Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořský Brent odpoledne přidával více než dvě procenta. Investoři reagují na zprávy, podle kterých někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opět volají po omezení těžby. S dlouhodobým růstem cen ropy se ale podle analytiků zatím počítat nedá.

Brent krátce po 16:00 SELČ přidával zhruba 2,4 procenta a pohyboval se kolem 45,35 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 2,9 procenta a dostala se těsně nad 43 dolarů. Oba typy tak navázaly na růst z minulého týdne, kdy Brent zpevnil zhruba o čtyři procenta.

Zdroje z trhu tvrdí, že někteří členové OPEC začali znovu volat po zmrazení těžby, neboť produkce dál překračuje poptávku, takže ceny se nemohou výrazněji zvýšit. Katarský ministr energetiky dnes ale prohlásil, že trh s ropou je na cestě k rovnováze.

Rusko, které je největším producentem ropy na světě a které stojí mimo OPEC, volání po zmrazení těžby zavrhlo. Podle tamního ministra energetiky je však připraveno jednat, pokud tuto otázku nastolí jiné země.

OPEC dnes oznámil, že v září se jeho členové sejdou k neformálnímu jednání. Podle analytiků ale existuje pouze malá pravděpodobnost, že OPEC v září podnikne nějaké zásadní kroky.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 45,36 44,27
New York – Nymex WTI září 43,02 41,80

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *