Domů
Rychlé zprávy
Čína se topí v přebytku výkonu, výstrahu dostalo 29 z 32 provincií
Čína, elektrické vedení, emise

Čína se topí v přebytku výkonu, výstrahu dostalo 29 z 32 provincií

Čína se potýká s velkým přebytkem instalovaného výkonu, který vládu přinutil pozastavit plány na stavbu nových uhelných elektráren v celkem 29 regionech z 32, na které je Čína rozdělena. Podle agentury Reuters za to mohou přehnané plány výstavby, které nově neodpovídají růstu spotřeby elektřiny a výrobě obnovitelných zdrojů energie.

Čína se v elektroenergetickém sektoru potýká v posledních letech s neefektivním využíváním svých zdrojů elektřiny. Obrovské plány výstavby obnovitelných zdrojů způsobily, že velká část jejich produkce nemůže být využita. Na vině je především nedostatečné propojení jednotlivých regionů elektrickým vedením.

Po obnovitelných zdrojích ale nyní došlo i na klasické elektrárny, konkrétně na ty uhelné. Jejich výstavba (a další plány výstavby) se nyní začala přehodnocovat poté, co v loňském roce kleslo průměrné roční využití instalovaného výkonu čínských elektráren o téměř 5 % na 4165 hodin. To pochopitelně vyvolává tlak na marže z výroby, kterých výrobci dosahují.

Vršanská uhelná
Ilustrační foto, uhelný důl

Za loňský rok se však nedá říci, že by boj s přebytky klasických tepelných elektráren fungoval. Jen v loňském roce se instalovaný výkon těchto elektráren zvýšil o 5,3 % na 1054 GW.

Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Po prvních zprávách o tom, že průměrné využití výkonu v prvním čtvrtletí tohoto roku opět pokleslo, se rozhodl Národní úřad pro energetiku označit celkem 25 čínských provincií, kde by další výstavba znamenala vážný nadbytek instalovaného výkonu a rizika pro životní prostředí.

Další 4 provincie dostaly formu oranžového statusu, který je mírnější než ve výše uvedeném případě. Ze všech čínských provincií pouze Tibet prošel bez jakéhokoliv upozornění, zbylé dvě země byly označeny nejmírnějším zeleným statusem.

Uhelná elektrárna, Ilustrační foto
Uhelná elektrárna, Ilustrační foto

Jedná se o další krok, který má s přebytkem výrobních zdrojů bojovat. Již v březnu tohoto roku vláda oznámila, že jen tento rok chce uzavřít, zrušit, nebo zpomalit výstavbu elektráren o celkovém výkonu 50 GW.

Podle zdrojů agentury Reuters je pravděpodobné, že do roku 2020 dosáhne výkon uhelných elektráren hodnoty 1300 GW, zatímco v plánech se počítá pouze s výkonem 1100 GW. Na konci roku 2016 bylo v Číně celkem 940 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
16. květen 2017, 12:36

Musím přiznat, že i mě štve ta výstavba stále víc obřích jaderných a uhelných elektráren, které se staví tak daleko od větších center a většina tepla se tam čistě vyhazuje do vzduchu, kdyby se tam alespoň stavěli skleníky jako s tím začali podnikavější zemědělci v Polsku.

Vinkler
17. květen 2017, 06:12

Víte ona energie je vždy zadarmo. Platí se za to, aby byla ve správné době na správném místě. V česku byly u kompresních stanic plynovodů skleníky jedoucí na odpadní teplo. Posléze se zjistilo, že musí mít vykrývací plynové kotelny a ty jely na cca 50% času. Ekonomika pravila, že stavět obojí, kotelnu a nákladné vývody tepla se nevyplácí.

Milan Vaněček
17. květen 2017, 07:48

Zajímavá myšlenka, platí hlavně pro OZE. Pro jádro určitě ne, to je extrémně drahé už více ne10 let před začátkem provozu a pak i více než 50 let po jeho ukončení.

Milan Vaněček
17. květen 2017, 07:49

opravuji ... než 10 let....

Jan Veselý
17. květen 2017, 08:22

A přitom stačilo pořádně zapracovat na tepelných ztrátách.

Vinkler
17. květen 2017, 08:54

Ano, slunce svítí zdarma, pohání vítr, vodu, vlny, příliv... a to zdarma. Slunce zdarma udělalo uhlí v karbonu. Nějaká supernova nám zdarma nadělila uran v zemi atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se