříměsíční minimum. Na trhu podle agentury Reuters přetrvávají obavy z rostoucího převisu nabídky nad poptávkou a pochybnosti, zda ropný kartel OPEC dokončí dohodu o omezení těžby. Skepsi posílilo i zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SEČ vykazovala pokles o 1,7 procenta na 43,99 dolaru za barel. Americká ropa WTI ztrácela rovněž zhruba 1,7 procenta a prodávala se za 42,66 dolaru za barel.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let, neshody mezi členskými zeměmi ale vyvolávají pochybnosti, zda se tuto dohodu podaří zrealizovat. Členové kartelu by podrobnosti plánu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

„OPEC ví, co je potřeba udělat, ale jen málo členů bude souhlasit s omezením těžby, aby se mohla zvýšit cena,“ řekl analytik David Hufton z PVM Oil Associates.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli rostoucímu převisu dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovní z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Ilustrační foto

Ropu nyní podkopává i rostoucí kurz dolaru, který nezastavilo ani zvolení Donalda Trumpa.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 43,99 44,75
New York – Nymex WTI prosinec 42,66 43,41

vjn pmh sva

Štítky: ropaOPEC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *