Ceny ropy dnes přidávají více než dvě procenta. Pomáhá jim omezení těžby členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a také snížení zásob ropy v USA.

Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:30 stoupla o 2,10 procenta na 60,23 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI zdražila o 2,75 procenta na 51,90 dolaru za barel.

OPEC a další producenti v čele s Ruskem se koncem roku 2018 dohodli na snížení těžby ropy od ledna o 1,2 milionu barelů denně. Kartel a jeho spojenci se podle informací agentury Reuters setkají 17. a 18. března, aby zhodnotili dodržování těžebních škrtů, o měsíc později se pak mají dohodnout, zda dohodu po sjednaných šesti měsících prodlouží.

Trhu dnes pomohla také zpráva o mírném snížení průzkumných vrtů v USA počátkem letošního roku na 873 a pondělní zpráva agentury Reuters, která v průzkumu zjistila, že zásoby ropy v USA v minulém týdnu zřejmě klesly.

Analytici nicméně upozorňují, že oživení cen nemusí trvat dlouho, protože horší vyhlídky světové ekonomiky se mohou promítnout do snížení poptávky po ropě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 60,23 58,99
New York – NYMEX WTI únor 51,90 50,51
Štítky: ropaOPEC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *