Cena ropy dnes na světových trzích mírně klesá, drží se ale těsně pod svým čtyřletým maximem. Podporuje ji blížící se výpadek dodávek z Íránu, ale proti tomuto trendu jde naděje na rychlé zvýšení ropné produkce v Rusku a Saúdské Arábii.

Krátce po 17:00 SELČ odepisovala severomořská ropa Brent 0,59 procenta na 85,78 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala ve stejnou dobu pokles o 0,97 procenta a její cena se pohybovala kolem 75,67 USD za barel.

Agentura Reuters ve středu informovala o zářijové dohodě Ruska a Saúdské Arábie na zvýšení těžby ropy. Ostatní producenty a Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) o ní obě země informovaly až zpětně.

Růst cen ropy ruku v ruce se zpevňováním dolaru začíná doléhat na rozvíjející se ekonomiky. Indický ministr dopravy si postěžoval dvěma místním televizním stanicím, že Indie čelí hospodářské krizi, protože dováží velké množství ropy a doplácí na oslabování rupie vůči americkému dolaru.

Indie patří spolu s Čínou k největším odběratelům íránské ropy. Představu o tom, o kolik barelů trhy přijdou v důsledku druhé vlny amerických sankcí vůči Íránu, si podle analytika Tamase Vargy ze společnosti PVM Oil bude možné učinit na konci listopadu.

shale oil rig břidlicová ropa
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent prosinec 85,78 86,29
New York – NYMEX WTI listopad 75,67 76,41

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *