Ropa se na světových trzích opět vrací k růstu. Alespoň to tak vypadá podle pondělních a čtvrtečních výsledků, kdy vzrostla její cena o 5 % resp 4 %. Co bylo důvodem ke růstu cen? V prvé řadě se na situaci podepsala schopnost Íránu zvýšit vývoz černého zlata. Dále se předpokládá, že zpomalí růst zásob ropy v USA, což byl jeden z důvodů, proč ceny na přelomu roku 2014/2015 klesly až na polovinu. Vliv mohlo mít i to, že se Saudská Arábie rozhodla zvýšit ceny ropy dodávané do Asie.

Ceny se zvedly o jednotky amerických dolarů, v případě Brentu to bylo na 58,02 $ za barel. Více než dva dolary si připsala americká lehká ropa WTI, která se dostala až na 52,06 $/barel.

V poslední době to není ojedinělý významný růst během jediného dne. Pozitivní vliv na cenu ropy měla i čtvrteční zpráva o rámcové dohodě nad teheránským jaderným programem. V důsledku toho dojde ke zmírnění sankcí a zvýšení vývozu. Ukázalo se ale, že obnovit vývozy z Íránu nebude tak rychlé, jak se předpokládalo a může trvat až rok. U vývozu jde zejména o ropu, které má Irán dostatek (Írán je členem OPEC).

Jedním z důvodů proč se ceny ropy v posledním roce tak dramaticky propadly bylo i to, že světové zásoby ropy vykazovaly neustálý růst. Proto se v posledních dnech na ceně podepsal fakt, že v klíčovém americkém překladišti Cushing rostla zásoba nejpomaleji od loňského listopadu.

Posledním významný faktorem je zvýšení ceny vývozu ropy do Asie ze strany Saudské Arábie, která je jedním z největších vývozců ropy. Cena ropy pro Asijský trh vzrostla již dva měsíce v řadě.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *